29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KAYA ÜZEN ; “ANA GÜNDEMİMİZ EKONOMİ OLMALI”

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Kovid-19’in yol açtığı ekonomik sorunlara ve çarelerine yönelik basın açıklamasında bulundu.

Üzen açıklamasında şunları kaydetti

4 aya yakın bir süredir tüm dünyayla birlikte ülkemizde de sağlık kriziyle başlayan süreç, ekonomimizi de derinden etkiliyor. Başta milletimiz olmak üzere, devletimiz, kurum ve kuruluşlarımız zorlu ve başarılı imtihanlar veriyor. Her seferinde ifade ettiğimiz gibi birikimimiz ve birlikteliğimiz bu badireyi de atlatmak için umut veriyor.

ENERJİMİZİ BOŞ YERE TÜKETMEMELİYİZ

Tam da bu süreçte, doğan zararı azaltmak, bu zorluktan dünyanın gıpta edeceği fırsatlar ve başarılar yakalamak yine bizim elimizdedir. Bu sebeple işimiz gücümüz, ekonominin canlanması, iş ve istihdamın artması olmalıdır. Başka hiçbir gündem; sağlık, ekonomi ve güvenlik kadar önemli değildir. Enerjimiz boş yere tüketilmeyecek kadar kıymetlidir. Tartışmalara, ayrışmalara meydan verecek her türlü refleksten uzak kalmak bugün hiç olmadığı kadar önemlidir.

DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETMELİYİZ

Bu sebeple baro başkanlarının başlattığı savunma yürüyüşü asıl gündemimizin seçim değil, geçim olduğu gerçeğini gün gibi ortaya koymaktadır. Şüphesiz mülkün direği ekonomi, temeli adalet, adaletin olmazsa olmazı ise avukattır. Bununla birlikte ortak aklın çözümleyemeyeceği sorun yoktur. Kimsenin yollara düşmediği, müzakere ve demokrasi kültürünün işletildiği, karşılıklı anlayış ve işbirliğinin hakim olduğu günlere ihtiyacımız çoktur. Böylelikle; birikimimiz ve birlikteliğimizle, tüm motivasyonumuzu ekonomik iyileşmeye ve desteğe vererek daha güçlü bir Türkiye’yi birlikte inşa etmek dileğimizdir.”

 

 

 

About Post Author