12 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine ilçesinde “Küçükbaş Hayvan Süt Üretiminin Arttırılması Projesi” İlimizde Merkez İlçe, Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinde yürütülmektedir. Proje kapsamında Ezine İlçesinde “Reygras Tohumu” dağıtım töreni düzenlendi.

Törene Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ramazan Eren, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Latif Candan, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Bilir ve üreticiler katıldı.

Törende proje kapsamında küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin en büyük girdi, maliyetlerinden olan kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla 90 üreticiye 2.500 dekar alanda kullanılmak üzere 12.500 kg. yüzde yetmiş beş devlet katkılı yem bitkisi Reygras tohumu dağıtımı yapıldı. 

Proje ile Ezine ilçesi için en önemli değerlerden birisi olan Coğrafi İşaret Tescilli Ezine Peyniri yapımında gerekli olan koyun sütü ihtiyacını karşılamak ve bölgedeki küçükbaş hayvan işletmelerinin verimliliğinin arttırılması amacıyla, öncelikle beslenme alışkanlıkları değişikliği ve kaliteli kaba yem üretiminin arttırılması ile fark edilebilir bir süt verimi artışı sağlamak, süt kalitesini arttırmak amaçlanmakta.

Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Bilir burada yaptığı açıklamada, Reygras tohumunun ilk olarak 2015 yılında bölgede tanıtımının yapılırken, yapılan demastrasyon çalışmalarında hayvanlarda yüzde 20 arttırdığı gözlendiğini belirtti.

Bilir yaptığı açıklamada, “Bir İtalyan çimi çeşidi olan Reygras bitkisi, sulanabilir alanlarda tek ekimde 2 yıl verim alınabilmekte, tek yıl verim alınan sulama imkanı olmayan arazilerde de 3-4 defa otlattırılarak en son balya şeklinde kışlık kaba yem ihtiyacını karşılayabilmektedir” dedi.

About Post Author