20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DE İLK KEZ LAPAROSKOPİK YÖNTEM İLE RAHİM ALMA İŞLEMİ YAPILDI

Ezine Devlet Hastanesinde Kadın Doğum Hastalıkları alanında ilk defa Laparoskopik yöntem ile Rahim alma işlemi yapıldı.

Kasık ağrısı şikayetiyle Hastanenin Kadın Doğum Hastalıkları polikliniğine başvuran hastanın şikayetleri doğrultusunda Kadın Doğum Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Kübra Özkan Karacaer tarafından yapılan tetkikler ve hastanın öz geçmişine bakılarak yapılan Ultrason görüntülemesinde hastanın 24 yıllık rahîm içi araç (spiral) olduğu tespit edildi.

Spiralin rahim kas tabakasına (myometrium) tamamen saplanmış olduğu izlendi. Tedavi seçeneği olan Laporaskopik olarak Rahimin çıkarılmasına karar verildi.

Ameliyathane ortamında Histerektomi (Rahim alınması) işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleşti.

Hastanenin Kadın Doğum Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Kübra Özkan Karacaer yapılan işlem hakkında yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi ;

Histerektomi (Rahim alınması) Laporatomi, Laparoskopik ve vajinal yolla yapılabilmektedir. Laparoskopi, cerrahlar tarafından cilt üzerinde büyük kesiler açmaksızın karın boşluğu ve pelvis içerisine ulaşılmasını sağlayan bir cerrahi tekniğidir. Minimal invaziv cerrahi veya anahtar deliği tekniği olarak da bilinen laparoskopi, laparoskop adı verilen cihazlar yardımıyla gerçekleştirilir. Laparoskop, uç kısmında yüksek çözünürlüklü kamera bulunan ışıklı ince bir tüptür ve karın ya da pelvis içinin rahatlıkla görülebilmesine imkan verir.

Kameradan elde edilen görüntüler bir monitör üzerine yansıtılır ve cerrah bu monitör üzerinden takip ederek işlemleri gerçekleştirebilir. Vücut içerisinin görülmesini sağlayan laparoskopun haricinde birkaç adet tüp benzeri aygıt yardımıyla da karın içerisinde gerçekleştirilmek istenen işlemler yapılabilir. Açık ameliyat yöntemi ile karın içerisinin net olarak görülebilmesi için büyük bir kesi açılması gerekirken laparoskopi tekniğinde birkaç adet 1-1,5 cm boyutlarında kesiye ihtiyaç duyulur. Komplikasyon riski, iyileşme süresi, ameliyat sonrası iz oluşumu gibi yönlerden de büyük avantajları beraberinde getirir.”

Op. Dr. Karacaer bu tip ameliyatların bundan sonraki süreçte Ezine Devlet Hastanesinde yapılabileceğini belirtti.

About Post Author