21 Haziran 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu üyesi olduğu TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi’nin  toplantısına video konferans ile katıldı.

Dört saat süren toplantıda  alınan tedbirler kapsamında   görülen eksiklikleri ve uygulamada yaşanan sorunları tekrar dile getiren Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk Semizoğlu  “  Hiç öngörmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Daha önce yaşadığımız ekonomik krizlere benzemiyor. Etkilenmeyen sektör yok gibi. Bu sebeple mücbir sebep kapsamının genişletilmesini tekrar dile getirdim.

Üyelerimizden bize iletilen en büyük sıkıntı Kredi Garanti Fonu ve bankaların açıkladığı desteklerden  faydalanamadıkları yönünde. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’In açıklamış olduğu ve bankalara gerekli talimatların verildiği ; İş’e Devam Kredi Desteği, Çek Ödeme Destek Kredisi gibi yeni destekler ile nakit akışı bozulan firmalarımızın kredi ana para ve faiz ödemelerinin 3 ay ötelenmesi, 30 Haziran’a kadar vadesi gelecek reeskont kredilerine 90 gün vade uzatımı gibi desteklere başvurup da talebi onaylanmayan üyelerimiz   lütfen Genel Sekreterliğimize bildirsinler. Gerekirse Bölge Müdürlükleri  nezdinde takipçisi olacağız.

SGK verilerine göre Çanakkale İli genelinde tüm sigorta kollarına bağlı işveren yanında çalışan 84.000 sigortalı var. Kısa çalışma ödeneğine başvurular ise bu rakama göre çok çok az. Mücbir sebep kapsamında olan, doğrudan veya dolaylı etkilenip başvurmayan tüm üyelerimizin  başvurmalarını rica ediyorum. Burada bürokrasi ciddi ölçüde azaltıldı, belge sayısı 2’ye indirildi, başvurular online alınıyor. Başvuranların da tamamına yakınının faydalanabileceği bir destek.

Akaryakıtçı üyelerimizin sorunlarını, çalışma saatleri ile ilgili taleplerini de  Sayın Hisarcıklıoğu’na ilettim.

Kamudan bekleyen  alacakların ödenmesi,  leasing ödemelerinin ertelenmesi, hızlı alınan kararların yereldeki uygulayıcılarında da aynı hız ve pratikliğin olması vb gibi gündemdeki diğer konuları da istişare ettik” dedi.