17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

????????????????????????????????????

ÇTSO KASIM AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç: “BÜTÜN DÜNYAYI VURAN COVİD-19 SALGINININ BAŞLADIĞI MART AYINDAN İTİBAREN OLUŞAN DALGALI EKONOMİK SEYİR DEVAM ETMEKTEDİR. MESLEK GRUPLARIMIZIN BİRÇOĞU CİDDİ ŞEKİLDE ETKİLENMİŞTİR. BU SÜREÇTE İŞ DÜNYASI ÇOK DİKKATLİ ŞEKİLDE HAREKET ETMELİDİR, ALINACAK CİDDİ TEDBİRLER BİR NEBZE DE OLSA SÜREÇ İLE İLGİLİ MÜCADELEMİZDE ETKİN ROL OYNAYACAKTIR.”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “İNŞALLAH KISA SÜRE DE ÇAN KARMA OSB’SİNİ İLİMİZİN EKONOMİSİNE KAZANDIRACAĞIZ. 18 MART 2022 ‘DE BİTMESİ ÖNGÖRÜLEN KÖPRÜDEN SONRA GERÇEKTEN ÇAN, YENİCE ÇOK STRATEJİK BİR YER HALİNE GELECEK VE BURADAKİ OSB GERÇEKTEN İLİMİZ EKONOMİSİNE CİDDİ BİR DEĞER KATACAK.”

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç; “Türk Milletinin kurtuluş ve var oluş mücadelesinin en büyük kahramanı, bağımsızlık ateşini yakan edebi komutan, eşsiz devlet adamı büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ü, bedenen aramızdan ayrılışının 82’inci ölüm yıl dönümünde sevgi, saygı, rahmet, özlem ve minnetle anıyorum.

Birkaç hafta önce İzmir’ de meydana gelen depremde hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar dilerken yaralanan dostlarımıza da acil şifalar diliyorum. Allah bizleri, ülkemizi bu tür felaketlerden korusun, bir daha acı yaşatmasın.

Bütün dünyayı vuran Covid-19 pandemi salgınının başladığı Mart ayından itibaren oluşan dalgalı ekonomik seyir devam etmektedir. Meslek gruplarımızın birçoğu ciddi şekilde etkilenmiştir. Bu süreçte iş dünyası çok dikkatli şekilde hareket etmelidir, alınacak ciddi tedbirler bir nebze de olsa süreç ile mücadelemizde etkin rol oynayacaktır diye düşünüyorum. Birçok Avrupa ülkesi (Almanya, Fransa, İngiltere vb. gibi) kısıtlamalara tekrar başlamıştır ve birçok ülkede de kısıtlamaların geleceği öngörülmektedir. Bizde de ufak tefek kısıtlamalar başlamıştır. 65 yaş ve üzeri büyüklerimizde İstanbul ve Ankara da saat kısıtlamaları başladı yine birçok iş kolunda saat kısıtlaması (restoran, kafe, halı saha vb. gibi) başladı. Zorlu kış süreci bizi beklemekte. Bu süreçte Devletimiz olarak birçok ekonomik tedbir alınmalıdır diye düşünüyorum. Örneğin vergi ve KDV indirimleri, SGK indirimleri, işe giriş çıkışların iyileştirilmesi, teşviklerin çoğaltılması gibi uygulamalarla iş dünyasını da rahatlatmak gerekir. Aksi takdirde bir çok iş kolu ciddi sıkıntıya düşecektir.

Pandemi sürecinde bütün dünyada etkisini gösteren COVİD-19 aşı çalışmalarında önemli gelişmeler olduğunu duyuyoruz. İnşallah en kısa sürede tedavi ve uygulamalar başlar ve bu illet hastalıktan kurtuluruz. Bu süreçte hepimiz sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız. Unutmayalım her şeyin başı sağlıktır. Bütün dualarımızla tüm dostlarımızın ailelerimizin ülkemizde ve dünyada yaşayan kimsenin sağlıklarına bir şey olmamasını temenni ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020 yılı son çeyreğinde, Kasım ayındayız. COVİD-19’un ne zaman biteceği belirsizliğini korurken tüm insanlar için ekonomi ana konu haline gelmiştir. Altın ve döviz kurlarındaki artışlar, borsada oluşan hareketlilik bunun göstergeleri arasındadır. Döviz kurlarındaki artış ve beraberindeki altının yükselmesi sonucu yatırımcılar döviz ve kıymetli materyallere yönlendirmekte ve yatırımlarını bu yönde yapmaktadır. Ekonomik göstergelerde Euro, dolar ve altın fiyatlarının artması, petrol fiyatlarının artması ile maliyetler ciddi oranda artı yönde ilerliyor alım güçleri de azalıyor bu sebeple üretim yapmak da gittikçe zorlaşıyor. Üretimin olmadığı bir ülkede gelişme ve ekonomi iyi olmaz. Devletimizin gerekli tedbirleri alacağını düşünürken biran evvel eski normale döneceğimizi umuyorum.

Değerli meclis üyeleri, Tüm üyelerimizle birlikte, başta tüm dünyayı saran tehdit eden korona virüs salgını olmak üzere karşımıza çıkan tüm ekonomik olumsuzluklara mücadele ederek tek yumruk olup ülkemiz ve şehrimiz ekonomisine katkı sunmaya devam etmeliyiz. Her zaman söylediğim gibi ticaretlerimizde birbirimize destek olarak bu zorlu süreci en kısa sürede atlatacağız.

Hepinize sağlıklı ve huzurlu, bereketli bol kazançlı günler dilerken Kasım ayı içinde doğum günü olan arkadaşlarımız; Volkan Temiz, Mustafa Uzkuç ve Sama Sandal’ın doğum günlerini kutluyor, hepinize başkanlık divanı adına sevgiler sunuyorum.” diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Sayın Meclis Başkan Vekilim, Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, pandemi kuralları çerçevesindeki Meclis toplantımıza hoş geldiniz diyor, sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Ekim ayının başından beri bugüne kadar gerçekten yoğun bir ay geçirdik. 29 Ekim Cumhuriyetimizin ilanının 97. yılını kutladık. Yine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanımızın 82. ölüm yıl dönümünü vesilesiyle düzenlenen anma törenine katıldık.

Ezine Gıda İhtisas OSB ile birlikte Meclisimizde 2014 yılında bir karar almıştık. Çan Karma OSB’nin kurulması. Bununla ilgili geçen ay iki defa Çan Belediye Başkanımız ile bir araya gelerek ilerleme toplantılarımıza devam ettik. İnşallah kısa sürede de Çan Karma OSB’ni İlimizin ekonomisine kazandıracağız. 18 Mart 2022 ‘de bitmesi öngörülen köprüden sonra Çan ve Yenice ilçelerimiz çok stratejik bir yer haline gelecek ve buradaki OSB gerçekten İlimiz ekonomisine ciddi bir değer katacaktır. Yine geçtiğimiz ay içerisinde Çanakkale OSB’mizin Yönetim Kurulu değişti. Seçimde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odamızın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy Bey Çanakkale OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Kendilerini huzurlarınızda hem tebrik ediyor hem de başarılar diliyorum. Bütün gücümüz desteğimiz kendisi ile. Çanakkale’de bir haneye daha aş girmesi konusunda çalışacağına inanıyoruz. Bizim de onun da amacı bu zaten.

29 Ekim akşamı tüm ulusal basında çok ilgi ile izlenen Masterchef programı özel yayınının Çanakkale’den yapılması imkanını sağladık. Bunun için gerçekten hem şanslıydık, hem de biraz torpilliydik. Programın yapımcılarına göre de Çanakkale farklı bir yer. İlimizin tanıtımına çok büyük destek sağladığımıza inanıyorum. Maalesef bazı basın yayın kuruluşları densiz, hadsiz ve ne yaptıklarını kendileri de bilmez halde, sormadan, araştırmadan şehrimize kazandırmaya çalıştığımız marka değerini bilmiyor gibi bir davranış içerisine girdiler. Bu süreçte yapım işinin bütçesi hakkında bilir bilmez, doğru yanlış birçok ifadeler kullanıldı. Ama ben şu kelimeleri edemeden geçemeyeceğim. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Yönetim Kurulu ve şahsım hepimiz özveri ile çalışıyoruz arkadaşlar. Bakın şurada hepimiz işlerimizi bıraktık ve bu toplantıdayız. Herkesin bir fikri var ve herkes gönüllülük esasına göre bir işin ucundan tutarak destek verme derdinde. Biz bunları yaparken biz bir şeyler üretmeye çalışırken hiç bir şey yapmadan sosyal medyaya eline bir tane telefon alarak üç beş tane yazı yazarak bizi yolumuzdan, inançlarımızdan kesinlikle ve kesinlikle saptıramayacaklar. Kendilerini basın diye addeden bu insanlar benim gözümde artık basın falan değil. Artık her koyun kendi bacağından asılır diyorum. Bu konuyu önce sizin sonra da kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Çünkü bu program bir iki saatte bitiyor ama bunun mutfağında gerçekten bir hafta on günlük bir çalışma var. Bu çalışmaları için Yönetim Kurulu Başkan Yardımcım Murat Aydoğdu Bey’e, Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalman Bey’e ve Genel Sekreterimiz Sema Hanım’a çok teşekkür ediyorum.

Kasım ve Ekim aylarında tabiri caiz ise durduğumuz yerde durmadık gibi bir şey. Geçtiğimiz hafta sonu Eceabat Belediyemiz tarafından organize edilen Zeytinyağı Hasat Şenliği’ne katıldım. Geçen ay iki defa Zeytin ve Zeytinyağı gen haritası oluşturulmak üzere kurulan Çalışma Grubu tarafından Odamız bünyesinde toplantılar gerçekleştirildi. Burada hedefimiz bölgemizin en önemli tarım ürünleri arasında yer alan zeytin ve zeytinyağını ulusal ve uluslararası platformlarda hak ettiği seviyeye ulaşmasına destek vermek.

17 Ekimde Türkiye büyük bir müjde ile, bana göre üretici olarak büyük bir müjdeye uyandı. Karadeniz Doğalgaz rezervi bence küçümsenmeyecek kadar büyük bir müjdedir.

Ekim ayında Çanakkale Havalimanının uluslararası giriş çıkışlara açık daimi Hava Hudut Kapısı olarak tespit edilmesi Çanakkale turizmi için çok anlamlı çok büyük bir değerdir. Turgay Başkanımızın da dediği gibi hiç kimsenin öngöremediği bir musibetle bir virüs ile karşı karşıyayız. Birçok üyemizin sorunlarını çok yakından biliyor ve takip ediyorum. Özellikle Çanakkale Merkez de Üniversiteye dayalı hizmet ve restoran sektörü gerçekten çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Son hafta alınan karar ile kapanma saatleri 22.00’ye çekilince cirolarda da düşme oldu. Bu konuları İl Pandemi Kurulu’nda da Sayın Valimiz ile de paylaşıyor, alternatif çözümler üretmeye çalışıyoruz. Artık salgın en yakın komşumuzda evlerimizde. Sağlığımız olmaz ise işlerimizin yerinde olmasının hiçbir anlamı olmaz. Bu sebeple çok dikkatli olmamızı maske, mesafe ve hijyen konusunda çok dikkat etmemizi önemle rica ediyorum.

Tabi salgınla mücadele ederken hepimiz etkileniyoruz. Bazı sektörlerimiz daha fazla etkileniyor. Hizmet sektörü de bu en fazla etkilenen sektörler arasında. Yine yapılabilecek her şeyi yapacağız. Sayın Valimiz ile değerli bürokratlarımız ile görüşeceğiz. Ama biraz daha dişimizi sıkmamız gerektiğini inanıyorum. Almanya’da %94 oranında başarılı bir aşı bulunmuş. İnşallah bu daha hızla devam edecektir. Dünya ve Ülkemizin gündemi çok hızlı ilerliyor ve değişiyor. Bir gece uyuduk sabah kalktık. Merkez Bankası Başkanımız görevden alınmış. Ertesi gün Hazine ve Maliye Bakanımız istifa etti. Kendilerine bugüne kadar verdikleri emekten dolayı teşekkür ediyoruz. Çanakkale’mizi ziyaret etmişlerdi biliyorsunuz. Sayın Eski Hazine ve Maliye Bakanımız. Yine bu göreve atanan Sayın Lütfü Elvan Bey’e başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun.

Arkadaşlar ben daha fazla sözlerimi uzatmak istemiyorum. Bu zoom ortamının pek verimli olmadığına inanıyorum. Zoom ortamında konuşmak değil daha doğrusu sizleri dinlemek istiyorum. Ama geçen meclis hiçbir arkadaşımın söz almadığı dikkatimi çekti. Bundan sonra sizin de önerilerinizi bekliyorum ama ben şöyle bir öneride bulunmak istiyorum. Sizin komite toplantılarınıza da katılmak istiyorum. 21 komitemizin ama zoom ama fiziki toplantılarına da katılmak istiyorum. Çünkü bu kalabalık ortamda birçok arkadaşımız konuşmaktan imtina ediyordu. Hala daha ediyor. Onun için bundan sonra komite toplantılarına katılmaya çalışacağım. Her sektörün aşağı yukarı içindeyim. Birçok arkadaşım ile diyalog içindeyim ama daha verimli olması açısından komite toplantılarına katılmaya çalışacağım arkadaşlar. Bu duygu ve düşünceler ile hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.” diyerek Kasım ayı olağan Meclis toplantısı konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “Selçuk Başkanım teşekkür ediyoruz. 1 aylık süre içerisinde yapmış olduğunuz çalışmaları bizlere özetlediniz. Bu süre içerisinde birçok üyelerimize ulaştığınızı ve birçok projelere imza attığınızı görüyoruz. Bu anlamda emeği geçen Yönetim Kurulu arkadaşlarımız ve sizlere teşekkür ediyorum.”

ÇTSO Kasım ayı olağan Meclis toplantısında gündemde yer alan konuşmaların ardından, Genel Sekreter Sema Sandal tarafından Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Ekim ayı mizanı ile ilgili raporun okunması ve 2020 Ekim ayı mizanının tetkik ve onayı görüşüldü.

Meclis toplantısı gündeme gelebilecek diğer konularda söz alan Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “ Ben de burada birkaç konuya değinmek istiyorum Meclis üyesi arkadaşlarıma söz vermeden önce. Selçuk Başkanımın dediği gibi bu Meclis toplantılarında birçok Meclis üyemiz konuşmalı ki sıkıntıları rahatlıkla ifade edebilelim ve bizleri temsilen Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızda ilgili makamlar ile görüşüp çözüm önerileri noktasında çalışmalarını bu yönde yapabilirler. Ben birkaç konuyu müsaadeniz ile paylaşmak isterim. Özellikle Organize Sanayi Bölgesinde sanayinin gelişmesi ile ilgili geçmiş dönemlerde ciddi sıkıntılar olduğunu biliyordum, duyuyordum. Hatta birçok yatırımcıyı Çanakkale’ye getirmekle ile ilgili görüşmeler yaptığımızda bizim tarafımızda Çanakkale’de defansif çalışmalar ile de karşılaştığımıza da şahit olduğumuz olmuştu. Burada Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey bu göreve talip olarak adaylığını açıkladı. Sonrasında seçimleri kazandı. Kendisini tebrik ediyorum başarılar diliyorum. Çanakkale’ye güzel işler yapacağını, organize sanayinin daha da gelişeceğini bu yöndeki çalışmalarını da biliyorum. Kendisine inanıyor ve güveniyoruz. Çanakkale’mizi ve Organize Sanayimizi çok daha iyi seviyeye getirecekleri, gelen yatırımcıların önünü açacaklarını düşünüyorum. Kendisine başarılar diliyorum, tebrik ediyorum.

Yine Dardanel şirketimiz Çanakkale firması. Çanakkale en fazla kadın çalıştıran işçi sayılarında Türkiye’de ilk 100’e girdi diye biliyorum. Bu önemli bir başarı, kendilerini nezdinizde Yönetim Kurulu üyemiz Mehmet Önen ve Niyazi Bey’i de tebrik etmek isterim. Allah kat kat daha fazla kadın ve diğer çalışanlarımızı çalıştırmayı nasip etsin. Kendilerine de başarılar diliyorum. Başkanımızın bahsettiği gibi Hava Hudut kapısının açılması Türkiye’de birçok 6-7 adet havaalanına hudut kapılarının açılması müsaade edildi. Bunlar arasında Çanakkale Hava limanımız da var. Bu turizmciler olarak bizleri sevindirdiğini düşünüyorum. Çünkü Çanakkale’nin turizm anlamında çok daha ileri seviyeye geleceğine inanıyorum. Bu kapının açılması ile charter tur uçaklarını turizmci arkadaşlarımızla Çanakkale’ye indirirsek Çanakkale’de turizm anlamında ciddi katkı alacaktır diye düşünüyorum. Emeği geçenleri de bu anlamda kutluyorum. Teşekkür ediyorum.

Başkanımızda az önce bahsetti. Masterchef konusundan bahsetmek isterim. Masterchef ciddi bir izleyicisi olan bir program. Reytinglerde de görüyoruz. Bu programda Çanakkale’nin tanıtılması, anlatılması çok keyifliydi. Çanakkale’nin yemeklerinin tanıtılması görseller anlamında, müzemiz, Troya ören yerimiz, tarihi alan tanıtıldı. Bence çok güzel bir proje oldu. Burada emeği geçen arkadaşları da kutluyorum. Program içerisinde yorumculuk yapan hem de o programın Çanakkale’ye gelmesine vesile olan arkadaşlarımızı da kutluyorum. Rakamlar konusunda bazı yorumları bizlerde duyuyoruz, alıyoruz. Rakamlar çok, bütçeler ayrıldı, ayrılmadı. Yorumlar aldığımız oldu fakat Çanakkale’nin tanıtılması paha biçilemez diye düşünüyorum. Bu benim şahsi düşüncem. Bu anlamda biraz fazla para vermiş olabiliriz. Rakamı tam bilmiyorum ama Çanakkale’yi anlatmak bu denli reyting rekorları kıran bir programda Çanakkale’yi tanıtmak son derece önemli idi. Bence parayı pulu hiç konuşmamamız gerekir. Çok uçuk bütçeler olmadıktan sonra ama ben karşılığını önümüzdeki süreçte özellikle yaz sezonunda kış ayı pandemi süreciyle ilgilenirken, pandemiyi bitirdikten sonra inşallah Allah’ın izniyle turizmde ciddi bir anlamda hareketlilik ivme kazandıracağımızı düşünüyorum ve söz almak isteyen meclis üyesi arkadaşlarıma sözü bırakıyorum.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, “Turgay Başkanım çok teşekkür ederim. İyi dileklerin için. İnşallah hep birlikte bu görevleri layığı ile yapmaya çalışıyoruz. Kusura bakmayın biraz geç bağlandım ama Vali Bey ziyaretimiz vardı. Şuanda da aşağıdayız yönetim olarak. Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için.”

Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “Ekibinize de size de başarılar diliyorum Fahrettin Başkan. Osman Başkanım buyurun”

Meclis Başkanı Osman Okyay, Ben de önce herkesi saygı ile selamlıyorum. Ankara’da önemli bir toplantıya gidiyordum. Yoldaydım o yüzden toplantıyı yönetmem doğru olmaz diye düşündüm. Zira yolda kesilmeler yaşanıyor o yüzden. Turgay Başkanımızdan rica ettim. Eksik olmasın kabul etti. Dünyadaki gelişmeleri biraz gündeme getirmek istiyorum. Malum önemli gelişmeler oluyor. Bunlardan bir tanesi son zamanlarda geçirdiğimiz Başkanlık seçimleri bu bütün dünyayı ilgilendirdiği kadar bizi de ilgilendiriyor. Bu seçimleri yakından takip ettim. Zira Amerikan ekonomisi dünyaya şekil veren yön veren büyük bir ekonomi. Bu seçimlerin açıkçası sonucu bizi neden ilgilendiriyor diye ticari anlamda soracak olursam. Tabi dış ilişkiler bakımından da bir anlamı var ama ticari ve ekonomik anlamda bizi neden ilgilendiriyor diye soracak olursak. Bir önceki Başkan Trump’ın o zamandan bu zamana arttırarak yürüttüğü bir Çin politikası vardı. Bu Çin politikası aynen devam edip etmeyeceği konusu kritik, bizim için de kritik. Çünkü Başkan Trump Amerika’daki şirketlere ciddi şekilde Çin’deki tedarik zincirlerini çekmesi yönünde baskı yapıyordu. Bu da oradaki üretimlerin başka ülkelere gitmesi anlamındaki Türkiye aslında bu aşamada ön plana çıkan ülkelerden bir tanesi olma ihtimali, olma şansı vardı. Dolayısıyla yeni başkan döneminde bu ne kadar sürdürülecek konu kritik. ABD’nin Çin ile ilişkilerinin ne yöne gideceğini yakından takip etmemiz gerekiyor. Turgay Başkanım da söyledi sanayileşmeden kalkınma olmuyor.

Bir diğer konu dünyayı etkileyen en önemli konu tabi salgın. Hakikaten salgın çok şiddetli bir şekilde geliyor ve ikinci dalgasından bahsediyorum. Çok şiddetli bir şekilde geldi. Avrupa ülkeleri tek tek kapanıyor. İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya benim bildiklerim. Ciddi bir şekilde kapanmaya gidiyorlar. Bu tabi hem o ülkelerin ekonomilerini hem de en büyük ihracat pazarı olan Avrupa ülkelerinin böyle kapanıyor olması bizim sanayimizi de olumsuz etkileyecektir. Malum ekonomide yaşanan bazı sıkıntıların üzerinde birde corona salgını nedeniyle dış pazarlarda yaşayacağımız sıkıntılar hakikaten sanayimizi zora sokacaktır. Daha çok çalışmamız gereken bir döneme gidiyoruz. Yeni pazarlar oluşturmak adına boş durmamamız lazım.

Öte yandan son meclis toplantımızdan sonra iki önemli gün geçirdik. Bunlardan bir tanesi 29 Ekim, bir tanesi 10 Kasım. 29 Ekim dolayısıyla tüm değerli meclis arkadaşlarımın Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum. 10 Kasım’da Atamızı hep birlikte saygı, sevi ve özlemle bir kez daha andık. Rahmetli kayınpederim İbrahim Bey’in söylediği bir laf hiç unutmam; “Atatürk Çanakkale’de Atatürk olmuştu. Çanakkale’de ilk defa dünya sahnesine çıkmıştır” derdi. Dolayısıyla o yönden de bizim için büyük bir şans bu tabi. Tekraren Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de rahmetle, minnetle, saygıyla yad ediyoruz. Yüz yüze toplantıya dönmeyi ben de çok arzu ediyorum ama öte yandan da Çanakkale ve birçok ilde olduğu gibi vakalar arttı. Bu arada İzmir’deki depremden de kısaca bahsetmek isterim. Büyük bir deprem geçirdik. Allaha şükür o depremin büyüklüğüne göre can kaybımız tabi hepimizi üzdü. Çok daha büyük felaketler olabilirdi. İzmir’e geçmiş olsun diyoruz. Ve tüm vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. İnşallah yaralarını da en kısa sürece saracağını biliyoruz, destek oluyoruz. Bir sonraki toplantımızda sağlıkla, sıhhatle görüşebilmeyi temenni ediyorum.”

Meclis Başkan Yardımcısı Turgay Kılıç, “Osman Başkanım çok teşekkür ediyoruz. Genel anlamda dünya ekonomisi ve Avrupa ülkelerinin gelişmelerini, Türkiye’nin durumunu özetlediniz. Sizlerin bu kıymetli fikirleri sayesinde bilgilenmiş olduk. Söz almak isteyen meclis üyesi arkadaşlarımız var ise buyurun.”

Meclis Üyesi Ferdi Erdoğan, “ Üç konuda kısa bilgi ve öneri iletmek isterim. Açıkçası Osman Bey de açtı konuyu. İzmir depremi aslında Yunan adasında Samos Adasında olan bir deprem. Bizim esas Bayraklıdaki alüvyon zeminde yapılan inşaatların başına gelen bir hadise. Sıvılaşma diye tabir edilen içimizde müteahhit olan arkadaşlarımız da var. Onlar da zaten o konuya hakimlerdir. Ancak orada yapılan bir bina var biz hep şunu söylüyoruz. Depremler değil binalar öldürür. Bir gökdelen yapılıyor orada çelik konstrüksiyondan tamamen çelikten yapılan bir gökdelen. 102 metre binanın boyu 33 katlı olacak. Hatta bazı videolarda görmüşsünüzdür. O sallanan bir bina var inşaat halinde. O bina olduğunu söyleyebilirim. Adı da BivaTowers. Ama bunu 55 metre kazıyorlar. Aşağıda sağlam zemine ulaşmak için 55 metre kazık çakılmış bir inşaat. Sağlam zemine ulaşıldıktan sonra üzerine 102 metre,33 kat yapılan bir inşaat. Dolayısıyla depremler değil binalar öldürür gerçeğinden hareketle umarız tabi bu işin en kısa zamanda doğru şekilde yapılacak modellemenin ve denetimin hayata geçmesi. Asıl olan denetim. Doğru malzeme, doğru müteahhitlik, doğru proje, doğru uygulama ve belgelendirilmiş inşaatların hızlıca hayata geçmesini temenni ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkincisi Çin, şu anda ciddi anlamda gıda ithalatı yapıyor bütün dünyadan. Çanakkale hem turizm hem de gıda gücü olan bir bölge. Bilmiyorum belki arkadaşlarımız bunu değerlendiriyorlardır. Ama ciddi bir şekilde gıda ithalatı, gıda stoğu yapıyor. O yüzden gıda ihracatı yapmak isteyen arkadaşlar için fırsat olacağını söyleyebilirim. Son olarak da Selçuk Bey de biraz önce OSB’lerden bahsetti. Aslında sizler de biliyorsunuz bir proje vardı. Marmara Denizi’nin etrafının demir yolu ile çevrilmesi. Şimdi Türkiye’nin en büyük problemi OSB’lerin büyük bir kısmının demiryolu ile bağlantısının olmaması. Kamyonla olan taşıma da gittikçe tıkanmış durumda. Her ne kadar 1 milyar ton malzeme taşınıyorsa karayollarında taşımanın %88 karayoluyla yapılıyor. Avrupa’ya ihracatta biliyorsunuz kamyonları sokamadığımız için nakliye özellikle minivanlarla yapılıyor. Bu bakımdan demiryolu gelecekte hem de yakın bir gelecekte ciddi bir ihracat tedarik zinciri yolu olacak. Hazır bu OSB’ler yapılırken acaba bu Marmara Denizi’nin çevresine demir yolu yapma gibi bir çabamız girişimimiz var mı? Böyle bir fikrin peşinden hızlıca top yekûn hızlıca gitsek mi diye öneriyorum. Bu vesile ile hem Sema Hanım’a doğum günü kutlaması yapıyorum buradan hem Selçuk Başkan’a kız kardeşi rahatsızlanmış acil şifalar diliyorum. İzmir depreminde hayatını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diyerek saygılarımı sunuyorum.”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Demiryolu ile çok kısa bir şey söylemek istiyorum. Biga’ya kadar gelmesi ile ilgili çok agresif bir çalışma var. Ama takdir ederseniz ki Çanakkale Merkez özellikle çok ağır bir sanayi olmadığı için bunu istemek biraz israf olur diye düşünüyorum. Burada Biga, Çan ve 1915 Çanakkale Köprü bağlantısı olması bölgemiz için daha efektif olacaktır. Biliyorsunuz köprümüzden demiryolu bağlantısı da geçecekti. Daha sonra statik sebeplerden bu iptal oldu. Ama Biga’ya kadar demiryolu gelmesinde çok ciddi bir çalışma var. Çanakkale bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsa Başkanları olarak gündeme taşıyoruz.

Meclis Üyesi Burak Kunt; “Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Müsaadelerinizle 3 konu üzerinde durmak istiyorum birincisi Yeni OSB seçimleri, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey’i tebrik ediyor ve Yönetim Kuruluna başarılar diliyorum. Çanakkale OSB Yeni Yönetim Kurulunun iş dünyasını kucaklayıcı ve yapıcı yaklaşımlarda bulunacağını düşünerek, bunu başarmak için de her türlü desteği vereceğimi belirtmek istiyorum. İkinci bir konu olarak Master Chef ile bir şeyler söylemek istiyorum. Özellikle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Murat Aydoğdu ve Yönetim Kurulu üyemiz Akın Yalman’ın burada önemli bir mesai harcadığını biliyorum. Eleştirileri üzülerek takip ettim. Eleştiri yapanların ortaya bir şey koymalarını beklerdim. Hem bir fikir üretmiyor hem de üretilen fikrin veya emeğin karşısında duruyorsun. Sadece bu olmasın demek doğru ve mantıklı bir yaklaşım tarzı değil. Bir şeyi eleştirenlerin mutlaka karşı alternatifini de ortaya sunmaları gerektiğini rica ediyorum. Bildiğim kadarıyla program için talep edilen rakam 3 kurum arasında bölüşülmüş. Prime Time’de hem de 29 Ekim gibi özel ve anlamlı bir günde reklam vermenin maliyeti düşünüldüğü takdirde, çok anlamlı bir günde çok anlamlı bir iş yapıldığını düşünüyorum. Son olarak da kendi sektörümle alakalı gündem yaratmak adına bazı konuları belirtmek istiyorum. Özellikle Çan’da faaliyet gösteren birkaç termik santrallin küçük esnaftan yaptıkları tedarikler karşısında ödemelerini çok geciktirdiklerini ve bu sebeple esnafın son derece mağdur olduğunu basında takip ediyor ve görüyoruz. Umarım en kısa zamdan bu durumun çözülmesini talep ediyoruz.”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Meclis üyemiz Burak Bey’e teşekkür ediyorum düşünceleri için. Biz bu Masterchef’i ve tüm hizmeti içimizden geldiği için yapıyoruz. Seçim zamanı birçok komitemizle, birçok arkadaşımızla, dostumuzla karşı karşı gelerek bu koltuklara gönüllülük esasına göre hizmet etmek için oturuyoruz. İlk günden beri aynı şevkle Yönetim Kurulu olarak çalışıyoruz bunu böyle bilmenizi istiyorum. Birçok Meclis üyesi arkadaşımızla çalışıyoruz. Şu anda Ticaret ve Sanayi Odasının hiçbir kurumla hiçbir kişi ile bırakın tartışmayı bir sürtüşmesi dahi olmamıştır. İki hafta önce Yönetim Kurulumuza Merkez İlçe Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan Bey’i çağırdık. Çanakkale için hep birlikte hareket etmemiz, bütün dinamiklerin ahenk içinde çalışmamız gerektiği konusunda mutabakata vardık. Masterchef konusunda Ülgür Başkanımızın çok daha öncesinden haberi vardı. Ama ben şunu anlamıyorum. Gazeteci Sayın Belediye Başkanına soru soruyor. Diyor ki “siz Masterchef programına çağrıldınız mı?” Arkadaşlar bu basket maçı değil kimse çağrılmadı buraya. Ülgür Başkan’da şunu söylüyor. Yalan söylemiyor. “Çağrılmadım” diyor. Ama ya gazetecinin sorması lazımdı; Haberiniz var mıydı? dediğinde tabi ki Ülgür Başkan’ın da vardı demesi lazımdı. Çünkü başından beri haberi var. Bu programa şehrin hiçbir protokolü çağrılmadı arkadaşlar. Vali Beye şehrin mülki amiri olarak çok teşekkür ediyorum. Programın bütçesini açıklama konusunda da hiçbir sakınca görmüyorum. Bu programın bütçesi 385 bin TL + KDV’dir. Bu paranın 3’te 1’ini Ticaret ve Sanayi Odası, 3’te 1’inin GESTAŞ, 3’te 1’ini de Özel İdare ödemiştir. Bu programı ilk Güney Marmara Kalkınma Ajansı bize getirdiği zaman ben Yönetim Kurulum ile şunu paylaştım. Arkadaşlar hepsini biz ödeyecek dahi olsak bu programı Çanakkale’ye kazandırmamız lazım. Programın tarihi hepimiz için son derece önemli olan Cumhuriyet Bayramımızı kutladığımız 29 Ekim gecesi. Bakın ulusalda neler tartışılıyor biliyor musunuz? 29 Ekimde bu Sivas’ta, Erzurum’da olabilirdi. Samsun’da olabilirdi. Ankara’da olabilirdi. Milli mücadele de o illerimizde kendilerini gerçekleştirilen kongrelerden dolayı ön plana çıkarmak istemesi gayet doğal. Örneğin, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ’da bizim milli değerlerimizden. Biz bunu tabiri caiz ise diğer iller kapmasın diye almaya çalıştık arkadaşlar. Ama ben şunu demesini beklerdim Ülgür Başkan’dan “evet çağrılmadım ama haberim vardı” demesini beklerdim. Doğrusu bu. Gazeteci bunu sormuyor. Ülgür Başkan doğru söyledi haberim yoktu dedi. Ben bir soru soruyorum gazeteci kimliği ile sokakta dolaşan vatandaşa. “Kim çağrılmış bu programa?” Arkadaşlar bunlar bizi yıldırmayacak. Biz daha iyilerini yapacağız. Ama bu konuda ayağımıza kim dolanıyor. Ayağımıza da dolanmıyorlar güçleri yetmiyor ona kim önümüzde sis yapıyor pus yapıyor bunları da unutmayacağız. Ben hayatım boyunca tehditle veya zorlama ile bir iş yapmadım. Yönetim Kurulumun da bunu yapacağına inanmıyorum. Böyle aba altından sopa gösterip de başka amaçları olanlara da Allah selamet versin diyorum. Ben Meclis üyemiz Burak Kunt’a iyi niyetli düşünceleri için teşekkür ediyorum. Türkiye’den 20’yi geçkin Oda Başkanım aradı tebrik etti harika bir iş çıkardınız diye. Siyasi partilerimiz, Milletvekillerimiz aradı harika bir iş yaptınız tebrik ederiz diye. Giden Valimiz Orhan Valimiz aradı. Harika bir işti diye. Denizli Valimiz Eski Ezine Kaymakamımız aradı. Biz bu kadar değerli büyüğümüzün, siz değerli Meclisimizin methiyesini aldıktan sonra üç beş tane kendini gazeteci olarak tanıtan kişinin methiyesini almasak da olur, onların methiyeleri kendilerinin olsun.

Şehrimizin gündemine dönecek olursak, bugün Sayın Valimizin başkanlığında Gökçalı ve Dümrek Köylerinde Orman Bölge Müdürlüğümüz koordinasyonunda ağaç fidan dikme törenine katıldık. Bu bütün Türkiye’de eş zamanlı olarak 11 Kasım saat 11:11’de milyonun üzerinde fidan dikildi. Sırf Çanakkale’de 21.400 fidan dikildi. Geçen sene de aynı şenliğimizi Sayın Valimiz dönemin Valisi Orhan Tavlı Bey’in Başkanlığında Kemel Köyü’nün üzerinde gerçekleştirmiştik. Pandemiden dolayı bu seremoni biraz dar tutuldu. İnşallah bu musibeti üzerimizden atarız. Bir sonraki sene 11 Kasım saat 11:11’de Meclis olarak fidan dikmeye gideriz diye umuyorum. Yani gerçekten bu tür aktiviteler çok güzel. Cumhurbaşkanımız Arnavutluk, Bosna Hersek ve birçok devlet başkanı ile birçok ülkede fidan dikme etkinliği düzenleniyor. Dünyada bir rol model olduk. Bunu da söylemek istiyorum gerçekten çevrecilik, çevreyi sevmek eylem ve yapılan iş ile olur. “Ben seviyorum” demekle değil. Orman Bölge Müdürümüzden aldığım bilgiye göre geçen sene dikilen fidanların % 95’in üzerinde tutmuş. Ben de kendisinden karşı Eceabat tarafında geçen yıl yanan bölge vardı. Bademli Köyü üzerinde orada bölge bize ayırırsa yada uygun bir yer bulursa Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir fidanlığı, bir korusu, bir ağaçlığı olsun isterim.

Şimdi turizm konusunda,2018’den sonra Göbekli Tepe yılı ilan edildi. Burada biz bir rol model olduk. Çok şükür onu da başardık ama nasıl başardığımıza baktığımız zaman bütün şehrin tüm dinamikleri bir araya geldi de bunu başardı. Şu anda hala bir kopukluk var. Ben açık konuşan biriyim. Kalkınma Ajansı turizm ile ilgili termal turizme destek verdi. geçen dönem. Tüm paydaşların bir araya geleceği Turgay Başkanın da dediği gibi küçük büyük bütün paydaşların bir araya gelebileceği sohbet havasında geçen gündemli toplantılar ile bir yere varabiliriz. O gün Turgay Başkan, Meclis üyelerimiz Ahmet Çelik ve Armağan Aydeğer olsun, 2018 yılı Troya yılı ilan edilmesinin startını sizler verdiniz Sonra Odamız da projenin temelleri atıldı. Çanakkale’nin tüm dinamikleri bir araya gelerek ortak akıl ürettik. Bu işler böyle olur çalıştay ve toplantılarla yapılır. Yat limanı mevzusuna gelirsek, 7-8 yıl önce Bülend Engin Bey’in Başkanlığı döneminin projesi olarak sunduk. Engellendi. Kimin hangi kurumun engellediği de malum. Ama o konulara girmeyelim şimdi. Yeni yat limanı şimdi Lapseki’deki balıkçı barınağında kuruluyor. Yat limanı değil de bizim daha çok kurvaziyere yönlenirsek önümüz daha açık çünkü oraya bir yat limanı kararı alınmışken buraya çok zor olur. Ama şehrin tüm paydaşları küçük büyük bir araya gelip turizmi masaya yatırmamız gerektiğine inanıyorum. Biz her zamanki gibi şehrimizin gelişimine ve büyümesine katkı verecek her projeye varız.” dedi.

Meclis Üyesi Orçun Oktay; “Çanakkale Yeni OSB Yönetimini kutluyorum. Küçük olsun bizim olsun zihniyetinin artık kapandığını düşünüyor bundan sonraki çalışmalarından başta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız ve OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Ersoy olmak üzere tüm Yönetim ekibine başarılar diliyorum. TV8 kanalındaki Master Chef programı ilimizin tanıtımı için çok önemli idi.”

Meclis Üyesi Armağan Aydeğer; “Hizmetler sektörü pandeminin en ağır yara alan sektörlerin başında yer alıyor. Master Chef Çanakkale genelinde ilimizin değerlerini, dünyaya mal olmuş Troya Ören yeri gibi uluslararası bir turizm destinasyonunu, izlenebilirliği yüksek bir televizyon kanalında tekrar gündeme gelmesini çok önemli buluyorum. Temsil ettiğimiz turizm konaklama tesisleri yöneticiliği ve bir turizm işletmecisi olarak yapılan işi destekliyor ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Meclis Üyesi Ahmet Çelik; “Hafta sonu Diyarbakır, Mardin Şanlıurfa kültür ve inanç destinasyonuçalıştayına katıldım. GMKA tarafından Balıkesir’in UNESCO’ya Gastronomi Şehri olmasıyla ilgili başvurusu var. Bu süreç devam ediyor. Çalıştay’da 2018 Troya Yılı kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdim. Sayın Diyarbakır Valimizin ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın bizim burada rol model olduğumu belirtmesinden büyük gurur duyduk. Bizim gündemde kalmamız için var olan değerlerimizi gündemde tutmalıyız. Bunlara yeni projeler eklemeliyiz. Sayın Valimizin önderliğinde, tüm paydaşlarımızın davet edildiği yeni bir proje çalışması başlatabiliriz diye düşünüyorum. Master Chef programı için de bir şeyler söylemek isterim. 29 Ekim’de gerçekleştirilecek programla ilgili olarak TÜRSAB Genel Merkeze bağlı 36 Bölge Başkanlığı ve bu Başkanlıklara bağlı 12.000 seyahat acentasına programın tarih ve saati hakkında bilgi verdik. Bu acentelerin sadece yarısı bile izlemiş olsa Çanakkale’miz için çok büyük bir tanıtım yapıldığını düşünüyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”