14 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TAŞ GASTE TEMMUZ AYINDA YAYINDA

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı işbirliğinde, İlimizin dünyaca bilinirliğe sahip Troya Ören Yeri ile ilgili arkeolojik faaliyetlerin tanıtıldığı yeni bir belgesel çekimine başlandı. Belgesel çekimi, Arkeolog Mesut Yar ve çekim ekibiyle Troya Müzesi, Troya Ören Yeri ve Tevfikiye Arkeoköy’de gerçekleştirildi.

Yapımcı ve Arkeolog Mesut Yar tarafından Ülke genelinde yapılan kazı çalışmaları hakkında farkındalık yaratmak, arkeolojinin gelecek nesillere sevdirilmesinin ve tanıtılmasının hedeflendiği “Taş Gaste” isimli belgesel çalışmaları hakkında bilgi veren ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalman; “Odamız ve Güney Marmara Kalkınma Alansı işbirliğinde, ilimizin dünyaca bilinirliğe sahip Troya Ören Yeri’nde bulunan Troya Müzesi ve Tevfikiye Arkeoköy’de gerçekleştirilen ve arkeoloji çalışmaları hakkında farkındalık yaratarak gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Belgesel çekimleri, Yapımcı ve Arkeolog Mesut Yar ve yapım ekibi tarafından tamamlandı. Yönetmen Mustafa Murat Ersan ve çekim ekibi tarafından gerçekleştirilen “Taş Gaste” isimli Belgesel ’de programın yapımcısı ve sunucusu Mesut Yar, Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan, Tarihçi Prof. Dr. Ali Sönmez, Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Toya Müze Mimarı Ömer Selçuk Baz, OPET Tarihe Saygı Projesi Saha Sorumlusu Fatma Hacıalioğlu yer alarak verdikleri röportajlarla belgeselin yapımına büyük katkı sağladılar.” dedi.

“TAŞ GASTE BELGESELİ ÇEKİMLERİNDE TURİZM PAYDAŞLARIMIZLA BERABER ÇALIŞTIK”

Yönetim Kurulu Üyesi Akın Yalman açıklamasının devamında; “Taş GasteBelgeseli’nin önemli bir izleyici kitlesine ulaşmasını bekliyoruz. Burada Troya Kazılarında daha önce gündeme gelmeyen önemli konular ve detaylar da gün ışına çıkacak. Belgesel çekimlerinde desteklerini esirgemeyen Çanakkale Valimiz Sayın İlhami Aktaş ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu başta olmak üzere Meclis Başkan Yardımcımız Turgay Kılıç, TÜRSAB Çanakkale Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, TÜROB Çanakkale Temsilcisi Mehmet Satar’a, Rehberler Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu’na teşekkürlerimizi iletiyoruz. Belgesel ekibinin konaklama sponsoru olan Kolin Hotel’e de sağladıkları kolaylık ve desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ederiz. Temmuz ayı başlarında NTV’de yayınlanması planlanan Taş Gaste Belgeseli’ni heyecanla bekliyoruz.” açıklamalarına yer verdi.