16 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs 2020 ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle internet üzerinden gerçekleştirildi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “DÜNYA AYLARDIR, TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN GENİŞ ETKİLİ SALGIN OLAN COVİD-19 İLE BOĞUŞUYOR. ŞU ANA KADAR DÜNYADA 5 MİLYON CİVARINDA İNSAN SALGINA YAKALANDI VE NE YAZIK Kİ 320 BİNİ AŞKIN KAYIP YAŞANDI. ÜLKEMİZDE HASTA SAYISI 150 BİNİ, VEFAT SAYISI 4 BİNİ GEÇTİ. MAYIS AYI İTİBARİYLE İNİŞE GEÇEN SALGINDA HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH’TAN RAHMET, HASTALARIMIZA İSE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “HEPİMİZ İÇİN ZORLU GEÇEN 2019 YILINA VEDA EDİP 2020 YILINI KARŞILARKEN BİRÇOK GELİŞMEYE, İSTATİSTİKLERE BAĞLI OLARAK OLDUKÇA UMUTLU VE İYİMSER İDİK.  ANCAK HİÇ BEKLENMEDİK BİR KÜÇÜCÜK VİRÜS TÜM DENGELERİ ALT ÜST ETTİ VE AİLE HAYATIMIZDAN İŞ HAYATIMIZA PEK ÇOK KOŞULLARI DEĞİŞTİRDİ, GELİŞTİRDİ, TOPLUMSAL YAŞAMI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KISITLADI VE BU KISITLAMANIN BİR GEREĞİ OLARAK DA BUGÜN BU ORTAMDA BİRLİKTEYİZ”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Mayıs 2020 ayı olağan Meclis toplantısı video konferans yöntemiyle internet üzerinden gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım,Oda tarihimizde ilk kez uzaktan erişimle gerçekleştirdiğimiz Mayıs ayı Meclis toplantısında hepinizi saygıyla selamlıyorum. İnşallah hepinizin sağlığı ve ağız tadı yerindedir. İnşallah en yakın zamanda yüz yüze geleceğimiz toplantılara kavuşuruz. Bu vesileyle geçmiş 19 Mayıs Atatürk’ün Anma ve Gençlik Bayramı ile aynı geceye denk gelen Kadir gecenizi tebrik ediyorum.

Kıymetli üyeler, Dünya aylardır, tarihin gördüğü en geniş etkili salgın olan Covid-19 ile boğuşuyor. Şu ana kadar dünyada 5 milyon civarında insan salgına yakalandı ve ne yazık ki 320 bini aşkın kayıp yaşandı. Ülkemizde hasta sayısı 150 bini, vefat sayısı 4 bini geçti. Mayıs ayı itibariyle inişe geçen salgında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalarımıza ise acil şifalar diliyorum.

Salgının bir başka yıkım boyutu, ekonomide yaşanıyor. Küresel ekonominin 1929 büyük buhranından bu yana ilk kez bu denli sert bir resesyon yaşadığı tahmin ediliyor. Dünya ekonomisinde büyüme tahmini artı yüzde 3’lerden eksi yüzde 3’lere çekilmiş durumda. Milyonlarca iflastan, yüz milyonlarca yeni işsizden bahsettiğimiz distopik bir dönemden geçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“DÜNYA GENELİNDE ÜLKELER VE KÜRESEL KURUMLAR, SALGININ TOPLUMSAL VE EKONOMİK ETKİLERİNİ DENGELEMEK İÇİN 8 TRİLYON DOLARIN ÜZERİNDE ÖNLEM PAKETLERİ AÇIKLAYIP DEVREYE ALDILAR. BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN, BELİRSİZ BİR GELECEĞE DOĞRU İLERLİYORUZ. ÇÜNKÜ LİTERATÜRDE “SİYAH KUĞU” OLARAK TANIMLANAN BİR KRİZ YAŞIYORUZ. YANİ “BEKLENMEDİK”, “BÜYÜK ETKİ YARATAN” VE “ANCAK ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA AÇIKLANABİLİR” ÖZELLİKLERE SAHİP BİR KRİZDEN BAHSEDİYORUZ”

Türkiye, şükürler olsun ki bu salgın döneminde, sağlık alanında dünyaya örnek olacak bir mücadele sergiledi. Yakın geçmişte reforme edilen sağlık sistemi, güçlü tesis altyapısı, iyi kurgulanmış bir Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı’mızın liderliğinde fedakarca çalışan yetişmiş sağlık personeli, tabiri caizse bu salgında arkada kimseyi bırakmadan mücadele etti. Bu dönemde toplumsal dayanışmanın vardığı üst düzey seviye de, birlik ve beraberlik yolunda umut verdi. Hükümetin Mart ayından bu yana açıkladığı önlem paketlerinin tutarı 240 milyar lira gibi önemli bir rakama ulaşmış durumda. Her ne kadar mücbir sebep önlemlerinin selektif değil kapsayıcı olması yolunda yapılan çağrılar tam anlamıyla karşılık bulmadıysa da, kısa çalışma ödeneği ve vergi ötelemeleri başta olmak üzere, yangına ilk etapta doğru müdahaleler yapıldığını söyleyebiliriz. Geldiğimiz noktada, yüzde 5 büyüme hedefi ile girdiğimiz 2020 yılını negatif büyüme ile kapatacağımız tahmini ağırlık kazandı. 2021 yılıyla birlikte sisin pusun nispeten dağıldığı bir büyüme patikasına yeniden gireceğimiz öngörülüyor. Bu anlamda bir örnekte vermek isterim. İş konseyi başkanlığını yaptığım Türkiye İngiltere İş Konseyi Başkanlığı’nı yapmak dolayısı ile bu bilgiye haizim. İngiltere bu seneyi yüzde 14 küçülme ile gelecek seneyi ise yüzde 15 büyüme ile geçeceğini planlıyor Birleşik Krallık. Aslında bu bütün dünyanın yaşayacağı bir döngü gibi görünüyor. Bu seneyi küçülme gelecek seneyi ise birazda baz etkisi ile büyük bir büyüme ile geçeceği yönünde planlar var.

Bu sorun ne zaman biter, etkileri ne kadar derin olur kestirmek zor. Pek çok senaryo konuşuluyor. Liberal ekonominin küreselleşme faslını kapattığı, içe kapanma ve adalaşma döneminin başlayacağı ileri sürülüyor. Çin’in üretim hegemonyasından epeydir şikayet eden Amerika başta olmak üzere, gelişmiş ülkelerin bu ülkeden yatırımlarını çekeceği, küresel tedarik zincirinin yeniden tanımlanacağı ifade ediliyor. Türkiye’nin Covid-19 sonrası dönemin çekim merkezlerinden biri olacağı dillendiriliyor. Bütün bunlar olur ya da olmaz. Temel olarak bizim her duruma hazırlıklı olabilmemiz lazım. Bunun tek yolu da tarımdan sanayiye üretim gücümüzü, ticaret kabiliyetimizi, yenilikçilik kapasitemizi, insan kaynağımızı ve finans imkânlarımızı maksimum düzeyine ulaştırmaktır. Bu kaslarımızı çağın gerekleriyle uyumlu şekilde güçlendirebildiğimiz takdirde her türlü senaryo karşısında daha çevik ve daha dayanıklı ve esnek olabiliriz. Şimdi önümüzde zor bir yaz var. Döviz gelirimizin azaldığı, işlerin yavaş seyrettiği, işsizliğin arttığı bir dönem geliyor. Bu dönemi “sosyal devlet” anlayışıyla arkada mağdur bırakmadan geçirmemiz son derece önemli. Bu nedenle hükümetimizin çok güçlü bir salgından çıkış stratejisi kurgulaması ve bunu güven verici, şeffaf bir şekilde uygulanması Türkiye algısını güçlendirip biz tıpkı salgınla mücadelede olduğu gibi pozitif ayrıştıracaktır. Evet, bu kriz bize hayat tarzlarının, tüketim ve iş yapış biçimlerinin köklü değişiminin hızlanacağını gösterdi.

“E-TİCARET, EVDEN ÇALIŞMA, UZAKTAN ERİŞİMLE ETKİLEŞİM VE MAKSİMUM SAĞLIK GÜVENLİĞİ GİBİ KAVRAMLARIN ÖNEMİ VE DEĞERİ ARTTI. TEK TEK HEPİMİZİN İŞLERİMİZİ BU YENİ GERÇEKLERİN IŞIĞINDA TANZİM ETMESİNİN ÖNEMİ BÜYÜK”

Bu karamsar günlerde bile kentimiz için iki güzel haber almak, bizi bir nebze de olsa neşelendirdi. Bunlardan bir tanesi Çanakkale 1915 Köprüsü’nde ayakların tamamlanmış olması çok önemli bir aşama köprünün inşaatında. İnşallah kentimizi köprünün açılacağı 18 Mart 1922’den sonra çok daha hareketli bir dönem bekliyor olacak. Aynı şekilde Kale 1957 kadın voleybol takımımız da üç sene üst üste bulunduğu liglerde  şampiyon olarak  bu sene Sultanlar Ligi’ne çıkmaya hak kazandı. Şampiyon sporcularımızı kutluyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah bu başarı, Çanakkale’nin de her alanda birinci lige çıkmasına vesile olur. Bu güzel Ramazan gününde sözü çok uzatmadan müsaadenizle gündeme geçiyorum.

ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Başkan Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım.17 Mart tarihinde yapmayı planladığımız Meclis toplantımızı bugün Mart-Nisan ve Mayıs olmak üzere birarada bu şekilde yapıyoruz.

Hepimiz için zorlu geçen 2019 yılına veda edip 2020 yılını karşılarken birçok gelişmeye, istatistiklere bağlı olarak oldukça umutlu ve iyimser idik.  Ancak hiç beklenmedik bir küçücük virüs tüm dengeleri alt üst etti ve aile hayatımızdan iş hayatımıza pek çok koşulları değiştirdi, geliştirdi, toplumsal yaşamı önemli ölçüde kısıtladı ve bu kısıtlamanın bir gereği olarak da bugün bu ortamda birlikteyiz.Tüm katılanları şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyor, sağlıklı günler diliyorum. Yaklaşık 2,5 aydır korona ile yatıp korona ile kalkıyoruz.Tüm Dünya ile birlikte biz de Ülke olarak büyük bir sınav veriyoruz. Başta Sağlık Bakanlığımıza şükran borçluyuz. Tüm dünyaya örnek olacak çalışmaları ile bu süreçte olağanüstü bir başarı sergilediler. Sağlık sektörünün her kademesinin her bir neferinden Allah razı olsun. Türkiye olarak verdiğimiz bu olumlu sınava katmer olarak Çanakkale’miz çok daha iyi durumda arkadaşlar. Bunda büyük katkısı olan Türkiye’yi tespit onların kontrolleri neticesinde ortaya çıkıyor Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne ve Jandarma teşkilatımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ÜLKE OLARAK KRİZLERLE MÜCADELEDE DENEYİM SAHİBİYİZ VE GÜÇLENEREK ÇIKMAYI DA BİLİRİZ. PANDEMİ NEDENİYLE ORTAYA ÇIKAN OLUMSUZLUKLARI DA İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA GERİDE BIRAKACAĞIZ”

Bu virüs ile mücadelede en başından beri üyelerimizin yanındayız. Devletimiz tarihine yakışır bir Devlet refleksi ile hızla kararlar alarak pek çok ekonomik tedbiri devreye soktu. Üyelerimize neredeyse her anında bu tedbirleri, gelişmeleri duyuruyoruz. Yereldeki uygulayıcılarda sıkıntılar olsa da bunları da çözmeye gayret ediyoruz.

Valilik bünyemizde Vefa Sosyal Destek Grubunun ilk bağışçılarındanız. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ailesi olarak;1.000 adet yardım kolisi ile bizde çorbada tuzumuz olsun dedik. Ayrıca her yıl TOBB’dan gelen bütçe ile üyelerimize dağıtmış olduğumuz 200 adet de kendimiz imkânlarımız ile dağıttık.Yine üyelerimiz ile iletişimimiziz daha sıcak olması, daha interaktif olması için Whatsapp iletişim hattını kurduk. Gün ve gün ben ve sekretaryamız tarafından takip ediliyor. Numaramız 0 541 973 17 17.

İlk etapta açıklanan paketin hemen akabinde TOBB’ne yazı yazdık. Özellikle mücbir sebep kapsamının genişletilmesini, vergi, SGK vb borçların ertelenmesi dahil 3 ay hiç tahakkuk ettirilmemesini, KGF kefaletlerinin tabana yayılmasını talep ettik. Bunları ısrarla halen dile getiriyoruz. Diğer taleplerimizin bir çoğu çözüldü,  diğerlerinin de  bu çözülmeyenlerin çalışma aşamasında olduğunu dün konuşmamın daha ilerisinde belirteceğim. Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve TOBB Başkanımızla Oda Borsa Başkanları olarak yaptığımız toplantıda o bilgiyi aldım. Bunlardan birisi;

Seyahat acentelerimizi zor durumda bırakan iç ve dış turizmde yaşanan tur/rezervasyon iptalleri ile ilgili girişimimiz oldu     Seyahat acentelerinin satışınıyapmış olduğu paket turları konaklama ve havayolu limanlarının alınan hizmetlerden oluşuyor.  Salgın nedeni ile alınan tedbirler kapsamında 05.02.2020 tarihi itibariyle iptal olan uçuşları gerçekleştiren firma,   uçuş yasaklarının kalkmasını takiben 2 aya kadar sorumluluktan muaf tutulmakta dolayısıyla seyahat acentelerinin de ödedikleri uçuş ücretlerini geri alması mümkün olmamaktadır.  Ama tüketici ücret iade talebini acenteden isteyebilecekti. Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliğinde düzenleme yapılarak seyahat acentelerine de uçuş firmalarına tanınan iade erteleme hakkının verilmesini talep ettik ve bu girişimimiz başarılı oldu. Buradan TÜRSAB Bölge Başkanımız Balıkesir ve Çanakkale Bölge Başkanımız ve aynı zamanda bizim Meclis üyemiz Ahmet Çelik Bey’in girişimleri ile bu yazıları ve bu girişimlerde bulunduk ve bunda çok şükür ki muvaffak olduk arkadaşlar.

Yine şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarına  (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edilmesi şartı getirildi. Ancak burada 2+1 koltuk düzeni zaten bu uygulama olmadan öncede koltukları seyrek olan araçların bir mağduriyeti söz konusu. Bu sorunun giderilmesi için müracaatlarımız oldu. İnşallah bu da olumlu sonuçlanacaktır.

Turizm sektörümüze her koşulda desteğimizi sürdürüyoruz. Benim de Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Güney Marmara Kalkınma Ajansının oluşturmuş olduğu Çanakkale Turizm Tanıtım Web Sitesi 15.si düzenlenen Altın Örümcek Ödülleri Turizm ve Seyahat Kategorisinde finale kaldı. Hep birlikte ve çevremiz ile oy kullanarak siteyi birinciliğe taşıyalım lütfen. Bu sizden özel ricam.  Linki Ticaret ve Sanayi Odamızın sosyal medya hesabından paylaştık. Buradan öğrenebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“NEFES KREDİSİ İÇİN TOBB İLK ETAPTA DENİZBANK İLE ANLAŞTI VE ODAMIZDAN DA AYIRDIĞIMIZ KAYNAK İLE TOBB’NİN DE DESTEĞİ İLE YAKLAŞIK 8,5 MİLYON TL BİR KAYNAK YARATILDI VE NEFES KREDİSİNE BAŞVURAN ÜYELERİMİZE BUNUN NEREDEYSE TAMAMI DAĞITILDI.  ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KAMU BANKALARI ARACIĞIYLA YİNE YENİ BİR NEFES KREDİSİ PAKETİ AÇIKLANACAĞINI BEKLİYORUZ.”

Krizin başından beri bir muamma olan maske temininde maske satışının yasaklanmasısonra temini zorlaşan maske temininde her türlü riski göze alarak çünkü maske satışı yasak ama maske temin edebiliyorduk. Gaziantep Sanayi Odası’nın şirketinden Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odamızın şirketine maske satın alarak ceza kesilecek ise Odamıza kesilsin şeklinde bir tavır alarak gerçekten maskeye ulaşamayan üyelerimize maske satışını gerçekleştirdik ve halen daha gerçekleştiriyoruz. Fiyatları çok uygun.

Salgının sanayi ve ticaret hayatına olan etkisini ölçmek, üyelerimizin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini belirlemek üzere bir anket çalışması düzenledik. Gündemimizde var. Daha ileri ki gündem maddelerinde Sema Hanım  sonuçları paylaşacak bizlerle.

Yine Odamızın çalışanlarının güvenliği ve sağlığı için çalışma saatlerimizi 12.00-17.00 olarak değiştirdik. Bayramdan sonra normalleşme ile normal mesai saatlerine inşallah döneceğiz. Ancak böyle de olabiliyormuş arkadaşlar. Yeni normalin çalışma hayatına birçok yenilik getireceğine inanıyorum. Oda olarak biz de bir eylem planı hazırlıyoruz.

Sayın Meclis Üyesi arkadaşlarım bu arada hepimiz farkındayız,  olağanüstü bir sayıda e- toplantılar, video konferanslar vs digital ortamda hızına yetişemediğimiz şekilde günlük hayatımızda yerini alıyor. Ben de bu süreçte; 2 defa İl Pandemi Kurulu, Orman Ürünleri Sektör Meclisi, Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Toplantısına, Marmara Bölgesi Başkanlar Toplantısına, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın katıldığı Birlik Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu Bey’in yönettiği yine Oda Başkanlarıyla bir toplantıya yine en son dün Hazine ve Maliye Bakanımızın teşrif ettiği ve Rıfat Beyin yönettiği bir toplantıya katıldım. Müsaade ederseniz bu toplantılar ile çok küçük küçük bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Yeni yılın ilk iş günü dev kadrosu ile Odamıza gelen şahsım ve birçok arkadaşımdan duyduğum cesaret aldığını duyduğum Hazine ve Maliye Bakanımız ile dün yine bir toplantı gerçekleştirdik internet ortamında. Gerçekten enteresan bir şekilde moraller kötü değil. Dünya ya göre Türkiye’nin çok kötü olmadığını biraz önce Sayın Meclis Başkanımızın da belirttiği gibi yüzde 15 ile yüzde 35 arasında küçülmenin yaşandığı dünyada birçok ülke ekonomisinde mesela örnek olarak şu rakamlar;

2018 Ağustos ayında başlayan ekonomik dalgalanma da faiz %  35-40 bulmuştu arkadaşlar. Bugün faizlerimiz yüzde 7,5 civarında. Toplantıların her birinde sizin bize ilettiğiniz sorunlar gibi. Diğer Oda Borsalarımızın Meclis Üyeleri veya üyeleri de TOBB’a aynı şeyleri bildiriyorlar. Bunlar;

Mücbir sebep kapsamının genişletilmesi. Bir örnek vermek gerekirse; Okullar ve dershaneler. Tamamen kapalı olan okullar ve dershaneler. Mücbir sebep kapsamının dışında arkadaşlar. Bunu dile getirdiğimiz zaman. Sayın Bakanlarımız, yöneticilerimiz her şeyin bir bütçe dahilinde olduğunu. Bütçe ile oynamanın çok fazla imkânı olmadığını dile getiriyorlar. Kesinlikle önümüzdeki dönemin yeni bir dönem olduğunu, önümüzdeki dönem Türkiye’nin ithalattan tamamen çıkarılmaya çalışacağını  yerli ve milli üretim cenneti haline getirilmek istendiğini  ithalatın zorlaştırılacağı ve dünkü resmi gazete yayınlanan 800 geçkin ürüne konulan fon ve gümrük vergileri ile de yaşadık. Özellikle üreteceğiz diyorlar. Bunu uzun süredir bizde kendi aramızda konuşuyorduk.2018 Ağustos ayında başlayan dalgalanma ile bu biraz dillenmişti. Ama bu pandemiden sonra bu iyice dillenir hale geldi. Gıda ve hallerde meyve ve sebze hallerinde fahiş fiyat tespitlerinin ellerinde olduklarını ve bunlar için gerekenin yapılacağını ifade etti Sayın Berat Albayrak Bakanımız.

Yine yaklaşık bir yıldır Fırıncı arkadaşlarım, ekmek fiyatlarının düzenlemesi konusunda talepleri vardı. Bu taleplerin Ticaret Bakanlığında görüşüldüğü bilgisini aldık. Birçok şey biz zaten aldığımız bu bilgileri web sayfamızdan hemen her hâl üyelerimiz ile paylaşıyoruz. Siz Meclis Üyelerimizden ricam, etrafınızdaki, ilgili komitenizdeki diğer arkadaşlarınız ile bunları paylaşmanız. Bizim her şeyden önce morale ihtiyacımız var. Biz Türk milleti olarak bu Covid-19’un üstesinden ekonomik olarak da Covid-19 üstesinden geleceğime eminim. Covid 19’un şimdi tam anlamı ile hissedilmeyen mali etkisinin piyasaya pompalanan finansmanın geri ödemesinin başlaması, kısa çalışma ödeneği gibi birçok desteğin sürelerinin bitmesi ile kış aylarında hissedileceğini düşünüyorum. Onun için her biriniz hesaplarını kitaplarınızı iyi yapmanızı istiyorum. Kısa çalışma ödeneği biz yılsonuna kadar uzatılsın diye talep ediyoruz. Belki yılsonuna kadar belki Eylül ayı sonuna kadar da üç ay daha ertelenebilir. Ama bütçede müsaade etmezse hiç ertelenmeme durumu da var arkadaşlar.

Mübarek aylardayız, Ramazan ayının son günlerindeyiz, Allah yapılan ibadetleri, tutulan oruçları kabul etsin.Yarından sonra 23 Mayıs’ta değerli büyüğümüz Odamız Meclis Şeref Üyesi, İlimizin adının sanayi ile anılmasını sağlayan, Türk sanayiinin duayenlerinden hayırsever işadamı Hacı Dr. İbrahim Bodur’un 4.ölüm yıldönümü. Ruhu şad olsun. Buradan Merhuma rahmet, başta Osman Bey ve Zeynep Hanım’a sabırlar diliyorum. Ne mutlu onlara ki rahmetlinin tüm hatıralarını gururla yaşatıyorlar

Odamızın genel yapısı olarak bilgi vermek istiyorum sayısal olarak. 12 Şubat’tan bugüne kadar 110 yeni üyemiz aramıza katılırken, 27 üyemiz kaydını sildirdi. Bir bilgi de vererek sözlerim bitireyim, Haziran ayında ödenmesi gereken Oda aidatları 1.taksitleri Ekim ayında 2. Taksitlerle birlikte ödenmek üzere ertelendi.  Bu bilgiyi de vermek istiyorum.Salgının ve etkilerinin bir an önce sona ermesi, sağlık ve huzurla nice bayramlara erişmemiz dileklerimle mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor, Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Mayıs ayı olağan Meclis toplantısı konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇTSO Hesap İnceleme Komisyonunun Mart, Nisan ve Mayıs 2020 Raporları Genel Sekreter Sema Sandal tarafından okundu ve onaylandı.

Yönetim Kurulu’nun bütçe aktarım talebi okundu ve Meclis tarafından onaylandı. TOBB’nin Mesleklerin Gruplandırılması Rehberinde yer alan bazı kodlarda değişiklik yapılması ile ilgili yazısı okundu, üyelerimiz tarafından iletilen Azami Fiyat Tarife talepleri değerlendirildi, Odamız tarafından Covid 19 salgını ile ilgili üye anket sonuçları değerlendirildi.

Anket sonuçlarının okunmasından sonra söz alan Yönetim Kurulu ve Meclis Üyesi Semih Toprak, “Herkese merhabalar. Şimdiden gelecek Ramazan Bayramınızı kutlarım. Ankette çıkan sonuçların bir benzeri de bize 17. Komiteden geldi. Kira indirimleri ile ilgili. Belediye ve İl Özel İdaresinden kiralanan yerlerdeki kiracıların bu dönemde bir indirim talepleri var. Bizim Komiteden geldi ama  büyük ihtimalle diğer bu durumdaki kiracıların da böyle talepleri var. Hepimizin bildiği gibi pandemi dolayısıyla kapandık ve açıldığımızda da bazı kısıtlamalar gelecek ve böylece cirolarda bir düşüş olacak. İndirim taleplerini önce kendi Komitemizde sonra da Yönetim Kurulunda konuştuk, uygun gördük. Böyle bir talebimiz olacak. Bir de özel mülk sahiplerinden kiralanan yerlerde de böyle bir indirime gidilmesi konuşuldu. Biz önce Devletten ya da Belediyelerden böyle bir istekte bulunalım. Eğer genel anlamda bir indirim söz konusu olursa zaten şahıslarda kiralama bedellerinde indirime giderler diye tahmin ediyoruz. Bunun bilgisini vermek için söz almıştım” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu bu konunun TOBB ile yaptığımız toplantılarda da sıkça gündeme geldiğini, özel sektörde mal sahibi ve kiracı arasına girmenin  pek doğru bir şey olmadığı, Kamudan istenecek taviz ile ya da istenecek destek ile özel sektör ile kişinin kişiye verdiği kiracı ev sahibi veya mal sahibi aynı olmayacak görüşü hâkim olduğunu ifade ederek  Meclisimiz de toplanmışken Ticaret ve Sanayi Odası olarak  Özel idare veya Vilayet veya Vakıf veya Belediye’nin mülklerinde biz her birisinden bu ayrımcılığı bu desteği ısrarla paylaşarak isteyeceklerini ifade etti.

Meclis Katip Üyesi Kanber Koç,  Belediyenin mülkleriyle ilgili bir Encümen kararı olduğunu çalışamayan, kanuni olarak kısıtlanan özellikle de Aynalı Çarşı’da iki ay kadar kira alınmaması yönünde bir karar alındığını ve net bilgi olarak da önümüzdeki ay paylaşabileceğini belirtti.

“KAMU, FAALİYETLERİ GEÇİCİ  DURDURULAN İŞLETMELERDE 3 AY HİÇ KİRA ALMAMALI, SONRASINDA DA KİRA İNDİRİMİ YAPMALI”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, önümüzdeki Meclisin geç olabileceğini ve hemen irtibata geçilmesini istedi ve “Böyle bir şey varsa net detaylarını öğrenelim. Kamuya da bu emsal olsun. Bu böyle , diğerleri de öyle. Diğer Meclis geç olur. İnsanlar gerçekten zor durumda. Bu süreci çok interaktif yürütelim. Ertelemeden ziyade 3 ay hiç alınmaması şeklinde bir destek istiyoruz . Sonrasında da indirime gidilmesi tabi. Sadece Aynalı Çarşı da değil, orası da tabi olsun ama yüksek kiralı yerlerdeki üyelerimizin de sıkıntısı çok” dedi.

Katip Üye Kanber Koç, “Tamam Başkanım. Daha kısa sürede de Odaya ben ulaştırırım. Yani bu olay var. Kapsamını net bilmediğim için bir şey diyemiyorum. Özellikle çarşı esnafını falan gezerken bu gündeme geldi. Şuan da ki orda Aynalı Çarşıda birçok yerde Belediyenin kiracı olan çalışamayan, açamayan, faaliyet gösteremeyenler, faaliyet gösterenler için böyle bir şey yok tabi. Faaliyet gösteremeyen firmalara böyle bir kolaylık ayrıcalık sağlandı.”

Meclis Başkanı Osman Okyay, “Başka bir görüş bildirmek isteyen bu konuyla ya da başka konuyla üyemiz var mıdır? Yoksa ben şimdiden yaklaşmak olan Ramazan Bayramınızı kutluyorum tüm üyelerimizin ve inşallah bir sonraki toplantıda 10 Haziran’da buluşabilmek dileğiyle, herkese iyi günler diliyorum.”