21 Haziran 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararınca ilçeye bağlı Kemallı Köyünde 14 gün süre ile kahvehaneler ile kütüphanenin kapatılmasına, ev ve akraba ziyaretlerinin yapılmamasına karar verildi.

Ezine İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan Başkanlığında toplandı.

Toplantıda  ilçeye bağlı Kemallı köyünde 12.11.2020 tarihinden itibaren 14 gün boyunca toplanma alanları olarak kahvehanelerin kapatılmasına ve kütüphanenin faaliyetinin durdurulmasına, köy içinde akraba ve ev ziyaretlerinin yapılmamasına, Cami ve Muhtarlıkça anonsların sık sık yapılmasına, kolluk kuvvetleri tarafından denetlemelerin arttırılmasına, Kemallı köyünde zeytin hasatı döneminde köye dışarıdan gelen mevsimsel tarım işçilerinin köy içerisinde bulunan vatandaşlarla herhangi bir temasta bulunmamasına, zeytin hasat yerinde ve köy içerisinde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasına, belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

Kemallı Köyü Muhtarı Kenan Özer EzineTürk Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Ezine İlçe Umumi Hıfzısıhha  Kurulunca köyleri ile ilgili alınan kararlar gereği köylerinde 14 gün süreyle belli başlı tedbirler alındığına dikkat çekerek, “İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulunca alınan kararları köyümüzde titizlikle uyguluyoruz. İlçe Kaymakamlığımızdan temin ettiğimiz maskeleri vatandaşlarımıza dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Cami hopörlörlerinden İlçe Hıfzısıhha Kurulunun aldığı kararları sık sık anonslar yaparak vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kolluk güçleri ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile koordineli ve uyum içerisinde çalışarak alınan kararların titizlikle uygulanması yönünde çalışmaları yapıyoruz. Köy kahvehanelerimizi ve kütüphanemizi kapattık. Vatandaşlarımızın ev ve hane ziyaretleri yapmamaları için onları sık sık uyarılarda bulunuyoruz. Köylülerimizin maskesiz dolaşmasına izin vermiyor, sosyal mesafe kuralına göre davranmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz.