19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’Lİ ERKEK ; “ÇANAKKALE’DE YENİ NESİ SÜT ÜRETİCİLİĞİ YAPMIYOR, ÜLKEMİZİ TEHLİKE BEKLİYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Ulusal Süt Konseyinin Mayıs ayında açıkladığı çiğ süt fiyatına tepki göstererek, süt üreticilerinin sorunlarını meclise taşıdı.  

Milletvekili Erkek “Çanakkale’de yeni nesil süt üreticiliği” yapmıyor dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Erkek verdiği soru önergesinde şunları ifade etti ;

“Süt ve süt ürünlerinin bağışıklığı arttırması dolayısıyla bu ürünlere olan ilgi içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde daha da artmıştır.Buna karşın Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu’nun mayıs ayında açıkladığı bir karar süt üreticilerimizin tepkilerine yol açmıştır. Karara göre; üreticilerin talebi olan süt fiyatlarının altında artış yapılmış, bir de üstüne destek fiyatları da düşürülmüştür. Üreticilerin talebi çiğ süt litre fiyatının 3 lira 40 kuruş olması ve 30 kuruşluk desteğin de sürmesi iken, süt fiyatları litre başına 3 lira 20 kuruş olarak belirlenmiş, destekleme primi ise 30 kuruştan 20 kuruşa çekilmiştir. Başka bir ifadeyle bu koşullar altında üretici zarar edecektir.

Çanakkale tarım ve hayvancılık alanında markalaşmış ürünleri, üretime kattığı değer ile ülkemizin en önemli illerindendir. Özelde süt üreticiliği alanında da Çanakkale, ülkemizde iller sıralamasında ilk 10’da yer almaktadır. Çanakkale üreticileri de bu kayıptan nasibini almış, yem fiyatlarının artışı da üzerine eklenince üretimleri kârdan daha çok zarar getirmeye başlamıştır. Bunun yanı sıra kazancın düşmesi hem Çanakkale’de hem de tüm Türkiye’de hayvancılığın el değiştirmesi kaygısını da beraberinde taşımaktadır.Yeni nesiller hayvancılık ve dolayısıyla süt üreticiliğinden uzaklaşmakta, ülkemizi bir anlamda tehlike beklemektedir. Bu bağlamda:

  1. Ülkemizdeki ve Çanakkale’deki süt üreticilerininya da temsilcilerinin bahse konu olan karar öncesi detaylı görüşler alınmış mıdır?
  2. Türkiye’de ve Çanakkale özelinde süt ürünlerine ilginin artmış olmasına rağmen üreticinin gelirine olumlu yansımayacak olan kararınız yeniden gözden geçirilecek midir?
  3. Ülkemizde hayvancılık ve süt üreticiliğine genç nesillerin ilgisinin düşmesinin önüne geçecek yeni plan ve programlarınız bulunmakta mıdır?

About Post Author