21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “2019 YILI İSTATİSTİKLERİ DE BİZLERİ UMUTLANDIRIYOR. İHRACATIMIZIN BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE % 2 ARTIŞ GÖSTERMESİ, ENFLASYONUN HEDEFLENENİN ALTINDA GERÇEKLEŞMESİ,  İLAVE OLARAK 2020 YILINDA MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINDA İNDİRİME GİDİLMESİ, KAMU ALACAKLARININ GECİKMESİ VE GECİKME FAİZLERİNDE İNDİRİM YAPILMASI BİZLERE MORAL VERMİŞTİR. HER ZAMAN DEDİĞİMİZ GİBİ İŞ DÜNYASI GÜVEN ORTAMINDA YATIRIM YAPAN ŞEVKİ ARTAN BİR CAMİADIR ”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Şubat 2020 ayı olağan Meclis toplantısı Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Umutla girdiğimiz 2020 ne yazık ki pek çok acı haberle birlikte geldi. Dünya, şu ana kadar bini aşkın insanın ölümüne yol açan Coronavirüs’ün etkisiyle adeta kabuğuna çekilmiş urumda. İçeride de üzücü haberler peş peşe geldi. Öncelikle Elazığ depremi, Bahçesaray çığ afeti ve piste inişte kaza yapan uçakta hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ve elbette Suriye’de rejim unsurlarının saldırılarında şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar ve ülkemize sabırlar diliyorum. İstiklal marşımızın müellifi, vatan şairi Mehmet Akif, “Ayrılık Hissi Nasıl Girdi Sizin Beyninize” başlıklı şiirinde şöyle der: “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;
Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” Hep söylüyorum; bu ülke iki yüz yıldır gerçekten çok zor dönemler yaşadı… Tabiri caizse ateşten günlerden geçtik. Her defasında alnımızın akıyla tüm meydan okumaların üstesinden geldik. Bu zor günleri de ayrışarak değil, tek yürek olarak kazasız belasız atlatabileceğimize inancım tam. Çünkü bu ülkenin insanına, bu toprakların mayasına inancım sonsuz. İnşallah yılın geri kalan bölümünde hep iyi haberler alırız.

Bugün meclisimizde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanımız Sn. İsmail Kaşdemir’i ağırlıyoruz. Sayın Başkan, Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yıldönümü yaklaşırken bize sonuna geldiğimiz beş yıllık stratejik plan eşliğinde bir gelecek perspektifi verecek. Hoş geldiniz Sayın Başkanım, Evet, konuşmama başlarken 2020’ye umutla başladığımızı söylemiştim. Hafızalarımızı tazelemek gerekirse, 2019 yılına, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimiz 2018 yılının ortasından itibaren karşı karşıya kaldığımız kur atağının tetiklediği bir türbülansın etkisinde girmiştik.

“GEÇTİĞİMİZ YILI, EKONOMİDE ZAYIF KASLARIMIZI GÜÇLENDİRME, YARALARIMIZI SARMA, BOZULAN MAKRO DENGELERİ YENİ BİR SEVİYEDE SABİTLEME ÇABALARIYLA GEÇİRDİK”

2018 yılının son çeyreğinde yüzde 2.8, geçen yılın ilk iki çeyreğinde sırasıyla yüzde 2.3 ve yüzde 1.6 daralan ekonomi, üçüncü çeyrekten itibaren yüzde 0.9’luk pozitif sonuçla yeniden büyüme patikasına girmiş görünüyor. Göstergeler, yılın son çeyreğinde yüzde 5 civarında bir büyüme yaşadığımıza işaret ediyor. Yeni Ekonomi Programı da, yılın ilk iş dünyası buluşmasını Çanakkale’de yapan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın da altını çizdiği gibi 2020 yılında yüzde 5 büyüme öngörüyor. Bu büyümeyi finanse etmek için kredi hacmini yüzde 15-20 artırmaya dönük bazı düzenlemeler hâlihazırda yapılmış durumda.

Faizlerdeki gerileme tedricen devam ediyor. Coronavirüs gibi olağanüstü gelişmelerin negatif etkisi yayılmazsa 2020’nin bu çizgide gideceğini beklemek gerçekçi görünüyor.

Geride bıraktığımız yılın, dünyanın ve Türkiye’nin çok çeşitli zorluklarla sınandığı bir yıl olarak pek de iyi hatırlanmayacağına hiç şüphe yok. Dünya, 2008 krizinden bu yana yalpalamaya ve rota aramaya devam ediyor. Uluslararası kurumların işlevinin zayıfladığı, Küreselleşmenin gerilediği,  Gelir dağılımının iyice bozulduğu, Birliklerin dağıldığı, Yeni paktların kurulduğu, Jeopolitik risklerin arttığı, Medeniyetler çatışmasının yükseldiği, Ticaret savaşlarının zirve yaptığı, Ve küresel liderlik açığının dünyayı bir kaos görüntüsüne soktuğu zor zamanlardan geçiyoruz. Ülke olarak, belirsizliklerin bu kadar yüksek olduğu bir iklimde yolumuza daha güçlü devam edebilmemiz için güçlü ve zayıf yönlerimizi, karşı karşıya olduğumuz risk ve fırsatları çok iyi analiz etmemiz ve herkesten çok çalışmamız gerekiyor.

Yaşadığımız yüzyılda sadece haklı olmanın yetmediğini aynı zamanda güçlü de olmak gerektiğini yaşayarak öğrendik. Bakın… İki yıldır dünyayı allak bullak eden ABD-Çin ticaret savaşları, Çin’in Amerika’dan 50 milyar doları tarımsal ürün olmak üzere 200 milyar dolarlık ithalat yapma taahhüdü vermesiyle sona erdi. Bir gün ABD İran’la savaşın eşiğine gelirken ertesi gün virüs salgını dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’i atom bombası düşmüş hale getirebiliyor. Büyük resim bu…Böyle bir resimde bizi güçlü kılacak en büyük silah, hiç şüphesiz nitelikli bir üretim ekonomisini egemen kılmak. Teknolojiden finansmana, lojistikten insan kaynağına; nitelikli üretim ekosistemini yeşertecek tüm girdileri terzi titizliğiyle ülke ekonomisinin üzerine oturtmamız şart. Bunu yaptığımız zaman sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi yakaladığımızı; yatırımların arttığı, işsizliğin azaldığı, risk priminin daha da düştüğü bir Türkiye’ye ulaştığımızı inşallah hep birlikte göreceğiz. Kıymetli dostlar, Çok yürekten bir kez daha söylemek isterim ki Çanakkale, yakın geleceğimizin en parlak şehirlerinden biri olmaya adaydır. Bu kentin rekabet gücü potansiyelinin farkında olmamız lazım. İstanbul Üniversitesi’nin geçen ay açıkladığı İller Arası Rekabet Endeksi’nde Çanakkale 15’inci sırada çıktı. Ekonomideki türbülansa rağmen gücümüzü koruduğumuz görülüyor.

ÇANAKKALE’Yİ, İNSAN KAYNAĞINDAN LOJİSTİK AVANTAJINA, TURİZM POTANSİYELİNDEN TARIMSAL ÜRETİM GÜCÜNE KADAR TÜM KRİTİK BECERİLERİNİ “AKILLI BİR PLANLAMA” İLE ARTIRARAK YENİ ÇAĞIN TRUVA’SI HALİNE GETİREBİLİRİZ.

Bu meydan okumanın hem bu kentin genetik kodunda var olduğuna hem de bizim sorumluluğumuzun bu olduğuna inanıyorum. Dış ticaret dengesi başta olmak üzere ülkeye aldığından fazlasını veren kentimizin gücüne inanıyorum. Tekraren 2020 yılının ülkemize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyor ve müsaadenizle gündeme geçiyorum.

ÇTSO Yönetim Kurulu adına konuşma yapan Başkan Selçuk Semizoğlu; “Elazığ ve Malatya’da yaşanan şiddetli depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı olan vatandaşlarımızın da acilen sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Vatan topraklarımızı korumak için İdlib’te sürdürdüğü operasyonunda şehit düşen Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, tüm Milletimize başsağlığı diliyor, bir an önce bölgede huzur ve güvenin sağlanmasını istediğimi belirtmek istiyorum. 2020 yılının ilk iş gününde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’tan sonra salonumuzda gerçekleştirdiğimiz toplantıda Sayın Bakanımızdan önemli ve müjdeli haberler almış, ekonomimizin gidişatına yönelik umutlarımız artmıştı. Deprem, terörle mücadelede verdiğimiz şehitler,  bu olumlu seyire gölge düşürse de bir taraftan da iş dünyası olarak böyle dönemlerde daha çok üretmeye, daha çok kendimize yetmeye ve dışa bağımlılığı minimuma indirmek için daha da fazla çalışmamız gerektiğine olan inancımız da artıyor. 2019 yılı istatistikleri de bizleri umutlandırıyor. İhracatımızın bir önceki yıla göre % 2 artış göstermesi, enflasyonun hedeflenenin altında gerçekleşmesi,  ilave olarak 2020 yılında Merkez Bankası faiz oranlarında indirime gidilmesi, kamu alacaklarının gecikmesi ve gecikme faizlerinde indirim yapılması bizlere moral vermiştir. Her zaman dediğimiz gibi iş dünyası güven ortamında yatırım yapan şevki artan bir camiadır.

Odamızda yapılan toplantıda bankaların aldığı ücret ve komisyonların yüksekliği de dile getirilmişti Sayın Bakanımıza. Bu hafta başında bankaların aldığı ücret ve komisyonlara sınırlandırma getirilen yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“TİCARİ MÜŞTERİLERDEN ALINABİLECEK ÜCRET, MASRAF VE KOMİSYON SAYISI 2.400’DEN 51’E, FİNANSAL TÜKETİCİLER İÇİN İSE 20’DEN 16’YA İNDİRİLDİ. EFT ÜCRETLERİNE HEM TİCARİ HEM DE FİNANSAL TÜKETİCİLER İÇİN ÜST SINIR GETİRİLDİ. 6 İLA 850 TL ARASINDA DEĞİŞEN EFT ÜCRETLERİ 1 İLA 100 TL ARASINDA SINIRLANDIRILDI”

Sayın Meclis üyeleri, bu olumlu gelişmeler,  sesimizin dinlendiği hissettirildiği için öncelikle bizleri motive ediyor, moral veriyor ve ardından ekonomimize de katkı olarak yansıyor. Birazdan geçen ayki toplantımızın ardından kısaca faaliyetlerimiz hakkında da sizleri bilgilendirmek istiyorum. 56 yeni üyemiz geçen ay aramıza katıldı, 21 üyemiz kaydını sildirdi. Hep Çanakkale için çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde çalışacağız dedik ve 10 Ocak akşamı Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birlik Başkanımız Ünal Bey, Kent Konseyi Başkanımız Evren Bey ve Ziraat Odası İsmail Kaya Bey ile fikir alışverişinde bulunmak ve birlikteliğimizi tüm Çanakkale’ye ve kamuoyuna göstermek için bir yemek düzenledik. Bu birlikteliğimiz daha sonra ortak fikirlerle açıklamalarla devam edecektir. Yine önderlik ettiğimiz Voleybol Turnuvamızda rakipsiz gidiyoruz. Bu gidişle rakip bulamayacağız karşımıza. Huzurlarınızda takımı da tebrik etmek istiyorum. Bilindiği gibi 2018 yılında yapımı tamamlanan Troya Müzesi Avrupa’da yılın müzesi ödüllerinde finale kaldı. Biz de destek amaçlı 15 Ocak 2020’de Sayın Valimiz’ in de katılımlarıyla Müzede Selfie Gününe katılabilen Meclis Üyelerimiz ile katıldık. O gün de bir fikir gelişti. Müze kartı alalım dedik tüm Meclis Üyelerimize. O müze kartları da bugün dağıtılıyor. 16 -19 Ocak tarihleri arasında 12 no’lu Meslek Grubumuzun talebi üzerine Milano’da Mücevher Fuarına katıldık. Milano Başkonsolosumuz ve Ticaret Ataşemizi ziyaret ettik. Üyelerimiz ikili iş görüşmelerinde bulundu. Herkes çok memnundu bu seyahatten. İnşallah tekrarları nasip olur.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Odamızı ziyaret ettiler ve inşaat malzemeleri meslek grubunda Odamız ile kıyaslama çalışması gerçekleştirdik. Meslek Gruplarımız ile Sinerji Toplantıları adı altında 2,3 ve 4 no’lu meslek grubu üyelerimiz ile toplantılarımızı yaptık.

Arkadaşlar biliyorsunuz her yıl Ocak ayında üye kayıtlarının güncellenmesinden Yönetim Kurulumuz sorumlu. Son iki yılda aidat ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen üyelerimizin kaydını askıya almak durumundayız. Bu yıl 830 üyemizin kaydı askıya alındı. Bu bizleri üzüyor. Ama bu tahsilat tamamen bizim yapmamız gereken bir şey. Kendi kararımız değil. Uzun süre aidat ödemeyen üyelerimizin de tahsilatını yapmak bizim sorumluluğumuz. Yönetim Kurulu bundan sorumlu. Ben huzurlarınızda bunu Meclis’e duyurmak istiyorum. Bir yazı daha yazacağız. İşlem yapmadığımız zaman biz suçlu durumuna düşeceğiz. Bu konuyla ilgilenmenizi eşinizi dostunuzu bu konuda uyarmanızı önemle rica ediyorum arkadaşlar.830 üyemizin üyeliğini askıya almak durumunda kaldık Ocak ayında.  Ağaç ve Orman Ürünleri UR-GE Projemiz kapsamında “Kurumsallaşma ve Marka” konulu eğitimimizi aldık. İlçelerimizi ziyaret etme programımıza Bayramiç ile başladık. Önümüzdeki dönemde diğer ilçelerimiz ile devam edeceğiz. Ezine OSB Yönetimi olarak Çanakkale OSB Yönetimini ziyaret ettik. Daha sonra Biga OSB’yi ziyaret edeceğiz. Dolayısıyla 17 plakadaki Organize Sanayi Bölgelerini bir bütün halinde bir ahilik anlayışı içinde çalışmasına başlıyoruz bu ziyaretlerle.

31 Ocak tarihinde Sayın Valimiz başkanlığında İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısını Odamız ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Rakam vermek gerekirse İŞKUR tarafından 2019 yılında Türkiye’de 1.490.276 kişinin işe yerleştirildiği, bu sayının Çanakkale için  8.463 olduğu açıklandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ KAMPANYASINDA BİZE VERİLEN HEDEF 7.500 İDİ. BİZ HEDEFİ 8463 OLARAK GERÇEKLEŞTİRMİŞİZ. ÇANAKKALE İŞSİZLİK ORANI TÜRKİYE ORTALAMASININ HEMEN HEMEN YARISI”

İşverenler vasıflı eleman bulamadığından şikayet ederken iş arayanlar masa başı iş istiyor. 2019 yılında Çanakkale’de ödenen işsizlik ödeneği ise toplam 47 milyon TL. Aslında Çanakkale’de işsizlik yok. Çanakkale’de ve Türkiye’nin birçok yerinde iş beğenmeme var. Fazlasıyla sosyal bir devletiz ama fazla sosyalleşildiği zaman da insanlar çalışmaktan kaçınıyor evde oturunca birtakım sosyal haklardan yararlanıyor. Bunların revize edilmesi gerektiğini şahsen düşünüyorum arkadaşlar. 2018’de 23 milyon olan işsizlik ödeneği 2019 yılında 47 milyon olarak ödenmiş. İŞKUR istatistiklerine göre Çanakkale iş dünyası yine de umutlu, Türkiye genelinde işyerlerinin % 19,3’ü istihdamın artacağını öngörürken Çanakkale’de bu oran  % 27,8.

Çan’daki İrtibat Ofisiyle ilgili bilgi vermek istiyorum. Son 15 gün içerisinde fazlasıyla telefon aldım. Ama takdir edersiniz ki Odamızın da bir bütçesi var. Bu 7600 üyenin ödediği zorluklarla ödediği aidatlardan karşılanan bir bütçe. Biliyorsunuz Gelibolu ve Biga hariç tüm ilçelerimiz Odamızın faaliyet alanı içerisinde. 2005 ve 2006 yıllarında Çan ve Ezine’de temsilcilik açmıştık. Ezine Temsilciliği hiç yürümedi dersek doğru olur. 3 günde bir üyemiz geliyordu. Haftada 2 üyemiz geliyordu.  Çan’da ise günde ortalama en yoğun dönemde bile günde ortalama 3 kişi olunca Yönetim Kurulu olarak kapatma kararı aldık. Bir de şöyle bir şey var belgelerden para almadığımız için ve artık birçok belgeyi de Ticaret Sicil hariç birçok belgeyi de üyelerimiz online alabildikleri için bunun fazla etkilemeyeceğini düşündük.  Ayrıca K Belgesi, takograf ile ilgili üyelerimizden şikayet var. K Belgesi düzenleme yetkisi de 67 Odada var arkadaşlar. Yani 81 ilimiz olduğuna göre 67 ilimizde bu hizmet veriliyor. Dolayısıyla birçok ilimizde birden fazla ilimizde bu belge için ilden ile gitmek gerekiyor. Çan’da bizim zaten yeni yollar ile 45 dk’lık mesafemiz. Onun için Çan’lı üyelerimizden Yenice’li üyelerimizden özür dileyerek böyle bir kararı aldık. Bu konuda da sizi bilgilendirmek istedim.

Sizlere duyurusunu yapıldığı gibi 06-08 Mart 2020 tarihlerinde bir Hatay Programımız var. Ticaret Odasına bir nezaket ziyareti olacak. Meclis üyelerimizin buna katılmasını arzu ediyorum. Tabi ki iş her şeyden önemli ama bir vakit ayırsanız. Gerçekten her birinizin ayrı ayrı katılmasını istiyorum. Bunun için  bu duyuruyu da yapmak istedim. Son olarak bir konuya daha değinmek istiyorum. Son günlerde İlimizin gündeminde ilçe minibüslerinin Çanakkale İdare Mahkemesi kararı ile Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine girmelerinin yasaklanması var. Zamanında İl Trafik Komisyonu böyle bir karar almış. İlçe minibüsleri Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesine girebiliyor. Daha sonra hastaneden şehir içine  ücretle yolcu taşıdıkları tespit edilmiş. Kooperatifleri tarafından tespit edildiği için İdari Mahkemeye gidilmiş ve bu mahkeme haklı olarak kazanılmış.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“OTOGARIN DURUMU ŞEHRİMİZE YAKIŞMIYOR”

Otogar Konusu çok uzun süredir Odamızın gündeminde. Belediye ile şifahen olarak 7-8 defa görüştük. Sayın Başkan ile görüştük. Yazışmalar yaptık. Yazışmaların içeriği şu; Otogar Çanakkale’mizin girişi, Havaalanının girişi, diğer karayolunda girişte üç noktamız var. Birisi Eceabat, diğeri İzmir yolu diğeri Bursa yolu. Otogar’da bunlardan birisi. Otogarın fiziki durumu rezalet arkadaşlar. Bunu defalarca dile getirdim. Otogarda gelen yolcu bekleme salonu yok. Yenice, Çan, Lapseki, Ayvacık ilçelerimizden Çanakkale’ye gelen otobüsle gelmeyi tercih eden vatandaşlarımız ya ehliyeti yok yaşlı insanlar ya arabaları yok yoksul insanlar. Dolayısıyla gerçekten hizmete muhtaç insanlar. Biz dört yıldır gelen yolcu bekleme salonu konusunda çok özür diliyorum. Tuvaletlerin iyileştirilmesi konusunda bir arpa boyu yol kat edemedik. Bunları huzurunuzda, basının huzurunda paylaşmak istedim ki, yazışma ile bu iş olmuyor. Bunun siyasi malzeme olarak yapılması beni daha da üzüyor. Ben herkesi samimiyete davet ediyorum ve bu sorunun Çanakkale halkı için çözülmesini talep ediyorum. Evet sözlerimi daha fazla uzatmak istemiyorum. İsmail Başkanımızın çok değerli bir sunumu olacak. Huzurlarınızda aramıza katıldığı için, davetimizi kabul ettiği için kendilerine teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.” diyerek Şubat ayı olağan Meclis konuşmasını tamamladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmanın ardından, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen faaliyet ile önümüzdeki dönem gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı.

ÇTSO Hesap İnceleme Komisyonu üyesi Ali Karaman tarafından, Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Aralık ayı mizanı ile ilgili rapor ve 2019 yılı kesin hesaplarına ilişkin rapor ile Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Ocak ayı mizanı ile ilgili rapor okunarak onaylandı.

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Üyesi Mehmet Emin Şevik, Gelibolu Tarihi Alanının UNESCO Kültür Mirası Listesine alınmaması gerektiği konusunda görüşünü aktardı.

Meclis Üyesi Ahmet Çelik Çanakkale’nin turizm potansiyeli için dalış turizmi başta olmak üzere yeni fırsatlar yaratılabileceğini gündeme getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak söz alan Meclis üyesi Burak Kunt yaptığı konuşmada; “Sayın Meclis Başkanım, Yönetim Kurulum, Yönetim Kurulu Başkanım, Değerli Meclis üyelerim ve çalışma arkadaşlarım. Bugün birkaç gelişme hakkında bilgi vermek, birkaç konu üzerinde tespitlerde bulunmak ve de temennilerimi dile getirmek için söz almış bulunuyorum. Çok da vaktinizi almayacağım. Değerli Meclis Üyelerim bu cümleyi üzülerek sarf ediyorum maalesef ki Çanakkale hasta bir şehir. Çanakkale’m, güzel memleketim, doğduğum, büyüdüğüm bu güzel şehir, potansiyeli ile dünyayı kıskandıran  bir şehir olmasına rağmen rakip şehirlere ve global dünyanın değişim hızına hiçbir zaman ayak uyduramayan, fırsatları her geçen gün kaçıran bir şehir. Bunu sebebini isterseniz siyasilere isterseniz bürokratlara bağlayabilirsiniz. Ya da her ikisine birden bağlayabilirsiniz. Fakat bugün asıl vurgulamak istediğim nokta, sivil toplum örgütlerinin yapabilecekleridir. Bugün vurgulamak istediğim, birlik ve beraberlikte ne kadar zayıf olduğumuzdur. Kısacası bugün söylemek istediğim tek şey, biz olmanın ne denli önemli olduğudur. Sevgili çalışma arkadaşlarım bildiğiniz üzere Çanakkale biraz önce de Tarihi alan Başkanlığı güzel denk geldi, Çanakkale dalış turizminde ciddi bir atılım yapmakta bu da çok önemli bir konu. Bu konuyu bizzat ben Temmuz 2019 Belediye Meclisi toplantısında bir sunumla detaylı bir sunumla dikkat çektim. Ve bir Komisyon kurulmasını istedim. Bu konunun uzmanı değilim. Bu Komisyonun da Çanakkale’de bir alt yapı oluşturması gerektiğini düşündüm.  Bu konunun dediğim gibi uzmanı değilim ama bu konuyu çok önemsiyorum. Eylül 2019 ayında da bu Turizm Komisyonunu kurduk fakat ne yazık ki  Eylül’den bugüne kadar Çanakkale Belediye’sinin bu komisyonunda tek bir toplantı dahi yapamadık. Bakın Eylül’den bugüne. Niye biliyor musunuz? Şu sebep ile. Yerel iktidar partisinin iki tane Belediye Meclis Üyesi toplantıya katılmıyor. Hiçbir toplantıya gelmiyorlar. Bir başkan ve başkan yardımcısı bile seçemedik. Telefon ile arıyoruz, telefonlara çıkmıyorlar, mesaj atıyoruz, mesajlara cevap vermiyorlar. Dedim ki nasıl olsa Belediyenin Meclisine gelecekler. 20 dakika öncesine toplantı koydum. Belediye Meclisi’ne geç kalmak pahasına rağmen yine gelmediler. Çanakkale’nin %100 faydasına olacak bir iş için maalesef böyle bir tutum var. Maalesef ki diyorum tekrardan dili, klavyesi güçlü, sesi gür çıkanlar icraat yapmaya gelince ortalıkta görünmüyorlar. Eleştirmeye gelince en ön sıradalar ama hadi hep beraber iş yapalım dediğimiz zaman maalesef ki yoklar. Bu sebeple Sayın Yönetim Kurulumdan ve turizmciler komitesinden bir istirhamımı arz ediyorum. Bu konuyu lütfen kısa bir çalışma yapsınlar veya Belediye’ye bir yazı yazsınlar. Belediye’yi en azından orada sıkıştıralım. Bu çok önemli bir konu. Biraz önce dinledik ve çok güzel bilgilendik gerçekten. İçtenlikle konuşuyorum. Bu konu Çanakkale’nin çehresini değiştirecek bir konu. Bu konu Çanakkale’yi bambaşka bir yere getirecek bir konu. Ama biz bu konuda merkezde hiçbir şey hazırlık yapmıyoruz. Hiçbir planımız yok. Hatta bu konu yokmuş gibi davranıyoruz. Değerli arkadaşlarım bir diğer konu olarak geçtiğimiz aylarda hepimizin bilgisi dahili olan bir tartışma yaşandı. Sessiz boru. Bu konu ile ilgili belediyenin geri adım attığı tam doğru olmasa da, sektörün lideri olan rakip bir firmayı dışarıda bırakan bir karar olsa da, bir standart getirilmiş. Bu konuda bir müjde vermek istiyorum hepinize. Şuan da tüm firmalar yeterlilik belgelerini tek tek alarak Çanakkale Belediye’sine sunuyorlar. Kararın alındığı 2017 yılından beri standartsız, yeterlilik belgesiz yapılan bu iş itirazlarımız neticesinde kısmen de olsa adaletli bir şekilde işlemeye başlamıştır. Bu bir müjdedir. Demek ki mücadelemiz bir şeyleri değiştirmiş. Demek ki kamuoyunu yanlış bilgilendirmemişiz. Umudum şudur. Eksik kalan taraflarının da biran önce düzeltilmesi. Bu konuda da Sayın Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’a yazılı olarak bilgi verdik. Sevgili Meclis Üyelerim bu müjdeli haberden sonra biraz da sitemlerimi dile getirmek istiyorum. Bu süreçte Belediyenin kazanan ittifakı Belediye Meclis üyesi olarak bu süreci kapalı kapılar ardında da pekala halledebilirdim. Başkan bizim Başkan. Belediye bizim Belediye. Giderdim bu işi halledelim başkanım derdim ve hallederdim. Ama ben böyle yapmadım. Niye derseniz? Ben Çanakkale’nin en büyük probleminin  kapalı kapılar ardında yapılan siyaset olduğuna inanıyorum. İşte bu sebeple de inandığım bildiğim detaylarına hakim olduğum bir konu üzerinde mücadele ettim. Bu süreçte Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kuruluna ve Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk Semizoğlu’na verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Fakat ne yazık ki buradan kendi Odamdan gördüğüm desteği konunun ana muhatabı olan ne müteahhitlerden ne makine mühendisleri odasından ne de herhangi bir sivil toplum kuruluşundan görmedim. Hepsiyle birebir görüşmelerimizde bu konuyla ilgili dert yanmalarına rağmen iş basın önünde destek vermeye geldiğinde hiç kimse ortalıkta yoktu. Ama olsun biz mücadele ettik. Devam ettik iftiralara uğradık. Kamuoyunu yanlış bilgilendirilmekle suçlandık. Olsun varsın biz dik durduk. Sonunda da kazandık. Sonunda kazanan millet oldu. Çanakkale oldu. Arkadaşlar bu kazanç benim değil, bu kazanç Odanın da değil. Bu kazanç sadece bir boru mevzusu da değil. Bu kazanç dik durduğumuzda, bir olduğumuzda bu şehirde kimsenin karşımızda duramayacağının en önemli göstergesidir. Değerli arkadaşlarım yarın işiniz düşerse bize taş koymasın korkusunun bu şehri baskısı altına aldığını düşünüyorum. Hangi partinin ya da hangi kurumun önemi olmadan konuşuyorum. Bize verilen bu korkunun bu şehrin gelişiminin önündeki en büyük engel olduğuna inanıyorum. İşte biraz önce bahsettiğim siyasi yada bürokratların hatalarını veya kurumlar arasındaki iletişim eksikliğinin veya kurumlar arasındaki kavgaların tam çözümü bir olmaktır. Bir olmalıyız. Sivil toplum kuruluşları yöneticileri olarak konuşmalıyız. Belediye Başkanı ile de konuşmalıyız. İnandığımız konu hakkında tıpkı Selçuk Başkanımın Bakan Bey’in karşısında konuştuğu gibi Bakanlara da konuşmalıyız. Ama sadece bu işi Selçuk Başkan’a bırakmamalıyız. Biz de konuşmalıyız. Meclis üyeleri olarak bizler de konuşmalıyız. Sivil toplum kuruluşları bir olursa inandıkları doğruların arkasında durabilirse bu şehrin gelişiminin dünya seviyesine çıkacağına asla şüphem yoktur. Unutmayın değerli arkadaşlarım mücadelenin içindeki insanların büyüklüğü değildir önemli olan. Önemli olan insanın içindeki mücadele azminin büyüklüğüdür. Saygılarımla.”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Burak Bey aynı zamanda Belediye Meclis üyesi. Yani o turizm toplantısına yerel iktidar dediniz ya Belediye’yi kastediyorsunuz herhalde. İktidar bir tane Ankara’da, yerel olan Belediye. Şimdi Meclis üyesi olarak sizin iletişime geçemediğiniz Belediye ile de ben konuşmamın son bölümünde belirttim defalarca yazışıyoruz aynı şey. Yani kör ve sağırı oynuyorlar, üç maymunu oynuyorlar, bu yazıların hepsinin tarihi var. Sizi de anlıyorum Belediye Meclis toplantılarını kestiriyorlar orada pek konuşamıyorsunuz, buradaki özgürlük pek orada yok. Mikrofon açılıyor, kapanıyor, bağırılıyor, çağırılıyor, agresif tutumlar çok doğru söylüyorsunuz. En azından insanlar içlerinden geçenleri çok rahat bir şekilde ifade etmeli . Birilerinin hoşuna gitmese de veya burada oturan başkalarının hoşuna gitmese de en azından dinlenilmeli. Ondan sonra da kalkıp cevap verilecekse de belli bir üslupla verilmeli. Bu şeyleri biz yapalım ama burada daha pratik çözüm hem Ticaret ve Sanayi Odası Meclis üyesisiniz, hem de Belediye Meclis üyesisiniz. Sizin, Kanber Bey’in Belediye Meclisinde dile getirmeniz gerekir. Maalesef birçok şey yapılıyormuş gibi yapılıyor, ondan sonra da yok diye siyaset malzemesi yapılıyor. Bunu sadece Belediye yapmıyor başka yapan kurumlarımız da var. Onun için bir şeyi bizim üslubumuz bir şeyi yapmak olmalı, yapmak için mücadele etmek olmalı. Biz de yazalım ama siz de yine Belediye Meclisinde dile getirin. Teşekkürler.” dedi.

 

 

 

 

 

About Post Author