20 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Geçen yıl Çanakkale’de bir ilk olan Boğaz Turu hizmetini başlatan, bu yıl da bunu 12 aya yayan GESTAŞ, Çanakkale’de bir boşluğu daha doldurdu.

GESTAŞ, şehrin turizm potansiyeline katkı sağlayacak, ulaşım yollarına önemli bir alternatif sunacak deniz uçağı seferlerini başlattı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi Burulaş ile ortak çalışma çerçevesinde Çanakkale’den İstanbul’a, İstanbul’dan Çanakkale’ye deniz uçağı seferleri gerçekleştirilecek. Deniz uçağı seferleriyle birlikte Çanakkale ile İstanbul arası sadece 45 dakikaya inecek.

HAFTANIN 3 GÜNÜ, GÜNDE İKİ SEFER

Çanakkale Havalimanı’nın şehrin içerisinde olması, İstanbul’da da Haliç’in finans merkezlerine yakınlığı ve birçok bölgeye bağlantı noktası olması avantajı deniz uçağı seferlerini cazip hale getiriyor. Deniz uçağı seferleri Pazartesi, Çarşamba ve Cuma olmak üzere haftada 3 gün gerçekleşecek. Saat 08.30’da İstanbul Haliç’ten havalanacak deniz uçağı, 09.15 sıralarında Çanakkale’de olacak. Aynı uçak, saat 09.30’da ise Çanakkale Havalimanı’ndan havalanacak. Akşam seferlerinin ise İstanbul Haliç’ten kalkış saati 17.00, Çanakkale’den kalkış saati ise 18.00 olacak.

USLU VE FİDANSOY HAVALİMANINI İNCELEDİ

GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy, geçtiğimiz günlerde projeyle ilgili Çanakkale Havalimanı’nı ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundu. İkiliye, Çanakkale Havalimanı Müdürü Metin Bölücek eşlik etti. Çanakkale Havalimanı’nın yenilenen tesislerinin gezildiği ziyarette, iki şirketin genel müdürü Bölücek’i deniz uçağı seferleriyle ilgili bilgilendirdi; alanda gerekli tespitler yapıldı. İki şirket arasında yapılan mutabakat sonrası Çanakkale’den İstanbul’a yapılacak Deniz Uçağı seferleri resmen başlamış oldu.

TURAN DENİZ UÇAĞI SEFERLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Deniz uçağı seferlerini hakkında AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan değerlendirmelerde bulundu. Turan, “Turizm cenneti olan Çanakkalemiz, yapılacak olan deniz uçağı seferleriyle daha da değer kazanacak” dedi.

ÇANAKKALE – İSTANBUL ARASINA ALTERNATİF ULAŞIM

Turan, “GESTAŞ ve BURULAŞ’ın iş ortaklığıyla Çanakkalemizde yeni bir projenin adımı atılıyor. Yapılacak olan çalışmalar sonrasında Çanakkale –  İstanbul arası 45 dakika mesafede olacak. Haftanın 3 günü gerçekleşecek deniz uçağı seferleri iki şehir arasında ki mesafeyi hem zaman anlamında hem de ulaşım anlamında rahatlatacak. Şu anda Çanakkale – Ankara arası uçak seferlerinde sorun yaşanmıyor fakat İstanbul’a yapılan seferlerde sorunlar yaşanmaktadır. Uçuş seferleri gerçekleştiren firmanın ekonomik sorunlar yaşamasından dolayı Çanakkale – İstanbul arasında seferler yapılamıyor. Önemli bir açığı kapatmak adına, deniz uçağı projesi yaşanan sorunlara çözüm olacak. Burada ki asıl amaç yaşanan sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi. Turizm cenneti olan Çanakkale’miz, yapılacak olan deniz uçağı seferleriyle daha da değer kazanacak” şeklinde ifade etti.

ÇANAKKALE ÖNEMLİ DEĞERLERE SAHİP

Çanakkale’de turizm alanında yapılan yatırımlara dikkat çeken Turan, “Şu anda ‘2018 Troia Yılı’, Assos Antik Kentin ören yeri olması için çalışmalar devam etmektedir. Bu projeler doğrultusunda Çanakkale’miz dışarıya karşı ciddi bir açılım gerçekleştirecektir. Bu anlamda ulaşım yollarını hızlı bir şekilde iyileştirmeye ve yeni alternatifler oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Çanakkale’miz önemli değerlere sahip bir şehir” dedi.

USLU: ÇANAKKALE İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE

GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, İstanbul’dan Çanakkale’ye, Çanakkale’den İstanbul’a yapılacak deniz uçağı seferleri için “GESTAŞ olarak Çanakkale’ye değer katacak, vatandaşa hizmet edecek tüm projelerde olmaya, ilkleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sosyal sorumluluk projeleri dışında, büyük projelerle de bunu hayata geçirme gayreti içerisindeyiz. Bu projelerden biri de Deniz Uçağı projesi. Haftanın 3 günü, günde karşılıklı iki sefer olmak üzere İstanbul Haliç ile Çanakkale arasında deniz uçağı seferleri yapılacak. Vatandaşlarımız 45 dakika içerisinde iki şehir arasında yolculuk yapabilecek; mesafeler çok daha kısalacak. Zaman tasarrufu sağlayan bu ulaşım alternatifi, aynı zamanda konforlu bir yolculuk da vaad ediyor. Alçak uçuşun verdiği seyir zevki ise işin keyfi oluyor. Tek yön 199 TL’lik fiyat ise 45 dakikalık bir ulaşım hızı ve kalitesi için oldukça hesaplı. Çanakkale’de böyle bir eksikliğin olduğunu fark ettikten sonra, özellikle ilimizdeki uçuşların iptalinden sonra bu projeyi en kısa sürede nasıl hayata geçiririz onu konuştuk, tartıştık, planladık ve hızlı bir şekilde bu noktaya kadar getirdik. Kamu yararına çalışan bir şirket olarak Çanakkalemize hizmet her zaman önceliğimizdir. Yine önemli bir projeye imza atmaktan, Çanakkale yararına ciddi bir hizmet olan bir işte GESTAŞ adının yer almasından gurur duyuyoruz. Projenin gerçekleşmesi aşamasında desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Orhan Tavlı’ya, AK Parti Grup Başkanvekili, Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan’a teşekkürlerimi bir borç biliyorum” ifadelerini kullandı.

SADECE KEYİF İÇİN BİLE UÇULUR

Çanakkale’yi İstanbul gibi önemli bir metropole daha da yakınlaştıracak deniz uçağı seferleri, yolcusuna zaman kazandırmanın yanında daha farklı avantajlar da sağlıyor.

  • Çanakkale merkezden İstanbul’a karayoluyla gidilmek istendiğinde, özel araçla dahi aradaki mesafe 5 saat kadar zaman alabiliyor. Şehirlerarası otobüsle bu zaman zarfı daha da uzuyor.
  • Deniz uçağı iki pilotu dışında, bir seferde 7 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Deniz uçağı, az yolcu mevcuduyla konforlu bir yolculuk fırsatı veriyor.
  • Deniz uçağı, yüksek feette uçmadığı için yolcular, manzarayı seyrederek seyahat edebilme şansına sahip.
  • Deniz uçağına binmek için uzun süreler bekleme gibi bir dezavantaj söz konusu değil. 15 dakika gibi kısa bir sürede biniş işlemi gerçekleşip, uçak kısa sürede havalanabiliyor.
  • Deniz uçağı yolcuları, trafik stresi yaşamadan İstanbul’a sadece 45 dakikada ulaşabiliyor. İstanbul’daki iniş yeri olan Haliç’in İstanbul Atatürk Havalimanı’na yakınlığı sayesinde; diğer illere ya da Avrupa ülkelerine ulaşım daha da kolaylaşıyor.

 

TEK YÖN 1 KİŞİ 199 TL

Yolcusuna Çanakkale’ye ya da İstanbul’a ulaşımda zaman kazandıran, aynı zamanda konforlu ve keyifli yolculuk şansı tanıyan deniz uçağı seferlerinin tek yön tek kişilik fiyatı 199 TL olacak. Yolcular, gidiş dönüş bilet aldıklarında ise 398 TL yerine 383 TL ödeyecek.