12 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe giren kararla Kısa Çalışma Ödeneği kararı ile ilgili Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen değerlendirmede bulundu.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) nedeniyle kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 30 Haziran 2021’e kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı 23 Nisan 2021 tarih 31463 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatılmasının, tüm kesimlerin biraz olsun yüzünü güldürdüğünü, işveren ve çalışana rahat bir nefes aldırdığını ifade eden Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Üzen, “Dünya ekonomisini derinden etkileyen pandemi tüm sektörlerin zor günler geçirmesine neden oluyor. Bu ekonomik sıkışıklıktan çıkmamız için devletimiz sürecin başından bu yana çeşitli destekler veriyor. Bunların en önemlilerinden birisi de Kısa Çalışma Ödeneğidir. Ülkemiz istihdamının korunması ve işletmelerimizin ayakta kalabilmesi için Kısa Çalışma Ödeneğine Nisan – Mayıs ve Haziran aylarında da devam edilme kararı alınmasını memnuniyetle karşıladık. İş dünyası olarak bu büyük beklentimize cevap veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımız sunuyoruz. Ayrıca pandeminin ilk gününden itibaren tüm sektörlerin sorunlarının yetkili makamlara iletilmesi ve çözümü konusunda gece gündüz çalışan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür ediyoruz. Çanakkale iş dünyasına hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

Pandemiden en fazla etkilenen sektörlerden biri olan turizm sektöründeki KDV indiriminin devam etmesini de memnuniyetle karşıladıklarını belirten Başkan S.Kaya ÜZEN ayrıca vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelere faizsiz yeni kredi desteklerinin sağlanmasına acil ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

About Post Author