20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Palyatif Bakım Merkezi hizmete açıldı

Ezine Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan 11 yataklı Palyatif Bakım Merkezi hizmete girdi.

 

Yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hasta ve yakınlarına tıbbi, psikolojik, sosyal destek vererek, acılarını hafifletmek için Ezine Devlet Hastanesinde 11 yataklı Palyatif Bakım Merkezi hizmete açıldı.

 

Yeni hizmete açılan ve hasta kabulüne başlanan Palyatif Bakım Merkezi hakkında bilgilendirmede bulunan Ezine Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Muammer Yıldız, son yıllarda kanser görülme sıklığındaki artış, kanser hastalarının yapılan tedavilerle yaşam süresinin uzaması, insan ömrünün uzaması sonucu artan kronik hastalıklar neticesinde palyatif bakım merkezlerine ihtiyaç duyulduğuna değinerek, “Palyatif bakımla hastaların şiddetli ağrılarının ve diğer şikayetlerinin giderilmesi, fiziksel, psiko sosyal ve manevi gereksinimlerin karşılanmasını amaçlıyoruz.” dedi.

 

Palyatif Bakım Merkezleri Türkiye’de az sayda bulunduğunu ve bu merkezlerin sayılarının gün geçtikçe artış göstereceğini ifade eden Yıldız,  Palyatif Bakım Ünitesinin 11 yatak kapasitesi ile Çanakkale’de en çok yatak kapasitesine sahip olarak Ağustos 2018 tarihi itibari ile Ezine Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başladığını ifade etti.

 

Yıldız konuşmasının devamında, “Bu merkezlerin öncelikli amacı Kanser hastaları, KOAH hastaları, ileri evre kalp yetmezliği hastaları, inme hastaları, yatak yarası bulunan hastalar, DEMANS, Bunama  ve Alzheimer gibi bazı nörolojik rahatsızlıkları olan hastalara destek amacıyla ve bakım amacıyla oluşturulmuş olan merkezlerdir. Bir kısım sosyal endikasyon dediğimiz yakını hiçbir şekilde bulunamamış yada başka bir çözüm yolu oluşturulamamış durumlarda bu hastalara yatış vererek onları destekliyoruz. Ünitemizde yatan hastalarımıza tedavi, ağrı kontrolü , kişisel hijyen bakımları da dahil olmak üzere her türlü bakımları yapılmakta olup, merkezimizde s hastalarımız ve yakınlarının bir arada vakit geçirmeleri için oluşturduğumuz çok amaçlı bir salonumuz ve tedavi odamızda mevcut bulunmaktadır.  Palyatif Bakım Merkezimizin Ezine ilçemize, Çanakkale’mize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Hastanenin Dahiliye Uzmanı ve Palyatif Bakım Merkezinin sorumlu hekimi Uz. Dr. Ferda Taşova ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün tanımlamasına göre Palyatif Bakımın amacının özellikle hayatı tehdit eden hastalıkları buluna hastalara ve hasta yakınlarına, psikolojik, fiziksel ve tıbbi açıdan destekte bulunmak olduğuna dikkat çekerek, “Palyatif Bakım merkezimizde ileri evre Koah hastalarımız, son dönem nörolojik rahatsızlıkları bulunan hastalarımız, Kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlığı,  ileri evrede tedavileri sonlandırılmış kanserli hastalarımızın acılarını gidermek ve özelliklede bu hastalarımızın ailelerini de desteklemek amaçlı planladığımız konulardır. Bizim amacımız hastalarımızı mevcut hastalıkları ile ilgili olarak acılarını dindirmek, gerekli tıbbi ve fiziksel, pisiko sosyal destek vermektir. Palyatif Bakım Merkezimiz 11 yatak kapasitesi ile Çanakkale’de ki en çok yatak kapasitesine sahip bir merkezdir. Merkezimizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Kalça Protez Enfeksiyonu rahatsızlığı nedeniyle Palyatif Bakım merkezinde tedavi gören İsmeta Şükrüoğlu’da 2 düşmeden dolayı kalça kırığı nedeniyle ameliyat olduğunu belirterek, Ezine’de bulunan yazlığında kaldığını ve ameliyat sonrası rahatsızlıklarının geçmemesi üzerine ambulansla Ezine Devlet Hastanesine getirildiğini burada tekrar muayene olduğunu, yapılan muayene sonrası ise de doktoru tarafından Palyatif Ünitesine yatırılarak tedavisine burada devam edildiğini söyledi.  Şükrüoğlu kendisine gösterilen ilgiden ve palyatif merkezindeki tedavi ve bakım hizmetlerinden çok memnun kaldığını belirterek, “Burada hastanemizdeki  tüm doktorlardan, tüm hemşirelerimizden ve tüm çalışanlardan çok memnunum.  Sağ olsunlar buradaki ünitemizde benimle çok yakından ilgileniyorlar. Bana gösterilen ilgi, bakım ve tedaviden dolayı doktorlarımıza, hemşirelerimize ve tüm çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

4. ileri devre KOAH hastası olan ve ünitede tedavi gören hastalardan Zülfer Kaya’da rahatsızlığından dolayı şikayetlerinin artması sonucu Ezine Devlet Hastanesine gelerek muayene olduğunu ifade ederek, yapılan muayene sonucu doktorunun kendisini kontrol ve tedavi amaçlı Palyatif Bakım Ünitesine yatış yaptığını belirtti. Bakım ünitesinde sağlık sorunlarında iyileşme olduğunu ifade eden Kaya, “Allah’a şükür şuanda Doktorumun ve buradaki ekibin sayesinde daha iyiyim. Doktorumuz sanki mesai bitince eve gitmiyormuş gibi sabah erkenden buraya gelip bizimle tek tek yakından ilgileniyor. “Amca nasılsın, derdin sıkıntın var mı?” diye soruyor. Muayenemizi yapıyor. O gidiyor diğer görevli hemşirelerimizde tansiyonumuz ve diğer kontrollerimizi yapıyorlar. Gün boyunca, akşam oluncaya kadar ve tüm gün boyunca sağ olsunlar bizlerle çok yakından ilgileniliyor. Allah’a şükür buradaki herkesten memnunuz. Odalarımız pırıl pırıl. Her şey var odalarımızda. Otelden daha güzel. Allah devletimize zeval vermesin” dedi.