18 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kaya Üzen: “CORONAVİRÜS MESLEK LİSELERİNİN ÖNEMİNİ ARTIRDI”

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Koronavirüs ’ün meslek liselerinin önemini artırdığını belirterek, ekonominin ihtiyaçlarına dikkate alarak yetiştirilen gençlerin gerekliliğine vurgu yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle kolonyadan dezenfektana, maskeden solunum cihazına alkışlanacak üretimleri ile gündeme gelen meslek liseleri ile ilgili olarak Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen’den çarpıcı açıklamalar geldi.

Başkan Üzen, Türkiye’de 207 üniversitede 7,5 milyon öğrencinin öğrenim gördüğünü, son on yılda mezun sayısının % 20 arttığını ifade ederek, eğitimde özel sektörün ve toplumsal ihtiyaçların dikkate alınmasının Türkiye’nin avantajına olduğunun altını çizdi.

BİR ALKIŞ DA MESLEK LİSELİLERE

Birçok meslek lisesinin Koronavirüse karşı fabrika gibi çalıştığını belirten Başkan Üzen, “Bugün Amerika’nın bulamadığı maskeleri meslek liseleri üretiyor. Ara değil aranan eleman yetiştirmek zorunluluğu gün gibi karşımızda duruyor. Geçen yıl TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu hükümetimizle bu konuda somut adımlar atmışlardı. Bugün bu yaklaşımın doğruluğu bir kez daha ispatlanmıştır. Bir alkışı da meslek liseliler hak etmiştir. Eğitimde özel sektörün ihtiyaçları artık daha fazla dikkate alınmalıdır. Meslek tercihinde, eğitim programları açmada toplum gerçeği, özel sektör beklentileri, ekonominin ihtiyaçları öne alınmalıdır. Bu ülkenin tornacıya, marangoza, su tesisatçısına da ihtiyacı vardır. Her meslek kutsaldır” dedi.

About Post Author