19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Haziran ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle online olarak yapıldı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Haziran 2021 ayı olağan Meclis toplantısı Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle online olarak gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Toplantıyı açmadan önce, Çanakkale’de meydana gelen elim trafik kazasında şehit olan polis memurumuza ve hayatını kaybeden astsubayımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.

Haziran ayına girdik. Yaz mevsiminin başlamasıyla turizmin hareketlenmesini bekliyoruz. Tabii ki burada yaşadığımız Kovid-19 salgınının ne denli etkili olacağı önem taşıyor. Kültürel değerler ve coğrafi zenginlikler açısından çok önemli bir noktada bulunan Çanakkale’mizin, turizm potansiyelini artırmak da önem taşıyor. Bu doğrultuda, Çanakkale’yi marka şehir olarak dünya çapında tanıtmak, kültürel mirasın geliştirilmesi teması ve sürdürülebilir turizm amacıyla Çanakkale turizminin temsilcileri geçtiğimiz günlerde bir araya geldi. Sayın Valimiz İlhami Aktaş’ın başkanlık ettiği, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Semizoğlu’nun katıldığı toplantının tüm turizm temsilcilerine fayda sağlamasını temenni ediyorum. Çanakkale turizminin her açıdan geliştirilebilmesi, pandemi etkilerinin minimuma indirilmesi için çalışan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“DENİZLERİMİZDE YAŞANAN MÜSİLAJ SORUNU DA BİR AN ÖNCE ÇÖZMEMİZ GEREKEN PROBLEMLERİN BAŞINDA GELİYOR.”

Müsilaj, Çanakkale Boğazı’ndan, Tavşan Adaları ve oradan Bozcaada açıklarından Limni Adası’na doğru giderek oradan dağılıyor. Ancak Ege Denizi tehlike altında, dağılımının ve yayılımının ne kadar olacağını öngörmek zor. Müsilajın olduğu bölgelerde insanlar doğal olarak denize girmek istemeyecek, turizm de darbe alacak balıkçılık da. Maalesef ki aksilikler peş peşe geliyor.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan İllerin Büyükşehir ve Belediye Başkanları, Valileri, Vali Vekilleri ile bazı Milletvekilleri görüşlerini ve önerilerini sundu. Üniversitelerimiz bu sorunu çözmek için mücadele veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Marmara Denizi Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. Son dönemde denizlerimizde yaşanan kirliliğin, iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın etkisi nedeniyle oluşan bu müsilaj belasından kurtularak, denizlerimizi eski günlerine kavuşturmamız büyük önem taşıyor.

Marmara Bölgesi’nde kirliliğin azaltılması ve izleme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşların, Üniversitelerin, sanayi Odalarımızın ve STK’larımızın da içinde olduğu bir Koordinasyon Kurulu oluşturulacak. Marmara Belediyeler Birliği bünyesinde ise Bilim ve Teknik Kurulu toplanacak. Buradan da el birliğiyle bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı vurgulamak istiyorum.

Turizmi etkileyen başka bir husus da yabancı turistlerin Türkiye’ye gelişleri. Malumunuz Birleşik Krallık bizi kırmızı kategoride değerlendiriyor, Avrupa Birliği için de birtakım yasaklar mevcut. Halen bu ülkelerden, Türkiye’ye seyahat kısıtlaması var. Yine Rusya’dan da ülkemize yönelik seyahat kısıtlaması var. Bir an önce, aşılama çalışmalarında aşama kaydederek ülkeler arasındaki ikili temasların sıklaştırılması ve bu seyahat kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor.

Bunlara ek olarak, kentimize ulaşılabilirliğin sağlanması için, 1915 Çanakkale Köprüsünün devreye girmesi ve Çanakkale Havalimanın yurt içi sefer sayısının arttırılması ve yurt dışı bağlantılı uçuşlara açılması büyük önem taşıyor. Kentimizin kültürel zenginliklerinin uluslararası platformlarda tanıtımının yapılması için Meclisimizin çabalarını sizlerin huzurunda bir kez daha takdir ediyorum.

1 Haziran itibarıyla kademeli normalleşme süreci başladı. Ancak bu dönemde en çok etkilenen esnaflarımız için maalesef kademeli normalleşme süreci yeterli gelmedi. Esnaf artık yasakların ve sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasını bekliyor. Haziran ayında maksimum aşılama oranına ulaşabilirsek, önümüzdeki aylar için umutlu olacağımıza inanıyorum.

Son olarak, genel ekonomik gelişmelere bakacak olursak, enflasyon rakamları bu ay da iç açıcı gelmedi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yüzde 0,89 arttı. Yıllık enflasyon ise beklentilerin aksine düşerek yüzde 16,59 oldu. ÜFE’deki rekor artış nedeniyle, tüketici fiyatları da önümüzdeki aylarda olumsuz etkilenebilir.

Öte yandan, son olarak sizlerle şunu paylaşmak istiyorum. Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam ve dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Swiss Re Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının gereken oranda azaltılmamasının faturasının G7 ülkelerine ağır olacağı belirtiliyor. Araştırmada öne çıkan bulgular arasında, 30 yıl içerisinde küresel sıcaklığın ortalama 2,6 derece yükselmesi durumunda, G7 ekonomilerinin yılda ortalama yüzde 8,5 küçüleceğini ya da 5’er trilyon dolar kayba uğrayacağını gösteriyor. Gezegeni korumak, iklim değişikliği etkilerinin minimuma indirilmesi için bir an önce çözüm üretmek gerekiyor.  Bu çevre bizim, bu dünya hepimizin, dünyamıza iyi bakmak zorundayız.

Bu düşünceler ile sözlerime son verirken, sabır göstererek beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.Gündem konularına geçmek için siz değerli meclis üyelerinin müsaadelerini istiyorum.” diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haziran ayı olağan Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “ 2021 Yılının ilk yarısını tamamlarken sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgiyle selamlıyor, 01 Haziran 2021 tarihi itibariyle geçtiğimiz kademeli normalleşmenin tüm üyelerimiz için hayırlı ve sürdürülebilir olmasını diliyorum.  

Yaklaşık 1,5 yıldır gündemimiz belli. Bir virüs bizlere gündem oldu ve gündemin içinden nice gündemler yarattı. Özellikle bazı sektörlerimiz için çok zorlu bir süreç olurken bazıları için fırsat oldu yeni yollar açtı. Büyüme ve ihracat rakamları bunun en iyi göstergesi. Ama özetle tüm dünyaya ders oldu. İnşallah bu dersten payımıza düşenleri alır ve önümüze bakabiliriz.

Üyelerimizin taleplerine ilişkin çalışmalarımız hakkında sürekli sizleri bilgilendirmeye çalışıyorum. Cumhurbaşkanımız tarafından 17 Mayıs tarihinde açıklanan ve esnaflar ile gerçek kişi üyelerimizin yararlanacağı destek paketinden aynı nace kodlarındaki tüzel kişi üyelerimizin de yararlanması için konuyu TOBB nezdinde takip ediyoruz. Bu gerçekten takip edilmesi gereken bir konu. Acele alınan kararlar aynı işi yapan tüzel kişilerle, şahıs şirketleri aynı desteği alamıyordu. Bunu ısrarla takip ediyoruz arkadaşlar.

“NEFES KREDİSİ İÇİN 10 MİLYONLUK KAYNAK YARATTIK”

Yeni bir Nefes Kredisi Projesi 01 Haziran itibariyle başladı. Gerçekten  ihtiyaç sahibi üyelerimizin  yararlanması için faizlerinin mevduat faizinden bir tık yüksek tutulması, kamuya borçların dikkate alınmaması gibi kredi koşullarının değiştirilmesi ile ilgili taleplerimizi de TOBB’ne iletmiştik. Kısmen dikkate alındı. Çünkü sübvanse edilen faiz oranı düşük olduğu zaman gerçekten kredibilitesi yüksek olan üyemiz bunu alıyor ve mevduata yatırıyorlar. Bankacılar da işini yapmış oluyor. Matematiksel olarak TOBB’da işini yapmış oluyor. Gerçekten nefes kredisi gerçek ihtiyaç sahibine ulaşmıyordu. Bu konuda taleplerimiz kısmen dikkate alındı. Son kredide 2020 cirosunun 2019’a göre % 25 düşük üyelerimiz yararlanabilecek ve brüt faiz oranı 17,50 olacak. Yine amacımıza kısmen ulaşamamış olduk ama 17,50’de çok kötü bir faiz değil. Cirosu 1 milyon TL altında olanlar azami 50.000 TL, 1-10 milyon TL arasında olanlar azami 200.000 TL kredi kullanabilecekler. Oda olarak biraz önce Yönetim Kurulu kararı alarak bütçemizin elverdiği miktar ve TOBB tarafından aktarılacak meblağ ile üyelerimiz için 10 milyon TL bir kaynak yaratmış olduk. Yani şu anlama geliyor 200.000 TL kullanabilecek üyelerimiz için 50 üye, 50.000 TL kullanabilecek üyelerimiz için 200 üye inşallah faydalanacak üyelerimize nefes olur, işlerinde kolaylıklar sağlar. Bütçemiz nezdinde dedim onu da açıklamak istiyorum. Biraz önce Sayın Başkanımızın da ifade ettiği gibi küresel ısınmadan dolayı biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası idari binamızın üzerine çatı GES kurmayı planladık ve bu yatırımı peşin yapacağız. Nefes Kredisi kaynağını da 1,5 yıl vadeli bağlayacağımız için GES yatırımını öngörerek kaynak aktardık. Biz de Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak inşallah Odamızı çevreci, tam manasıyla yeşil bir binaya dönüştürmeyi planlıyoruz.

Gündemde yeniden yapılandırma var. Bugünkü Resmi Gazetede yayınlandı. Bu konuyu da bir daha vurgulamak istiyorum, TOBB Başkanımıza bizzat ifade ettim. Ödeme için verilecek süre en az 6 ay olmalıydı. Çünkü insanlar zaten geçmişi ödememiş, mevcudu ödemekte sıkıntı çekiyorlar dolayısıyla taksitlendirme yapsanız dahi geçmişi ödemek için sistemlerin dışında bir para çıkarmak zorundalar. Peşin ödemelerde çok ciddi avantajlar var ama zaten ödememekle ödeyememek arasında bir çizgi var. Zaten bu insanlar bunu ödeyemiyor biz Türkiye işverenleri olarak devletimize, milletimize bağlıyız. Ödeyemediğimiz için ödeyemiyoruz birçoğumuz. Onun için bunun 6 ay olması gerektiğine inandığımı defalarca söyledim. Daha önceki yapılandırmalara katılım oranı haklılığımızın göstergesi. Daha doğrusu yapılandırma yapılıyor ama yapılandırma sürdürülemiyor. İnşallah gerçek anlamda sicil affı herkesin yararlanacağı kapsamda yapılandırma olur diyordum ancak biraz önce söylediğim konu 31 Ağustos’a kadar başvuru Eylül sonuna kadar ilk ödeme. Bu Eylül sonu en azından yılbaşına kadar olması gerekiyordu. Birlik Başkanımız her toplantımızda gerçekten bizi ilgi ile izliyor. Tüm Başkanlarımızın sorularına, her türlü ayrıntılarına kadar cevap veriyor. Gerçekten her konuya vakıf. Allah Rifat Başkanımızın da yardımcısı olsun diyorum ve Allah iş insanlarının da yardımcısı olsun temennisiyle son Meclis toplantımızdan bu yana kısaca çalışmalarımız hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında SGK İl Müdürümüz Odamızı ziyaret etti. Bu vesile ile üyelerimizden bizlere gelen talep ve uygulamadaki bazı sıkıntıları kendisine aktardık. Eksik olmasın Hilmi Bey çok iyi bir bürokratımız, gerçekten her türlü diyaloğa açık.

AK Parti  Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan, İl Genel Meclisi üyeleri ve meslek kuruluşları temsilcileri ile beraber 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatını ziyaret ettik. Gerçekten biz Türk Milleti olarak görmediğimizi algılayamıyoruz. Bu köprü burada yapılıyor yani bizden 25-30 km ileride. İnanılmaz bir proje. Şunu anlayamıyorum köprü yapılıyor Grup Başkan Vekilimize de söyledim. Bu köprünün yapılış şekli maliyet ve finansı konusunda konuşmaması gereken tek halk Çanakkale halkıdır. Çünkü 84 milyonun vergileri ile bu köprü yapılıyor ve bu köprü Çanakkale’ye yapılıyor. Çanakkale’nin sütü 10-15 dakikada karşıya geçecek, Çanakkale’nin domatesi10 dakikada, Yunanistan’ın nüfusunun 1,5 katı büyüklüğünde metropolümüz İstanbul’a ulaşmak için 10 dakikada karşıya geçecek. Elması, balığı karşıya geçecek. Çünkü ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak bunların her biriyle tek tek muhatap oluyorum. Sütçü arıyor benim sütüm kalmıyor. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan beni 3 defa aradı, süt arabaları burada çok bekliyor diye. Herkesin süt arabası bekliyor. Herkesin balık arabası bekliyor, herkesin sebze arabası bekliyor. O köprüyü gördükten sonra Çanakkale ticaretine nasıl bir faydası olacağına o gün idrak ettim. Onun için köprüden sonraki Çanakkale’ye herkesin ticaretini, herkesin Çanakkalemizi hazırlaması ihtiyacı olduğuna inanıyorum.

Yine Odamızın proje sahibi olarak başlattığı ve hızlı yol alan  Ezine Gıda İhtisas OSB idari binası inşaatını Sayın Valimiz İlhami Aktaş, Sayın Vekillerimiz Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Ezine Kaymakamımız Hacı Arslan Uzan ile gerçekleştirdik. Köprünün silsilesi Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB’ne de ulaştı. Zaten Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB tüzel kişiliğini en hızlı kazanan Organize Sanayi Bölgesi unvanına sahip. Herhalde tahsis konusunda da en hızlı dolan organize sanayi özelliğine sahip olacak. Bildiğiniz üzere Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak ben orada da Yönetim Kurulu Üyesiyim. Şuan da %92 tahsis yapılmış durumda ve siyasilerin de belirttiği gibi hiçbir şekilde ilave, uzatım verilmeyecek. Sanayi tesislerinin ruhsat ve işlemleri için 1 yıl süreleri var. Ondan sonra da 2 yıl yatırım yapma süreleri var. Bu da istihdama Çanakkale ticaretine müthiş bir katkı sağlayacağına inanıyorum arkadaşlar.

23 Mayıs günü Odamız Meclis Şeref Üyesi değerli büyüğümüz ve Kale Grubu Kurucusu merhum büyüğümüz İbrahim Bodur Beyin vefatının 5. Yıldönümü münasebeti ile dualarla kendisini andık. Huzurlarınızda merhuma bir daha rahmet diliyorum.

Sevindirici bir haber de İSO ilk 500’den geldi değerli Meclis üyesi arkadaşlarım. İÇDAŞ Çelik A.Ş. , Enerjisa A.Ş. , İÇDAŞ Elektrik A.Ş., Akçansa Çimento A.Ş., DOĞTAŞ Kelebek Mobilya A.Ş, Kale Havacılık San. A.Ş., Dardanel Önentaş A.Ş.  firmalarımız ile ilk 500’e girdik, gurur duyduk. Gönülden tebrik ediyor ve İlimiz ekonomisine, istihdamına sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Biraz önce Osman Başkanımızın da değindiği gibi ilimizin marka değerlerini ön plana çıkarmak, kültürel mirasımızın sürdürülebilir turizme katkısının arttırılması için çalışmalarımız devam ediyor. İddialı olacak belki ama turizme bu şehirde en fazla emek veren, maddi manevi desteğini esirgemeyen bir Kurumuz Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak. Sayın Valimiz Başkanlığında 27 Mayıs tarihinde Odamızda gerçekleştirdiğimiz bir toplantı ile yine güzel bir çalışmaya imza attık. Temmuz ayı ilk haftasında NTV’de yayınlanacak olan “Taş Gaste” adlı bir belgesel programının çekimleri Troya Müzesi, Troya Ören Yeri  ve Tevfikiye Köyü’nde gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Üyemiz Akın Yalman bu işin başındaydı huzurlarınızda kendisine teşekkür etmek istiyorum.  TURSAB Başkanımız Ahmet Çelik Bey’e, ÇATOD Başkanımız Armağan Aydeğer Bey’e, Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Kılıç Bey’e ve konaklama sponsoru olan Kolin Hotel Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Satar Bey’e verdikleri destek dolayı teşekkür bir borç bilirim. Gerçekten sinerji olunca, birlikte olunca herşey gerçekleşiyor. İnşallah 4 Temmuz’da da bu belgeseli izlemeniz ve izletmeniz için desteklerinizi bekliyorum. Yine sevindirici bir haber Avrupa Birliği coğrafi işaret hakkını kazanan Bayramiç Beyazımızı da bu belgesel esnasında alt yazı ile bütün Türkiye’ye duyurma fırsatını yine Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası sponsorluğu ile sağlamış olacağız inşallah. Bayramiç Ziraat Odası Başkanı ve Meclis Üyemiz Metin Tunç Bey ile de biraz önce görüştüm. Bayramiç Ziraat Odası’da bu işte etken. Bunu da Türkiye’ye duyuracağız inşallah.

Endonezya Cumhuriyeti  İstanbul Başkonsolosu İmam As’ari, Muavin Konsolos Thalita Evani ve Ataşe Dedi Wilbowo Odamızı ziyaret ettiler. İki Ülke arasında geliştirilebilecek çok fazla ticari fırsatlar var. İnceleyince gördüm Endonezya’nın nüfusu 280 milyon civarında arkadaşlar ve yüz ölçümü Türkiye’nin yüz ölçümünün 3 katı civarında. Gerçekte biz de olanlar onlarda yok, onlarda olanlar bizde yok. Sizlerin de Endonezya’yı biraz incelemenizi tavsiye edeceğim. Daha doğrusu Sema Hanımdan bütün Meclis üyelerimize Endonezya ile ilgili bir bilgi e-maili atmasını isteyeceğim. Ekim ayında bizleri İstanbul’daki toplantıya davet ettiler. İlgili paydaşlarla görüşmek için. Bir daha hatırlatmak istiyorum son 1,5 ayda KOBİ bazında söylüyorum büyük şirketlerimiz Akçansa, Kale, İÇDAŞ, Dardanel, Doğtaş’tan bahsetmiyorum.  KOBİ bazında 44 olan ihracatçı sayımızı şuanda 94’e çıkardık. Bu insanların her biri yurtdışına nasıl satış yapacağını bilmiyorlardı veya cesaret edemiyorlardı. Şuanda bence önlerindeki tünelin ucunda aydınlık bu.Bunun gerçekleştirdiğimiz için de çok mutluyum. Bir daha söylemek istiyorum. Odamız bünyesinde ihracatı geliştirme ihracat istihbarat merkezi kurduk.  Bunu lütfen bütün arkadaşlarımızla, eşimizle, dostumuzla, meslektaşlarımızla paylaşalım arkadaşlar.

28 Mayıs tarihinde TOBB 76.ve 77. Genel Kurullarımızı elektronik ortamda gerçekleştirdik. Tüm delegelerimiz sağ olsunlar eksiksiz katılım sağladılar. Birliğimiz de kusursuz bir program olmasını sağladı.

Bu süreçte hayatımıza giren en önemli bir değişiklik de hiç şüphesiz bu elektronik toplantılar oldu. Komite toplantılarımız da buna uygun gerçekleştiriliyor ve çoğuna ben de katılmaya çalışıyorum. 8.Meslek Komitemizin başka bir toplantı ile çakıştığı için katılamadığım toplantısında Çanakkale Ticaret Sitesi konusu gündeme gelmiş. Meclis Üyelerimiz Burak Kunt Bey ve Hayrettin Çetinkaya Bey buradalar. Şimdi Ticaret Sitesi biliyorsunuz biz 5 yıl önce Ahmet Çınar Bey Vali iken bir kooperatif kurduk. Bülend Engin Bey’de Yönetim Kurulu Başkanımızdı. O zaman İlimizin Valisi, Belediye Başkanına gidip destek istedik. Sema Hanım ile birlikte Milli Emlak Müdürümüze gittik böyle bir yer var bu nedir diye? Normalde devletin o yerinde gözükmüyordu bu yer. Bu yer Işıklar Köyü’nün düşük vasıflı merasıymış. Milli Emlak Müdürümüz sağ olsun bize bunun yolunu gösterdi. Düşük vasıflı mera arazisi olduğu için şu yoldan giderseniz bunu halledebilirsiniz dedi.  Daha sonra biz Belediye Başkanımızdan destek istememize rağmen Belediye Başkanımız Küçük Sanayi Sitesine aynı yeri önerdi. O yetmedi gitti Organize Sanayi Bölgesine de aynı yeri önerdi. Dolayısıyla aynı kızı isteyen tabiri caizse 3 tane damat adayı oldu. Sonra biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak şöyle bir şey yaptık; dedik ki Küçük Sanayi Sitesindeki arkadaşlarda Organize Sanayi Bölgesindeki arkadaşlarda bizim üyemiz. Madem siz herhangi biriniz istiyorsunuz biz aradan çekilelim. Biz aradan çekildik kooperatifimizi tasfiye ettik. Daha sonrası Küçük Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Sitesi arasında bir taksimat yapıldı. Burada da Sayın Valimiz İlhami Aktaş Başkanlığında Sayın Valimiz Başkan sen şahit ol dedi. Fahrettin Başkan, Sezai Başkan aşağı yukarı 350 dönüm yer bölüşüldü. Yani Organize Sanayi’nin daha Çan tarafında kalan 350 dönüm mevcut Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanında hemen yanında da 350 dönüm yaklaşık Küçük Sanayi Sitesinin yeni alanı olarak şehrimize kavuşturmuş olduk. Bizim ticaret sitesi talebimizden geri çekildik. Dolayısıyla şehrimize yine hizmette bulunduk. Hem Organize Sanayi Bölgesi büyüyor hem de Küçük Sanayi Sitesi yeni bir alana kavuşuyor. Bu bilgilendirmeyi de burada yapmak istedim.

Son Meclis toplantımızdan bu yana 21 üyemiz aramıza katılırken 11 üyemiz kaydını sildirdi ve bugün itibariyle 8094 üyeli bir aileyiz.

İnşallah en kısa zamanda yüz yüze toplantılarda buluşmak temennisi ile  sözlerime son verirken, hepinize aileleriniz ile birlikte sağlıklı günler, işletmelerinizde endişesiz günler ve bereketli hayırlı kazançlar diliyorum.

Meclis açılış konuşmalarının ardından Genel Sekreter Sema Sandal tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2021 Mayıs ayı mizanı ile ilgili raporunun okundu ve 2021 Mayıs ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı. Azami Fiyat Tarife taleplerinin  görüşülmesinin ardından gündeme gelebilecek konulara geçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ÇTSO HİZMET BİNASINA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURACAĞIZ”

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu; “Odamızın Yeşil Oda kategorisine sokmak ve çevreye duyarlı hale getirmek için Çanakkale OSB içinde yer alan hizmet binamızın çatısına Güneş Enerji Sistemi (GES) kuruyoruz. Bununla beraber otoparkımızda da araçlar için iki adet elektrikli şarj istasyonu ünitesi de yer alacak. Burada hedefimiz yapacağımız GES modeliyle farkındalık ve algı yaratarak çevreye olan bilinç düzeyini arttırmaktır. İleride Odamızın araçlarını da elektrikli olmasını arzu ediyoruz. Karbon salımı da aynı Covid-19 salgını gibi ileride evlere kapanmamızı sağlayacak ölçüde Ülkemizi ve tüm dünyayı tehdit ediyor. Amacımız imkanlarımız ölçüsünde bu konuda mümkün olduğunca örnek çalışma ve rol modeller üretmektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meclis Üyesi ve 16 No’lu Meslek Komite Başkanı Armağan Aydeğer; “ Odamızın girişimleri ve öncülüğünde gerçekleştirilen ve Temmuz ayı içinde NTV’de yayınlanacak olan Taş Gaste belgeseli için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu sene ağırlıklı olarak iç turizmle geçireceğimiz öngörüsü ile 2020 yılında uluslararası platformlarda Yılın Müzesi seçilen Troya Müzesi ve Ören alanının vurgulanmasını, bölge turizmcileri olarak çok olumlu karşılıyoruz. Bir diğer önemli husus ise yüksekliği 318 metre olan 1915 Çanakkale Köprüsünün seyir terası olarak da turizmde kullanılması hususu. Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan tarafından gündeme getirilen bu konunun Odamızca takipçisi ve destekçisi olmalıyız. Bu sayede aynen Eyfel Kulesi örneğinde olduğu gibi bölgemize sadece yerli turist değil yabancı turistler içinde son derece önemli bir turizm destinasyonu kazandırmış oluruz. Müsilaj çevre ve hepimiz için büyük bir tehdit. Bu konu sürekli gündemde tutularak ilgili tüm kurumların işbirliği içinde çalışmasını çok önemsiyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meclis Üyesi ve 7 No’lu Meslek Komite Başkanı Ersin Vural; “Nefes Kredisinden inşaat firmaları faydalanamıyor bu konuda yapılabilecek bir çalışma varsa destek bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meclsi Üyesi Ferdi Erdoğan; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edici bu yatırımı son derece yerinde ve değerli buluyorum. Avrupa’da sera emisyon sıralamasında Almanya’dan sonra ikinci sıradayız. Yakında ilk maalesef ilk sıraya yerleşmemizi bekliyoruz. Bu anlamda GES girişimi çok yerinde ve zamanında bir proje emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün çelik halatlarını maalesef ithal ettik. Halbuki 90-100 yıllık demir çelik fabrikalarımız var bunu kendimiz üretip monte etmeliydik.”  

 

 

 

 

 

About Post Author