27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneği Başkanı Oktay Akay, 22 Eylül Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Akay mesajında şu ifadelere yer verdi.

” İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. İlçemizin kurtuluşu için verilen mücadele, asırlardır istiklali uğruna her türlü zorluğu çeken ve bu uğurda en kıymetli varlığını feda ederek şehit ve gazi olmaktan çekinmeyen yüce Türk Milleti’nin hür ve bağımsız bir şekilde yaşama iradesinin en güzel örneklerinden birisi olmuştur.

Milli Mücadele yıllarında 22 Haziran 1919 yılında Amasya genelgesinde “Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararının kurtaracağını” ilan eden Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Milletimiz yüce iradesini, birlik ve beraberliğini bir kez daha göstermiş Ezine’yi işgalden ve esaretten kurtarmıştır.

22 Eylül  Kurtuluş günü İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olmasının yanı sıra Kurtuluş Savaşı hatıra, hafıza ve bilincimizin de tazelenmesine vesile olan önemli bir gündür. Bu önemli günü, bizleri daha iyi bir geleceğe taşıyacak önemli dinamiklerinden biri olarak görmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Ezine’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü kutlar, İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda ve imarında emeği geçen  Hafız Ahmet Efendi, Hafız Tevfik Efendi, Şükrü Bey, Çepelzade Ali Rıza Efendi, Cemal Çepeloğlu, Tikveşli Ali Bey, Rüstem Efe gibi isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı bir kez daha saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyor, şanlı mücadelemizin bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anarken, tüm hemşerilerimize sevgi ve selamlarımı sunarım”