18 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EMLAK DANIŞMANI MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARININ DÖRDÜNCÜSÜ TAMAMLANDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) tarafından düzenlenen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iştiraki MEYBEM A.Ş. tarafından yetkilendirilen Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Sınavları, bu yıl dördüncü kez başarıyla gerçekleştirildi. Sınavlara toplamda 22 aday katıldı.

Sınavlar, ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlendi ve adaylar önce yazılı, ardından sözlü performans sınavlarına tabi tutuldular. Genel Sekreter Sema Sandal, sınavlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Sandal, “Emlak Danışmanlığı ticaretini yapmak isteyenlerin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ve güncellenen Mevzuatı çok iyi takip etmeleri gerektiğini” belirtti. 14 Ekim 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” ile sektörde önemli değişikliklerin hayata geçirildiğini vurgulayan Sandal, açıklamalarına şunları ekledi:

“Emlak dükkânı açmak için artık yeterli olan en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Belgesi almak 14 Ekim 2020’den sonra açılacak işletmeler için yeterli değil. MEB/Üniversite onaylı en az 100 saatlik eğitim ile Mesleki Deneyim şartı da diğer kriterlerle birlikte sağlanması zorunlu hale getirildi. Bu sebeple Oda olarak organize ettiğimiz her eğitim ve sınav büyük önem taşıyor. Odamız organizasyonunda Mesleki Yeterlilik Sınavı açılması için yeterli sayıda başvuru oluştuğu takdirde MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlarla işbirliği yaparak sınavların Çanakkale’de yapılmasını sağlıyoruz. Bünyemizde gerçekleştirilen eğitim ve sınavlarla sektöre kalifiye ve nitelikli eleman kazandırılmasına aracı oluyoruz. Bundan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

ÇTSO ve MEYBEM A.Ş. işbirliği ile düzenlenen sınavlar, sektördeki profesyonellere daha nitelikli hizmet sunabilmek adına büyük önem taşıyor. Katılımcıların bu sınavları başarıyla geçmeleri, emlak danışmanları olarak faaliyet göstermeleri için gereken yeterliliği kanıtlıyor.

About Post Author