10 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

EZİNE’DEKİ TOPLANTIDA ZİRAAT ODASI BAŞKANLARI BÖLGEDEKİ SÜT ÜRETİCİLERİNİN SESİ OLDU ; “ÜRETİCİ HAKKINI İSTİYOR.TEK YANLI FİYAT DÜŞÜRÜLMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ. ASLA PAZARLIĞIN ÜZERİNE PAZARLIK OLMAZ”

Ezine ilçesinde gerçekleşen Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında bölgedeki süt üreticilerin sorun ve talepleri öncelikli ana gündem maddesiydi.

Ezine Ziraat Odası toplantı salonunda Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahrıman ev sahipliğinde gerçekleşen ve bölgedeki süt üreticilerinin sorun ve taleplerinin de görüşüldüğü İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası Kurul Başkanı ve aynı zamanda Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya beraberinde Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahrıman, , Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Atilla Eraslan, Eceabat Ziraat Odası Başkanı Özay Kuzu, Biga Ziraat Odası Başkanı M. Güray Ergün, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Yenice Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Özcan,  Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ünal Atıcı ile birlikte bölgedeki süt üreticilerin sorun ve taleplerinin öncelikli ana gündem maddesi olduğu basın açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

” ULUSAL SÜT KONSEYİ TEKRAR FİYAT BELİRLEMELİ. TEK YANLI FİYAT DÜŞÜRÜLMESİ ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Kaya içinde bulundukları ortamda çiğ süt üreticilerinin çok zor durumda olduğunu belirterek, “Dövize bağlı girdi maliyetlerindeki artışlar ortadayken, çiğ süt fiyatlarının sabit kalması kabul edilemez” dedi.

Ulusal Süt Konseyi en kısa zamanda yeni fiyat belirlemek için bir araya gelmesini, aksi takdirde süt hayvancılığının bu şekilde sürdürülmesinin mümkün olmadığını dile getiren Kaya, “Çiğ inek sütü fiyatları geçtiğimiz aylarda 3,00 TL’ den anlaşılmış iken bugün tek yanlı olarak brüt 2,80 TL’ ye düşürülmekte, bunun yanı sıra yöremizdeki keçi sütünün aynı şekilde 4,50 TL’ den 4,00 TL’ ye düşürülmekte, aynı dönemde fabrika yeminin ise kilogramının 3,00 TL’ ye dayanmaktadır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“SÜT-YEM PARİTESİ SÜREKLİ DÜŞÜYOR”

“Bugün 1 litre inek süt ile bugün ancak 930 gram yem alınabilmektedir, bunun en az 1,5 kilogram olması gerekmektedir. Aynı şekilde keçi sütünün de yem/süt paritesinin hızla gerilemektedir.” diyen Başkan Kaya, “Bu asla kabul edilebilir bir şey değil. Bu alın terinin karşılığını talep eden üreticiyi zora sokmaktır, çaresiz bırakmaktır. Ortada sözlü anlaşmalar var. Verilen sözleri tutmamak verilen sözlerden caymak asla doğru bir şey değildir. Bu doğrultuda üreticinin hayalleri var, ümitleri var. Üreticinin kendine göre planları var. Yazıktır, günahtır, ayıptır” dedi.  

“Onların da sorunları varsa çıksınlar anlatsınlar konunun muhataplarından yardım istesinler”

“Mandıracılar ve süt sanayicileri depolamayla ilgili veya pazarlamayla ilgili sorunu, üreticinin kazancından keserek mi çözecekler? Depolama sorunları ve yaşadıklarını iddia ettikleri diğer sorunlar onların kendi sorunlarıdır. Kimse sorunu sütü ucuzlatarak, üreticinin hak ettiği kazançtan keserek çözmesin” diyen Başkan Kaya; “Mandıracı olarak bir sorunları varsa çıksınlar sorunlarını anlatsınlar. Konunun muhataplarından yardım istesinler. Geçen sene ile bu senenin market fiyatlarına bakarsanız, kazançlarına kazanç katmak istemeleri, daha fazla açgözlülük yapmak istemeleridir. Sorunları varsa söylesinler, devletten konunun muhataplarından yardım istesinler. Çiftçinin, üreticinin, hayvan sahiplerinin üzerine çullanıp sorunu sizden keseceğiz demesinler. Onların depolama sorunlarını biz çözeceksek, onların pazarlama sorunlarını biz çözeceksek, neden sütü onlara veriyoruz? Kendimiz yaparız peynirimizi, yoğurdumuzu, kaymağımızı” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“YAPTIRIM UYGULANMALI”

Bu kararı alanlara ciddi yaptırımlar uygulanması gerektiğini kaydeden Başkan İsmail Kaya; “Zarar ediyorlarsa, işlerine gelmiyorsa, memnun değillerse aldıkları sütleri iade etsinler. Geri versinler. Süt sezonu başlamadan önce süt fiyatları ortaya çıktı. Konuşulan belli rakamlar vardı. İşlerine gelmediğini sezonun başında söyleselerdi Üretici sütünü satacak yer bulurdu. Devlet kanadından konunun muhataplarının da burada üreticinin yanında yer alması ve bu kararı alan işletme sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Burada üretici ve mandıra sahibi baş başa bırakılmamalı. Devletin ‘Ben buradayım’ deyip konunun en yetkilisi olarak bu indirime giren arkadaşlara yaptırım uygulaması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar kolay olmamalı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ASLA PAZARLIĞIN ÜZERİNE PAZARLIK OLMAZ”

Derneğin geri adım atması ve sözünün arkasında durması gerektiğini dile getiren Başkan Kaya; “Her bölgenin kendine göre değerleri vardır. Bizim bölgemizde üretilen süt değerli, değerli olduğu için Ezine peyniri Ezine peyniridir. Ezine peyniri üretmek için süt alacakları alan belli. Pazarlığın üzerine pazarlık olmaz.  Aylar öncesinde yapılan bir anlaşma var. Zavallı üreticinin elinden sütler alınmış, ödeme mevsimi, hesap kesim mevsimi gelmiş. Biz fiyatı düşürmek istiyoruz deniliyor. Bu mantıklı da değil, insanlığa sığan bir şey de değil. Derneğin ve bu kararı alanların geri adım atması gerektiğini düşünüyorum. Zamanında vermiş oldukları Sözlerin arkasında durarak  hareket etmeliler. Çoğu Yazılı anlaşmalar yapmadılar ama herkes ne konuşuldu ise verdikleri sözlerin arkasında durmalılar. Şunu asla unutmasınlar ki bu Üreticiye gelecek sene yine ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=W1cfFiLPAYs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ÜRETİCİ HAKKINI İSTİYOR”

“Üreticinin fiyat dilendiği yok” diyen Başkan Kaya; “Bütün kış hayvanların arkasından yağmurda karda kışta çamurda giden üretici Tek tek hayvanlarının memesinden sütü çıkarttı ve onların tankerlerine teslim etti. Üretici hakkını istiyor. Herkes verdiği sözün arkasında dursun. Bu anlaşmaların devletin komiserleri önünde yapılmasını çok daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Devletin de üreticisinin özellikle konunun muhataplarının yanında olmasını, sözünde durmayan işletmelere, aylar önce yapılan anlaşmaları bozmak isteyen işletmelere de yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Veteriner hizmetleri, ilaç hizmetleri iki katına çıkmışken, her şey iki katına çıktığı bir ortamda süt fiyatının yükselmesi gerekirken düşürülmesi asla kabul edilebilir değil. Dolayısıyla bizde Koordinasyon Kurulunda arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmeler neticesinde, burada devletimizin de bu konuya  müdahil olmasını, devletin milleti için var ettiği kurumların da bu konuya müdahil olup üreticinin lehinde kararlar çıkarılmasına yardımcı olunmasını rica ediyoruz. ” şeklinde konuştu.

Gerçekleşen toplantı sonrasında Başkan Kaya ve beraberinde ilçe Ziraat Odası Başkanları ilk olarak Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Burada Başkan Kaya tarafından Kaymakam Dr. Uzan’a birliğin çalışmaları ve son günlerde yaşanan süt üreticilerinin sorunları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kaya ve beraberindekiler ardından yapımı devam eden Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ettiler. Burada Ezine Gıda İhtisas OSB Bölge Müdürü Alper Altınok‘ u makamında ziyarette bulunan Kaya ve beraberindekiler, devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

 

 

About Post Author