Paz. Şub 23rd, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Fazıl Say’dan Çanakkale Kaz Dağlarındaki “Su ve Vicdan Nöbeti” ne Destek Konseri

3 min read

Dünyaca Ünlü Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Çanakkale’deki altın ve gümüş madeni arama çalışmalarına tepki için 24 gündür sürdürülen “Su ve Vicdan Nöbeti” ne destek olmak için konser verdi.

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzası Kirazlı-Balaban mevkisinde altın madeni şirketince yürütülecek maden arama faaliyetlerine tepki için 26 Temmuz’da başlatılan ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ devam ediyor.

Fazıl Say buradaki eyleme destek vermek için, Kirazlı-Balaban Çeşmesi mevkisindeki altın ve gümüş madeni arama sahasında kendisi için oluşturulan alanda piyanosunun başına geçerek konser verdi. Çanakkale ve civar illerden de çok sayıda kişinin izlemek için sabah erken saatlerden itibaren bölgeye geldiği konser alanında adım atacak yer almadı.

Daha önce 2018 Troia Yılı için Çanakkale Belediyesi’nin talebi ile kente Truva Sonatı’nı kazandıran dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, bu kez de besteleği ‘Kaz Dağları Marşı’ ile kendi eserleri ve dünya klasiklerinden eserleri çaldı.

Resitalde Say, eserlerinden bölümleri piyanosuyla icra etti. Sanatçı, ayrıca dünya klasiklerinden bazı eserleri dinleyenlerin beğenisine sundu.

“Korumak ve Yaşatmaktan Yana Olmalıyız”

Fazıl Say, “Su ve Vicdan Nöbeti” kamp alanında doğaseverler, çevreciler ve eyleme destek vermek için konseri izleyemeye gelenlere seslenerek, “Kaz Dağları için başlatılan kampanyanın 24. gününde, ilk günden itibaren burada bulunanlara, doğayı savunanlara da teşekkür ederim. Onlar hepimizi yönlendirdiler. Bu konserin olmasına da ilham kaynağı oldular. Bu gezegende insanlar olarak gelecek için bir şeyler bırakmak istiyorsak korumak zorundayız. Yaşatmaktan, yaşamaktan yana olmalıyız. Müzik de zaten bunu anlatıyor diye düşünüyorum” dedi.

“Ekosistem Katlediliyor”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı konuşmada, “Homeros İlyada’da tanrıların savaşı Kaz Dağları’ndan izlediğini yazar. Dünyanın en önemli efsanelerine ev sahipliği yapmış bir alandasınız. Burada kurdu kuşu, sincabı, ağacıyla bir ekosistem katlediliyor. Ne için, bir avuç altın için. Altımıza dinamit yerleştiriliyor, bir neslin, birkaç neslin geleceği karartılıyor. Bugün şehrimize ‘Kaz Dağları’ hepimizin diyerek gelen hepiniz hoşgeldiniz” diyerek etkinliğe katılanları selamladı.

“Bir ağaç gibi tek ve hür…”

Fazıl Say’ın eşi Ece Dağıstan Say, konserden çektiği fotoğrafları Nazım Hikmet’in “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerinden alıntı yaparak Instagram sayfasında paylaştı.

“Binlerce kişi katıldı”

Etkinliğe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar katıldı.

Konser öncesinde, Çanakkale Belediyesinin vatandaşları alana ulaştırmak için kaldırdığı otobüsler oluşturulan polis kontrol noktalarından geçirildi. Kontrollerin ardından binlerce kişi alana ulaştı. Mudanya Belediyesi bandosu etkinliğe gelenleri marşlarla karşıladı.

 

 

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.