20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

MİNİK ARKEOLOGLARIN KAZI HEYECANI

Geyikli İlkokulunda 2018 Troya yılı kapsamında “Minik Arkeologlar” projesi uygulandı. Öğrenciler proje kapsamında tarihi eserlerin nasıl ortaya çıkarıldığını öğrenmek için deneyimli öğretmenleri ile kazı yaptılar.  Arkeoloji çalışması yaparak eğlenceli ve öğretili bir gün geçiren minik arkeologlar, eserlerin nasıl ortaya çıkarıldığı ile ilgili bilgiler aldılar.

Geyikli İlkokulu tarafından, Proje Yürütücülüğünü Yunus Emre Akyol, Proje Koordinatörlüğünü okul müdürü Oğuz Gökhan Develioğlu’nun yaptığı “Minik Arkeologlar’ projesi uygulandı. Arkeolojik kazıları yerinde görmek ve eserlerin yar altından nasıl gün yüzüne çıkarıldığını öğrenmek amacı ile kazı alanında bir gün geçiren Geyikli İlkokulu öğrencileri hem kazı yaptı hem de bilgi aldılar. Üniversiteden gelen hocalarla birlikte kazı yapan “minik arkeologlar” arkeoloji biliminin ve arkeolog olmanın da anlamına dair bilgilenerek keyifli zaman geçirdiler.

Projeye Mahmudiye İlkokulu müdürü Ahmet Akyüz, sınıf öğretmeni Yeşim Ürüt ve 2.sınıf öğrencileri de katıldılar.

2.sınıf öğrencilerinin seçildiği projede öğrenciler ilk önce Troya Antik kentini gezdiler ve gezi sırasında bilgilendirildiler.

Geyikli İlkokulu’nda oluşturulan derslikte hem arkeoloji bilimini tanıyan,  hem de arkeolojiye dair merak ettikleri sorularını Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümü Yrd.Doc.Dr.Veysel Tolun ve Yüksek Lisans öğrencileri Gözde Ayaz, Aslı Dinçer’e soran minik Arkeologlar, soruların cevaplarını onlardan öğrendiler.

Minik arkeologlar Geyikli Belediyesi tarafından oluşturulan yapay kazı alanlarında yaparak, yaşayarak ve uygulama yaparak öğrenme fırsatı yakaladılar.

Öğrenciler yapay kazı alanlarında ayrıca kazı tekniğine göre arkeolojik kazı uygulaması yaptılar. Ellerine fırça, mala, kazma ve kürek gibi malzemeleri alıp kazı yapan minik arkeologlar, kısa süre sonra kazı ekibi tarafından önceden alana gömülen buluntulara rastladılar. Buldukları her eser karşısında heyecanını ve şaşkınlığını gizleyemeyen öğrenciler, eserleri birbirlerine göstererek sevinç yaşadılar. Minik arkeologlar kazı sırasında ortaya çıkardıkları kırk malzemeleri yapıştırdılar.

Öğrencilerden 8 yaşındaki Arda Kasap, yaptığı kazı sırasında bir vazo parçası bulduğunu söyledi. Merve Yılmaz  ise, “Kazı yaparak böyle eserler bulacağımı düşünmüyordum. Bu duyguyu yaşamak acayip güzel bir şey. Daha fazla da kazı yapıp eser bulmak istiyorum” dedi.

Zeynep Aksoy ise kazı sırasında seramik bir tabak parçası bulduğunu ifade ederek, “İlk başta bulamayacağımı sanıyordum. Ama kazı yaptıkça buldum. Çok mutluyum” dedi.

Minik arkeologlar proje kapsamında yapay kazı alanlarında buldukları malzemeleri dikkatlice okullarına getirerek Geyikli İlkokulu 2. sınıf annelerinin katkılarıyla okulda oluşturulan “Troya Müzesi” nde eserleri sergilediler.

Arkeolojik kazı dersine çocuklarla birlikte katılan Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz; “Öğrencilerimiz  oldukça başarılıydılar. Destek veren tüm hocalarımıza teşekkür ederim” dedi.

Proje Yürütücüsü Yunus Emre Akyol, 2018 Troya Yılı için öğrencilere bulundukları bölgedeki değerlerin önemini vurgulamak için bu projeye başladıklarını belirterek, bu projeyle öğrencilerin küçük yaşlarda ülkesindeki tarihi eser ve tarihi mirasına farkındalık oluşturmasının yanı sıra  tarihi eserlere karşı bilinç kazanılmasını amaçladıklarını belirtti.

Proje Koordinatörü Oğuz Gökhan Develioğlu ise; Bu yıl içerisinde öğretmenler ile çok güzel projelere imza attıklarını ifade ederek, “Son olarak yaptığımız  Troia 2018 kapsamında Minik Arkeologlar projesi ile  çocuklarımıza hem Troia’yı tanıtmış olduk, hem de Tarih bilincini aşılayarak Tarihe saygı duymalarını sağladık. Projede emeği geçen başta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Yrd.Doc.Dr.Veysel Tolun’a ve beraberinde ki arkadaşlarına,  Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz’a, Mahmudiye İlkokulu Müdürü Ahmet Akyüz’e , okulumuz 2. Sınıf öğretmenlerine ve öğrencilerine  teşekkürlerini sunuyorum. Öğrencilerimizin her konuda gelişimlerini sağlamak, ülkesine ve devletine faydalı iyi bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacak farklı projeleri de bundan sonrada okulumuzda gerçekleştireceğiz” dedi.

 

About Post Author