16 Eylül 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kaymakam Uzan Çanakkale “ÇEV-2023″te Başarılı Olan Okulların Müdürlerini Kabul Etti

Ezine, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yürütülmeye başlanan Çanakkale Eğitim Vizyonu 2023 Projesi (ÇEV 2023)’e projesine aldığı başarılı sonuçlarla damgayı vurdu.

Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yürütülmeye başlanan Çanakkale Eğitim Vizyonu 2023 Projesi (ÇEV 2023) 2019-2020 eğitim öğretim yılında il birincisi ve ikincisi olarak dereceye giren okul müdürlerini makamında kabul etti.

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yürütülmeye başlanan Çanakkale Eğitim Vizyonu 2023 Projesi (ÇEV 2023) 2019-2020 eğitim öğretim yılı değerlendirmelerine göre Liseler kategorisinde Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi İl Birincisi, Ortaokullar kategorisinde Ezine Gazi Ortaokulu İl Birincisi olurken  Ezine Yahya Çavuş Ortaokulu İl ikincisi, İlkokullar kategorisinde Ezine 75. Yıl İlkokulu İl birincisi olurken Ezine Yahya Çavuş İlkokulu’da il ikincisi oldu.

Alınan bu başarılı sonuçlardan sonra Ezine Kaymakamı başarılı olan okul Müdürleri Mehmet Atik Ekin, Oral Dinçkan, Bahadır Çağatay ve Taylan Raşit Demir’i ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Akman’ı makamında kabul etti.

Okul Müdürleri burada yaptıkları konuşmalarda okullarında yaptıkları çalışmalar hakkında Kaymakam Uzan’a bilgilendirmelerde bulundu.

Kaymakam Uzan burada yaptığı konuşmada, alınan bu başarılı sonuçlardan dolayı okul müdürlerini kutladı.  Kaymakam Uzan konuşmasında eğitimin sadece devletin fiziksel imkanlarıyla ve öğretmen desteği ile değil bütün paydaşlarının çalışması gereken bir kurum olduğuna dikkat çekerek, bu anlamda okul aile birliği sisteminin çalışması, öğrencinin kendi bireysel  performansının sergilemesiyle, okul müdürlüğünün liderlik etmesiyle, okul idaresinin ve öğretmenlerinin yön çizmesiyle alakalı bir durum olduğunu belirtti.  Eğitimde başarıyı iyiye hep daha iyiye nasıl ulaşabiliriz, Eğitim kalitesini oluşturan unsur sadece fiziksel imkanların yeterli olması değil, bu belki önemli olabilir ama bundan daha önemlisi o yavrularımıza vizyon çizen rol model olan, o çocuklarımıza dokuna  temas eden varlığın ı hissettiren öğretmenlerimizdir. Sizlerin yaptığınız bir gönül işi. Çıktıları uzun vadede alınabilecek bir gönül işi. Bundan sonra daha büyük işler başarmak adına başarımız ile yetinmeyeceğiz, motivasyonumuzu güçlü tutup çok çalışacağız. Yine bu yavrularımıza vizyon çizmek adına , onların ileride güzel mevkilerde görev yapmasını istiyorsak bugün ilk başta okul idarecileri ve öğretmenler olarak bizler fedakarlık yapmalıyız. Öğrencilerimizin bireysel performansının artmasının en büyük nedeni okul yönetimi ve öğretmenleridir.

“Gençlerimizi İdealize etmeliyiz”

Öğrencilerimizin hedeflere ulaşmasında başarıyı yakalamasında, yarınlara hazırlamak adına onları idealize etmeliyiz. Bunda da en büyük görev onlarla en çok zaman geçiren öğretmenlerimize ve ailelerine düşüyor. Bu iki kesimden birisi olan aile mevhumu üzerine düşen görevleri yapacak,  öğretmenimizde aynı şekilde bu yavrularımıza rol model olacak ona bir vizyon çizecek ve kanalize edecek. Tabi bu anlattıklarım zorlu bir süreç ve ince uzun bir yol. Bu yolda hep beraber mücadele edeceğiz. İnşallah ilçemizde daha kaliteli bir eğitim seviyesine ulaşmak için insana dokunarak başarıyı yakalayabileceğimizi düşünüyorum. Aldığınız bu güzel başarılardan dolayı hepinizi ayrı ayrı yürekten kutluyor, tebrik ediyor, inşallah bundan sonrada daha güzel projelere imza atarsınız. Aldığınız bu başarılı sonuçlardan dolayı da bende sizleri başarı belgeleri ile ödüllendiriyorum” dedi.     

Çanakkale İl Müdürlüğünün bu projesi ile Çanakkale ilinde;Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, resmî ve özel okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarımızın Türk Millî Eğitiminin genel amaç ve temel ilkelerine uygun olarak; Küresel ölçekte hızla değişen ve gelişen dünyada ülkemizin 2023 vizyonuna emin adımlarla ilerleyecek nesiller yetiştirmek,ummandan uygarlığa hızlı adımlarla ilerleyen özgüveni yüksek manevi değerlerine bağlı öğrenciler yetiştirmek için,hedefine odaklanmış okullar oluşturarak; kurumsal kültür içinde çağdaşlarına fark atan, birlikte öğrenen,öğrendiğini tatbik eden,tatbik ettiğini daima geliştirmeye odaklı öğrenciler yetiştirmek hedefleniyor.

Bu proje ile ayrıca, Türk Milli Eğitiminin temel amaç ve genel ilkeleri kapsamında mevcut bağlı olunan kanun,tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge ve resmi yazılar kapsamında, okul ve kurumların, Eğitim Öğretim Alan,  Sosyal ve Kültürel Alan, Sportif Alan, Sanatsal Alan, Kişisel ve Kurumsal Gelişim Alanı, Proje Tabanlı Gelişim Alanı başlıkları altında kapasitelerini en üst seviyeye çıkararak başarı noktasında özelde Çanakkale’de genelde Türkiye’de anlamlı bir fark oluşturmak da öncelikli hedefler olarak belirlendi.