14 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DE ZEYTİN’DE BUDAMA KURSU

EZİNE’DE ZEYTİN’DE BUDAMA KURSU

 

29022016_5_0001

 

Ezine’de Zeytin Ağacı Budama Modüler Programı kapsamında Zeytinde Budama Kursu düzenlendi.

 

Ezine’ye bağlı Gökçebayır köyünde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından “Zeytin Ağacı Budama Modüler Programı” kapsamında “Zeytinde Budama Kursu” düzenlendi.

 

Düzenlenen kursta personel olarak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Eren, Müdürlükte görevli Mühendisler; Feridun Fidan, Mehmet Çetin ve Müjdat Lale görev aldı.

 

Kursun teorik bölümünde; Zeytin Yetiştiriciliği, Aşı Metotları, Zeytinde Bakım ve Gübreleme, Zeytin Çeşitleri, Zeytinde Budama, Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Zeytincilikte Mekanik Hasat Yöntemleri konularında eğitim düzenlendi.

 

Eğitimin uygulamalı kısmı Geyikli beldesinde Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğünce yürütülen “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü” ile “İyi Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü” projeleri kapsamında organik üretim yapan İsmet Fırat Sezgin, İlhan Kullep ve İyi Tarım Uygulamaları ile üretim yapan Cavit Tuğral’a ait zeytin bahçelerinde tamamlandı.

 

Zeytin budama eğitiminin uygulama kısmı; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Eren, kurumda görevli mühendisler; Feridun Fidan,  Mehmet Çetin, Müjdat Lale, Gülşah Karasu, Derya Kandilli, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde görevli mühendisler, Gülistan Taşdemir, M.Sinan Doğan ve Semra Çay ile kursiyerler ve çevre köylerde ki zeytin üreticilerinin katılımı ile gerçekleşti.

 

Gökçebayır köyünde düzenlenen Zeytin Budama Kursu, kurs sonunda yapılacak olan sınav ve bu sınav sonunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilmesi ile sona erecek.

 

29022016_5_0002                29022016_5_0003

 

 

 

 

About Post Author