27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bayramiç ilçesine bağlı Evciler Köyünde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantina uygulanmaya başlandı.

Bayramiç’te koronavirüs vakaları son günlerde düşüşe geçse de Evciler Köyü karantinaya alındı. Köyde görülen 11 vaka nedeniyle karantina başlatılırken, vatandaşların pandemi kurallarına dikkat etmeleri isteniyor.

Bayramiç İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Bayramiç Kaymakamı Sercan Gökdemir başkanlığında toplandı. Toplantıda, salgının yayılımını engellemek ve toplum sağlığını korumak amacıyla köyde 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

İlçede bir süredir karantina uygulamasına gidilmiyordu ve vaka sayılarında düşüş gözlenmişti. Vaka sayılarındaki düşüşe rağmen Evciler Köyü karantinaya alındı. Köyde görülen 11 vaka sonucu Bayramiç İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla Evciler’de karantina uygulamasına gidildi. 

Köyde genel tarama yapıldığı ve başka vakalar çıkması durumunda gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi. Bu kapsamda; karantinaya alınan bölgede sosyal mesafenin (en az 1,5 mt.), Umuma açık her türlü yerde en fazla 2 şerli kalabalıkların olmasına, her türlü kalabalığın sosyal mesafeye dikkat etmesine, aksi durumun kolluk birimlerince tespiti durumunda cezai işlem uygulanmasına, Bayramiç Kaymakamlığınca gerekli tedbirlerin alınmasına, zorunlu haller ve tedarik zincirinin bozulmaması için gerekli tedbirlerin kaymakamlıkça alınmasına, köye gidiş-geliş tüm yollarda kontrolün kolluk birimlerince sağlanmasına ve yol kontrol noktalarının oluşturulmasına, kaymakamlığın gerekli gördüğü yolları geçici olarak trafiğe kapatmasına, düğün salonu, lokanta / kafe, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, dernek lokalleri, toplu olarak her türlü kültürel ve sosyal etkinlik faaliyetlerinin yapıldığı tesislerin faaliyetlerinin durdurulmasına, düğün, nişan vb. merasimlerinin karantina  süresi boyunca ertelenmesine, toplu olarak ibadet karantina süresi boyunca ertelenmesine, köyü içerisinde, cenaze, taziye, komşuluk ilişkileri ve benzeri her türlü ziyaretin  karantina süresi boyunca yasaklanmasına, gerekli güvenlik önlemlerinin Bayramiç İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınmasına karar verildi.

Vatandaşların çok daha dikkatli olması, gerekmedikçe sokağa çıkmamaları, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına çok daha fazla uymaları bekleniyor. Bundan sonraki süreçte denetimlerin daha da sıkılaştırılacağı ve kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanacağı öğrenildi.