20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de çiftçilere yüzde 75 hibeli tohumlar dağıtıldı

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde yüzde 75’i hibe desteği verilen kuru fasulye tohumlarının dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığının “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması, startejik öneme sahip bazı bitki tohumlarının ve tüm ekilebilir arazilerin üretime kazandırılması kapsamında belirlenen 21 ilden birisi olan Çanakkale’de kuru fasulye tohumlarının üreticiye yüzde 75 hibeli olarak dağıtılması planlandı.

Bu kapsamda da Ezine’de projenin uygulanmasına kuru fasulye tohumlarının dağıtımına başlandı. Proje kapsamında ilçede üretim yapan 60 üreticiye dekar  389 alan ekilmek üzere yüzde 25 üretici katkılı 3.500 kilogram kuru fasulye tohumlarının dağıtımı gerçekleştirildi.

Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgını nedeniyle bitkisel üretimi devam ettirmek amacıyla Bakanımız sayın Dr. Ekrem Pakdemirli’nin talimatları doğrultusunda “Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi” kapsamında ilimize tahsis edilen yüzde 75 hibeli üçbin 3.500 kilogram sertifikalı horoz çeşidi (göynük98) kuru fasulye tohumunu koronavirüs tedbirlerini de uygulayarak çiftçilerimize dağıttık” dedi.

Proje ile Ezine ilçesinde de Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Ezine Tarım Kredi Kooperatifi Müdürlüğü tarafından dağıtımı gerçekleştirilen sertifikalı horoz çeşidi (göynük98) kuru fasulye tohumları ile bölgedeki tarım arazilerinin daha etkin şekilde kullandırılması ve ülkenin ihtiyacı olan baklagil üretiminin arttırılması hedeflenmekte.

 

About Post Author