19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün “Geçmişten Günümüze Çanakkale’nin Kültürel Değerleri Projesi” kapsamında Geyikli İlkokulundaki minik öğrenciler Çanakkale Manilerini okudu.

Çanakkale Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘nün “Geçmişten Günümüze Çanakkale’nin Kültürel Değerleri Projesi” kapsamında Ezine İlçesine bağlı Geyikli Beldesi Geyikli İlkokulunda yapılan etkinliklerde 1/A ve 1/B sınıfı öğrencileri yöresel kıyafetleri ile büyüklerinden öğrendikleri Çanakkale manilerini okudu.

1/A ve 1/B sınıfı öğretmenleri Arzu Güler ve Nilay Kesimci projeyi uygularken Çanakkale’nin kültürel değerlerini bir bütün olarak hazırladıklarını, bunu da öğrenci velileriyle işbirliği yaparak başardıklarını dile getirdi. Öğretmenler Arzu Güler ve Nilay kesimci gerçekleşen etkinlikte Çanakkale’de çok eski yıllarda kullanılan ev ve çeyiz eşyaları ile bir sergi düzenlediler. Sergide bakır tabaklar, toprak tencereler, kömür ütüleri, fenerler, gaz lambaları, demir sahanlar, tahta kaşıklar, demir güğümler, testiler, örgü sepetlerin yanında, patikler, kaneviçeler, çemberler, iğne oyaları, işleme örtüler, danteller, heybeler de sergilendi.

Ayrıca sergide Çanakkale yöresine has tarhana, ev yapımı makarna, erişte, zeytinyağı sabunu, köy ekmeği, Ezine peyniri, Bayramiç helvası, Geyikli zeytini ve zeytinyağı, Kösedere domatesi, höşmerim gibi ürünler de sergilendi.

1/A ve 1/B sınıfı öğretmenleri Arzu Güler  ve Nilay Kesimci bu projedeki amaçlarının, minik öğrencilerinin ders dışı faaliyetlere olan ilgilerini öne çıkarmalarını sağlamak, kültürel mirasımızın birer yansıması olan tekerleme, mani, sayışma  gibi yöresel özelliklerine göre alan araştırması yapılarak kayıt altına almak, bilgi üretimine katkıda bulunarak gelecek nesillere aktarımının sağlanmasını amaçladıklarını söylediler. Öğretmenler Güler ve Kesimci, bu projenin 2.dönem de farklı şekillerde farklı ortamlarda velilerle işbirliği yaparak yürütmeye devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

About Post Author