24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Milli Eğitim Bakanlığı Kardeş Okullar projesi kapsamında Ezine Gazi Ortaokulu ve Kuzey Makedonya’da bulunan OOU Lazo Angelovski Okulu arasında imzalanan Kardeş Okul Protokolü’nün ilk adımı atıldı.

Proje kapsamında Ezine Gazi Ortaokulu Müdürü ve Proje Yöneticisi Oral Dinçkan, Müdür Yardımcısı Murat Sevinç, Görevli öğretmenler ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü  Soner Şahin’den oluşan kafile Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bulunan OOU Lazo Angelovski okulunu ziyaret ettiler. Eğitim, kültür, spor ve sosyal alanlarda karşılıklı sunumların gerçekleştirildiği ziyarette, Türkiye ve Kuzey Makedonya Eğitim Müfredatı hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca kafilede yer alan branş öğretmenleri kendi alanlarında program dahilinde sınıf ziyaretleri gerçekleştirdiler. Bununla birlikte tüm öğretmenler Tasarım Atölyesinde kardeş okul öğrencileri ile birlikte çeşitli ürünler tasarladılar. Kardeş Okul yetkililerinin yürütmekte oldukları  e-Twinning, Erasmus+ ve okul içi projeleri hakkında da Türk Heyetine açıklamada bulundular.

“Bu Proje Ölümsüz Olmalı”

Ziyaretin 2.gününde Kardeş Okul Projesi kapsamında Türk Kafilesi Üsküp şehrinin en büyük belediyesi olan Aerodrom Belediyesi Başkanı Zlatko MARİN’i makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı, Belediye Eğitim Müfettişi ve Belediye Spor Müfettişi ile karşılıklı bilgi alışverişinin gerçekleştiği toplantıda Zlatko MARİN: “ Ülkemizde olmanızdan dolayı mutluluk duyuyorum, bu kardeşliğin sadece okullar arasında değil belediyeler arasında da olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için çalışmalarımızı hemen başlatmalıyız ve bu projelerin ölümsüz olmasını sağlamalıyız. Bu birlikteliğin köprüsünü oluşturan Ezine Gazi Ortaokulu ve  OOU Lazo Angelovski okullarına teşekkür ederim.” şeklinde düşüncelerini ifade etti. Yapılan görüşmede İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman, Belediye Başkanı Zlatko Marin’e İlçe Kaymakamımız ve İlçe Belediye Başkanı’mızın selamlarını iletti. Ülkeye döner dönmez Aerodrom Belediyesi Başkanı Zlatko MARİN’in kardeş belediye olma talebini İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. Hacı Arslan Uzan’a ve  Ezine Belediye Başkanı Sayın Güray Yüksel’e ileteceğini ifade etti.

Üsküp’ün tarihi, turistik yerler ve müzelerinin de gezildiği ziyarette şehrin simgesi olan Büyük İskender Anıtında hatıra fotoğrafı çekildi. Ayrıca EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri kapsamında Kuzey Makedonya ile İsrail arasında oynanan Futbol maçına davet edilen kafile Kuzey Makedonya Milli Futbol takımını yürekten destekledi. 

“Uzun yıllar sürecek kardeşliğin temelleri atıldı”

Proje Yöneticisi ve Okul Müdürü Oral Dinçkan yapılan ziyaret ile ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çok verimli bir projenin ilk adımını gerçekleştirmenin gururunu ve onurunu yaşamaktayız. Karşılıklı mutabakatımız sonucunda uzun yıllar sürecek kardeşliğin öncelikle her iki okula ve ilçelere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Ziyaretimizin ilk durağı Selanik idi. Burada öncelikle Atatürk’ün Evi’ni ziyaret ettik. Burada duygusal anlar yaşadık. Kısa bir şehir turunun ardından Üsküp’e ulaşmak üzere yola çıktık.

Üsküp’te kardeş okul ziyaretimizde yöresel kıyafetli öğrenciler bizi misafir olarak kabul ettiklerini, orada bize zarar gelmeyeceğini ifade eden geleneksel bir karşılama şekliyle ile ekmek ve tuz ikram ederek karşıladılar. Tanışma ve “ Kardeş Okul” protokolünün imzalanmasının ardından program dahilinde her branş öğretmeni kendi branşında derslere girerek ders işlenişi, eğitim sistemi hakkında bilgi edindik.

Okulda öğretmenlerin hazırladığı ev yapımı yöresel lezzetleri tattık. Öğleden sonra kardeş okul öğretmenlerimizin rehberliğinde şehir turu yaptık. Akşam kardeş okulumuzun öğretmenleriyle Old Hause isimli yöresel yemek ve müziklerin olduğu mekanda hep birlikte yemek yedik. 2. günümüzde tasarım sınıfında öğrencilerle birlikte tasarımlar yaptık. Üsküp şehrinin en büyük belediyesi olan Aerodrom Belediyesi Başkanı Zlatko Marin’i makamında ziyaret ettik. Belediye Başkanı, Belediye Eğitim Müfettişi ve Belediye Spor Müfettişi ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk.

Öğleden sonra eski Nükleer Santral olan müzeyi ziyaret ettik. Matka Kanyonu’nda tekne turunun ardından akşam Makedonya-İsrail maçında kardeş okulumuzun öğretmenleriyle Makedonya’yı destekledik. Son günümüzde okul ziyaretimiz ve vedalaşmanın ardından Sofya’ya doğru yola koyulduk. Sofya’da kısa bir şehir turu ve akşam yemeğinin sonrasında Çanakkale’ye doğru yola çıktık.

Son günümüzde okul ziyaretimiz ve vedalaşmanın ardından Sofya’ya doğru yola koyulduk. Sofya’da kısa bir şehir turu ve akşam yemeğinin sonrasında Çanakkale’ye doğru yola çıktık.

Yapılan tüm faaliyetler ve etkinlikler için kardeş okulumuzun başta yöneticileri Pero Arsenovski, Milena Ignıatova’ya ve de onların nezdinde tüm öğretmenlere teşekkürlerimizi sunuyorum. Bizler her iki okulun müdürleri olarak bu projenin devamı için ileride görevde olmasak bile takipçisi olacağımız konusunda karşılıklı söz birliğine vardık. Projemizi destekleyen ve katılım sağlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Orhan Akman’a ve İlçe Spor Müdürümüz Soner Şahin’e teşekkür ediyorum. 2020 Mart ayı içerisinde OOU Lazo Angelovski okulunun yönetici ve öğretmenlerinin ilçemize ve okulumuza gerçekleştireceği ziyareti heyecanla bekliyoruz” dedi.

İlçe Spor Müdürü Soner Şahin’de yaptığı açıklamada, “Makedonya Üsküp OOU Lazo Angelovski okulu  ile Ezine Gazi Ortaokulu arasında “Kardeş Okul” projesi içerisinde yer almaktan onur duyduk. Projenin hayata geçirilmesinde emek harcayan Gazi Ortaokulu ailesi ilçemizi ülke dışında temsil etmemize vesile oldular. Makedonya eğitim sistemi ile ülkemiz eğitim sisteminin benzer yönlerinin çok olduğunu gözlemledik. Sporun eğitim ile bütünleşmiş olmasından dolayı milli sporcuların yetiştirilmesinde, Makedonya eğitim sisteminin etkin bir rol oynadığını gördük. İlerleyen zamanlarda proje kapsamında kardeş okul öğrencileri arasında sportif müsabakalar düzenlenmesi yönünde görüşmeler gerçekleştirildi” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman ise yaptığı açıklamada, “550 sene Osmanlı hükümranlığında kalan ülkede kültürümüzün izlerinin hala canlılığını korumakta olduğunu, misafirperverliklerinin Türk misafirperverliğini aratmayacak özellikte olduğunu gördük. Dört gün süren proje çok verimli geçti. İlçemiz adına bundan sonraki süreçte eğitsel, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda da her iki okul arasında birlikte hareket edilecek. Bizlerde bu projenin takipçisi olacağız. Ayrıca bu projeyi destekleyen İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. Hacı Arslan Uzan’a ve  Ezine Belediye Başkanı Sayın Güray Yüksel’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Okulun İngilizce Öğretmeni ve proje koordinatörü İlyas Daş’ta yaptığı açıklamada, yaklaşık bir buçuk yıl önce proje için ilk adımı attıklarını belirterek, “Girişim ve görüşmelerimiz neticesinde yaklaşık 1 yıl önce Üsküp OOU Lazo Angelovski okulundan olumlu dönüt aldık ve kardeş okul olma kararını verdik. Projemizin amacı çeşitli sosyal kültürel faaliyetlerde ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak, eğitim sistemlerimizi birbirlerimize tanıtmak, öğrencilerimizin dış dünyaya daha iyi açılıp anlamasını sağlamak. Kısa bir süre öncede bu kapsamda Üsküp’e gezimiz oldu. Bu gezimizde çok olumlu dönütler aldık. Makedonya eğitim sistemini inceleme şansımız oldu. Kardeş okulumuzda Mart ayı içerisinde bize ziyarette bulunacaklar. Mart ayı içerisinde bizde kendilerine Çanakkale’mizi tanıtacağız. Çeşitli tarihi ve kültürel yerlerimizi tanıtacağız. Eğitim sistemlerimizle ilgili fikir alışverişlerinde bulunacağız” dedi.

“Gelecekten Umutluyuz. Güzel kazanımlar elde deceğiz”

Okulun Türkçe öğretmeni Feray Uysal’da yaptığı açıklamada, proje kapsamında gittikleri Üsküp’te kardeş okullarının eğitim sistemlerini inceleme fırsatı bulduklarını belirterek, “Kardeş okulumuzdaki eğitim sistemi ile bizim eğitim sistemimiz arasında benzerlikler olduğunu gördük. Okul ziyaretimizde program dahilinde her branş öğretmeni derslere girdi. Ben Türkçe öğretmeni olduğum için okulun Makedonca dersine katıldım. Ders işleyişi, öğrencilerin durumu, ders kitapları ile ilgili bilgi edinme şansını elde ettik. Çocukların drama gösterilerini izledik. Bu anlamda bize güzel kazanımları olduğunu düşünüyoruz. Bu ziyaretimiz projenin ilk ayağıydı. Gelecekten umutluyuz. Projenin diğer aşamalarında da güzel kazanımlar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Heyecanlıyız ve böyle güzel bir projenin içerisinde yer almaktan mutluluk duyuyorum” dedi.