23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği”

Tarım ve Orman Bakanlığınca Türkiye’de uygulanan “Denetim Seferberliği” kapsamında, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimler gerçekleştirildi.

İlçe Gıda Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren, Gıda Mühendisi Öznur Kelkit ve Ziraat Mühendisi Muhammet Murat Develi tarafından gerçekleştirilen denetimler sürecinde, gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla Ezine İlçesindeki üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine, gıda güvenliği, saklama koşulları, sertifikaları, depolama koşulları dikkatle incelendiği, eksiklikleri olan işletmelere süre verilip, kontrol ve denetimlerin risk esasına göre uygun sıklıkta çalışmalar yürütüleceği belirtildi.

Yapılan denetimlerle ilgili bir açıklama yapan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren, ilçe müdürlüğünde görev yapan gıda kontrol görevlileri ile birlikte üretimden tüketime, tarladan sofraya kadar ürünlerin denetlendiğini, vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşımı için özverili çalışmalar yürüttüklerini, halk sağlığının güvenliği için denetimlerin hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Eren, denetimlerde görülen aksaklıklar konusunda öncelikle işletmelere süre verildiğini, gerektiği hallerde idari yaptırım uygulandığını ve yine gerekli görülen hallerde numune aldıklarını dile getirdi. Eren, numuneler analiz edildikten sonra uygunsuzluk tespit edilmesi halinde yasal işlem uygulanacağına dikkat çekti.