2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Gazi Ortaokulunda, robotik kodlama atölyesinde bulunan 3D boyutlu yazıcı ile yenitip koronavirüs  (Kovid-9) ile mücadele kapsamında,  vefa sosyal destek grubu bünyesinde görev yapan personelin ve diğer ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmak üzere siperlikli yüz maskesi üretimi yapılıyor.

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamına çok fazla tüketilen siperli maske, maske ve eldivenlere ihtiyaç duyuluyor. Toplumun her kesiminden gönüllüler gibi Ezine Gazi Ortaokulunda okulun robotik kodlama atölyesinde siperli maske üretimine başlandı.

Üretime ara verilmeden her gün devam edilirken günde 4 maske siperlik üretiliyor.

Ezine Gazi Ortaokulu Müdürü Oral Dinçkan AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyayı ve ülmeizi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ile mücadeleye destek vermek için siperlikli maske üretimine başladıklarını belirterek, “Okulun bünyesinde bulunan robotik kodlama atölyesinde 3D boyutlu yazı ile öncelikle sürekli vatandaşlarımızla irtibat halinde olan Ezine Vefa Sosyal Destek Grubuna Robotik Kodlama ve Tasarım Atelyesinde siperlikli maske üretmeye başladık. Ürettiğimiz siperliklerin ilk bölümünün teslimini gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de Kaymakamlığımızın talepleri doğrultusunda diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızda aktif görev yapan ve çalışan personelinde ihtiyacını karşılamak üzere üretime devam edeceğiz” dedi.

Okulun robotik kodlama atelyesi sorumlu eğitmeni ve okulun Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Semih Yıldız ise okulun robotik kodlama atelyesinde siperlikli maske üretimine başladıklarını ve üretime ara vermeden her gün devam ettiklerini belirterek, “Maskelerimizin pda malzemeden ürettiğimiz başlık kısmını 3 boyutlu yazıcımızda üretiyoruz. Baskı işlem hızımız maalesef makinenin teknik kısıtlılıklarından dolayı biraz yavaş. Bu yüzden maskemizin başlık kısmında bulunan plastik kısmını günde sadece 4 adet üretebiliyoruz. Kullandığımız malzeme pda yani doğal içerikli mısır nişastasından yapılan bir malzeme. Ürettiğimiz malzemelerin renklerini elimizde bulunan flementlerin renklerine göre ayarlıyoruz” dedi.

 

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.