13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Mesudiye Zırhlısı Şehitleri 107. Yıldönümünde Törenle Anıldı

13 Aralık 1914 tarihinde Mesudiye Zırhlısında şehit olan 10 Subay ile 25 asker 107 yıldönümünde Kepez Beldesinde düzenlenen törenle anıldı. Törende Mesudiye Zırhlısı Şehitleri Parkı açılışı da yapıldı.

Çanakkale Savaşı’nda sabit batarya gemisi olarak kullanılan ve 13 Aralık 1914’te İngiliz B-11 denizaltısı tarafından batırılan Mesudiye Zırhlısı’nda şehit olan 10 subay ile 25 asker, 107 yıldönümünde törenle anıldı.

Kepez beldesi sahilinde bulunan Mesudiye Zırhlısı Anıtı’nda, gerçekleşen anma törenine Çanakkale Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay ve Rebiye Turan Ünüvar, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Gelibolu Tarihi Alan Başkan Yardımcısı Zülküf Memiş, ÇATUD Başkanı İsmet Balkan, sivil ve askeri protokol üyeleri katıldı.

Kepez Beldesi sahilinde bulunan Mesudiye Zırhlısı Anıtı’nda gerçekleşen anma programı 13 Aralık 1914’te Mesudiye Zırhlısı’nda şehit olan 10 subay ile 25 askerin anısına denize çelenk bırakılmasıyla başladı. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, ÇATUD Başkanı İsmet Balkan tarafından yapıldı. Törende ayrıca Mesudiye Zırhlısında Şehit olan Ahmet Oğlu İsmail ‘in akrabası Bilecik- Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük’te bir konuşma yaptı.

Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından Mesudiye Zırhlısında şehit olan asker ve subayların ismi okundu. Anma programı, şehitler için okunan duaların ardından, Mesudiye Zırhlısında Şehit olan Ahmet Oğlu İsmail ‘in akrabası Bilecik- Pazaryeri Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Sedat Büyük’e hediye takdim edilmesi ile son buldu.

Anma programının ardından Mesudiye Zırhlısı Anıtı karşısında bulunan Mesudiye Zırhlısı Şehitleri Parkı açılışına geçildi. Protokol üyelerinin kurdele kesimi ile park açılışı gerçekleştirildi.

 

About Post Author