16 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KÖPRÜNÜN TEMELİ 18 MART’TA ATILACAK

KÖPRÜNÜN TEMELİ 18 MART’TA ATILACAK

 

Başbakan Binali Yuıldırım ‘ın, Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için ilk kazmanın vurulacağı tarihi 18 Mart 2017 olarak açıklaması sevinçle karşılandı.

Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasındaki alanda yapılacak köprü, Trakya ‘dan Ege ve Akdeniz’e uzanan taşımacılık hattında Çanakkale’yi Marmara Bölgesi’nde vazgeçilmez bir konuma taşıyacak.

Köprünün, bölgede bayram ve özel günlerde yaşanan yoğun trafiğin neden olduğu sıkıntıların da önüne geçmesi bekleniyor.

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz yaptığı açıklamada, Başbakan Yıldırım’ın açıklamasını büyük bir sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın daha önce yaptığı açıklamalarda bu tarihin beklendiğini ancak bunun resmen açıklanmasıyla heyecanlarının en üst seviyeye ulaştığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Köprü bizim için Lapseki için Lapseki’nin çevresi için önemli. Köprünün başta buraya katkısı olacak, ekonomik olarak ise çok daha fazla olacaktır, bundan eminiz. Boğaz köprüsünün yollarının yapılmasıyla beraber de bu bölgede daha fazla bir yoğunluk olacak, nüfus artışı olacak, bu da Lapseki için önemli. Elbette bizim burada belediye olarak dikkat etmemiz tek konu, yoğun bir nüfus artışı olacak gibi görünüyor. Burada imar konusunda çarpık bir düzene kesinlikle müsaade etmeyeceğiz, bu bizim için, Lapsekililer için de çok önemli.”

“Çile bitmiş olacak”

Yılmaz, bu süreçte köprü konusundaki olumlu veya olumsuz her konu için değerlendirme yapacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanımızın açıklamasının ardından çarşıyı dolaştım, dolaşırken konuştuğumuz vatandaşlar ve esnaflar gerçekten çok mutlular. Lapseki ‘de şu an iskeleyi gezdiğinizde Çardak’a kadar araç sırası var. Sürekli burada böyle sıralar oluyor, kuyruklar oluyor. İnşallah bu kuyruklar da bitmiş olacak. Buraya gelen, karşıya, Avrupa’ya geçmek isteyen vatandaşlarımızın da çilesi böylece bitmiş olacak.”

Başbakan Binali Yıldırım, “Çanakkale 1915 Köprüsü’nün ve otoyolunun YPK kararını imzaladım. Yani resmen süreç başladı. Tarih de belli, 18 Mart 2017’de de kazmayı vuracağız.” açıklamasını yapmıştı.

About Post Author