17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine ilçesine bağlı Geyikli beldesinde yetişen zeytinlerden üretilen ve bir süre önce coğrafi işaret tescili de alan Geyikli Zeytinyağı İngiltere’ye ihraç edilmeye başlandı.

Kuzey Ege’nin turizmde ve tarımda parlayan yıldızı Geyikli bölgesinin bir süre önce coğrafi işaret ile tescillenen meşhur zeytinyağları dünyanın bir çok ülkesinden yoğun ilgi ve talep görmeye başladı.

Ürünlerini farklı ülkelerde düzenlenen fuarlarda sergileyen ve görücüye çıkartan üreticilerden DALGIÇ Zeytin ve Zeytinyağları firmasının sahibi Mücahit Dalgıç, sezonun ilk ihracatını İngiltere’ye gerçekleştirdi.

2021-2022 yılı zeytin hasadının başladığı bölgede zeytinyağı üretimi de start aldı. Geyikli beldesinde zeytin ve zeytinyağı üreticisi Mücahit Dalgıç, bölgenin kaliteli zeytinlerinden üretilen zeytinyağlarından oluşan sezonun 25 tonluk ilk ihracatını İngiltere’ye gerçekleştirdi.

Zeytinyağı üreticisi Mücahit Dalgıç, ihracat sürecindeki yolculuğun 8 ay öncesinde başladığını belirterek, bu süreçte İngiltere’de bulunan alıcı firma ile yapılan iddialı mailleşmelerle sürecin bu halini olumlu şekilde aldığını söyledi. Dalgıç karşı taraftaki firmanın titizlikle kendilerini araştırdıklarını ve güvenli bulduktan sonra sürecin hızlı bir süreç aldığına da dikkat çekerek, ” Bugün bundan sonraki süreçte her ay 1 tır 25 ton olmak üzere Çanakkale’nin Geyikli’nin değerlerinden birisi olan zeytinyağının ihracatına bismillah dedik.

“Kuzey Egenin Saklı Cennet Geyikli Zeytinyağı”

Geyikli’nin bu güne kadar turizme çok geç açılan bir bölge olduğuna dikkat çeken Dalgıç, “Geyikli Zeytinyağı  ismini bu yüzden pek duyuramadı. Taki geçtiğimiz 5 yıllık sürece kadar. Bizim bölgemizin zeytin ağacı çok soğuk ve çok sıcak mevsimi sevmeyen bir zeytin ağacıdır. Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında 35-40 derecelerde gün sıcaklığını gösterse de akşam saatlerinde sen meltem rüzgarı zeytin ağacını çok rahatlatmaktadır. Sırtımızı dönüp baktığımızda Kaz Dağları, bir taraftan Çanakkale Boğazının esintili rüzgarı ve sabaha karşı olan meltem rüzgarı ağacı rahatlatıyor buda zeytinyağına nefasetini ve aromasını katıyor.

“Geyikli zeytinyağı özel bir zeytinyağı. Halkımızı satmaya değil tatmaya davet ediyoruz”

“Geyikli zeytinyağı özel bir zeytinyağıdır. Geyikli zeytinyağı yol kenarlarında satılamayacak kadar değerli bir zeytinyağıdır. Geyikli zeytinyağı üretim yerinde satılacak bir yağdır. Halkımız güvenle bu yağı tüketmeli. Geyikli’de 8-10 civarında bu işi ciddiyetle yapan üretici firma var. Hepsi birbirini çok çok iyi tanıyor. Bizim bölgemizde kesinlikle sahte zeytinyağı üretilemez. Zaten bu niyette olan firmaları biz içimizde kesinlikle barındırmayız. Halkımızı ben Geyikli’ye zeytinyağını satmaya değil tatmaya davet ediyorum” dedi.

“Fuarlar ve Markalaşmak Zeytinyağımızın tanıtımı için çok önemli”

Biz İşletmelerin kesinlikle fuarlarda yerini alıp, stant kurup, yeni yeni müşteriler, yeni yeni ülkeler ve firmalar tanımasını istiyoruz. Biz firma olarak bu şekilde fuarlarla büyüdük. Markalaşmak kesinlikle çok önemli. Tabi bu süreç kolay olmuyor. İnsanlar nasıl emekliye emekliye yürümeyi öğreniyorlarsa bu işte öyle. Çok mücadeleler istiyor. Biz zaman geldi 24 saat çalıştık durmadan. Hem sektörümüzde hem yöremizde hem ürünümüzle çok mücadeleler verdik bu sonucu elde edinceye kadar. Tüm bu avantajları bilinçli pazarlama girişimleri ile birleştirdiğimizde önemli ekonomik katma değer sağlama fırsatı buluyoruz. Katıldığımız fuarlarda yaptığımız tanıtımlar ihracat imkanı bulmamızda büyük katkı sağlıyorYani kısacası ektik şuanda biçiyoruz. Küçük işletmecilerimiz kesinlikle fuarlara katılsınlar. Fuarlara katılmak çok zor bir şey değil. Üreticiler organize olsunlar. Böylelikle üreticilerimiz bun un karşılığını görecekler.

“Geyikli’de Dünyaya Yapılan İhracatlar Gurur Kaynağımız”  

Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ise bölgenin zeytin ve zeytinyağında önemli ve değerli bir üretim merkezi olduğunu belirtti. Oruçoğlu “verimli topraklara sahip Geyikli’de zeytin ve zeytinyağı ayrıcalıklı bir kaliteye sahiptir. Üreticilerimiz kaliteli ürünlerini hem yurt içinde ve yurt dışında doğru pazarlama girişimleri ile değerlendirmesi oldukça önemlidir. Bugün İngiltere’ye yapılan ihracat bunun en önemli örneklerinden birisidir. Yöre üreticilerimiz her geçen yıl daha kaliteli ürün elde etmede önemli başarılar sağlamaktadır. Sadece Avrupa değil bir çok dünya ülkesine yapılan ihracatlar gurur kaynağımızdır” dedi.

Kesilen kurban ve yapılan duanın ardından zeytinyağı ile dolu tır İngiltere’ye doğru yola çıktı.