18 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DE VATANDAŞLAR ORMAN YANGINLARINA KARŞI UYARILIYOR

Ezine ilçesinde vatandaşlar Ezine Orman İşletme Şefliği tarafından olası yangınlara karşı uyarılıyor.

Ezine’de vatandaşlar, yaz aylarının ve hava sıcaklıklarının arttığı bu günlerde olası yangınlara karşı Ezine Orman İşletme Şefliği personeli tarafından uyarılıyor.

Sıcaklıkların artması ve yaz aylarının yoğun olarak yaşandığı günlerde bölgede vatandaşların tatil ve piknik alanlarına yoğun ilgi Ezine’de vatandaşlar ormanlık alanlarda ateş yakmamaları, sigara izmaritlerini gelişigüzel atmamaları ve orman yangınları konusunda daha duyarlı olmaları konusunda Ezine Orman İşletme Şefliği tarafından uyarılarda bulunuluyor.

Orman yangınları ile mücadele konusunda teknik donanım ve yangın müdahale ekiplerinin hazır durumda olduğu ilçede, her an yangın çıkacakmış gibi ekipler hazır halde tutuluyor.

“Ormanda ateş yakma, çöp bırakma ve izmaritini atma, yangını önle. Ateş ve duman gördüğünüzde 112 ya da 177’yi arayın”

Aşırı sıcakların orman yangınlarını çıkarabilecek ayrı bir unsur olduğu yaz aylarında her yıl orman yangınlarıyla canımız yanıyor, nefesimiz kesiliyor. Orman yangınları yüzde 89 insan kaynaklı sebeplerle çıkıyor. Yani yangınları önlemek hepimizin elinde. Orman yangınlarının çıkmasındaki en önemli unsur tedbirsizliktir. Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenler, yaktıkları ateşi söndürmeden ayrılıyorlar ya da söndürdüklerini zannedip, bırakıp gidiyorlar. Rüzgar, sönmeyen ateşi dağıtıyor. Orman yangını çabuk başlar ve hızlı yayılır. Bu nedenle piknik yaparken daha dikkatli olunmalı.

 Bu anlamada Ezine Orman İşletme Şefliği İşletme Şefi Koray Küçükosman idaresindeki personel tarafından özellikle Kurban Bayramı öncesinden başlamak üzere 9 günlük Kurban bayramı tatilinde ve sonrasında vatandaşlar, yoğun olarak tercih ettikleri piknik alanları ile mesire yerlerinde ateş yakmamaları, sigara izmaritlerini gelişigüzel çevreye atmamaları, cam kırıklarını ve cam şişelerini açık alanda bırakmamaları, doğaya gelişigüzel çöp atmamaları ve atıklarını doğada bırakmamaları konusunda uyarılarda bulundular. Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve üzerlerinde vatandaşlarımıza uyarıların yer aldığı afişler özellikle köy kahvehanelerin camlarına ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri piknik ve mesire alanlarına asıldı.

Ormanda ateş yakma, çöp bırakma ve izmaritini atma, yangını önle. Ateş ve duman gördüğünüzde 112 ya da 177’yi arayın.

 

 

About Post Author