24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASINDAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİK DUYURUSU

EZİNE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASINDAN YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİK DUYURUSU

 

05052016_10_0001

 

Ezine ve Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yılmaz Konca, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler konusunda şoför esnafına duyuruda bulundu.

 

Konca gazetemize yaptığı açıklamada, 04.05.2016 tarih ve 29702 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler konusunda şoför esnafını ilgilendiren konularda bilgilendirmelerde bulundu.

 

Konca açıklamasında şunları kaydetti.

 

“ Söz konusu değişikliklerle, esnafımız doğrudan ilgilendiren hususlar şöyle sıralanmıştır.

 

1- Sadece 1 adet otobüsle D4 yetki belgesi alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinden %85 indirim uygulanacaktır.

 

2- Mesleki yeterlilik belgesine (SRC) sahip olan şoförler 66 yaşına kadar çalışabilirler.

 

3- D4 yetki belgesi sahipleri için terminal kullanma zorunluluğu kaldırılmıştır.

 

4- Vergi mükellefiyeti sona erdiği için yetki belgesi iptal edilenler, 01.08.2017 tarihine kadar müracaat etmeleri halinde yetki belgesi ücretinin %15’i tutarında ödeme yapmak suretiyle belgelerini alabilirler.

 

Konca açıklamasının devamında ise, “ Ayrıca yapılan değişiklikler ile, Ticari Taşıt kullanma yaşı 63 ten 66 yaşına çıkarılmıştır. Karayolu Taşımacılık Sigortası yürürlükten kaldırılmıştır. Ayrıca Yetki Belgesi sahipleri daha önce aracını sattıktan sonra 540 gün içerisinde yetki belgesi kullanabiliyorlardı. Yapılan değişiklikle bu süre 630 güne çıkarılmıştır.”dedi.