15 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

OKTAY AKAY ; “MUHTARLAR DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR”

Ezine Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneği Başkanı Oktay Akay, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Akay mesajında, muhtarlığın genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü rolü oynadığını ve Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan önemli bir yerel yönetim birimi olduğunu söyledi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun girişimleri sonucu 19 Ekim 2015 tarihinde Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak kutlanmaya başladığını belirten Akay, bu yıl 5’incisini kutladıklarını aktardı.

Akay açıklamasının devamında şunları kaydetti;

“1829 yılında kurulan muhtarlık müessesi kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikardır. Muhtar kelime anlamı itibariyle, Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Muhtarlarda demokrasinin temel taşıdır.’

Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlara 82 değişik kanun ve toplam 354 madde de görev verilmektedir. Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak görevlerini büyük bir azim ve başarıyla yürüten muhtarlarımız bizim başımızın tacıdır.

Muhtarlar Günü’ ilan edilmesine vesile olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Devlet millet bütünleşmesinin tescillendiği bir demokrasi bayramı olan bu önemli gün vesilesi ile görevlerimizi hakkıyla yerine getirebilmek vatandaşlarımızın sorunlarını çözüme kavuşturabilmek adına son yıllarda yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz.  1839’dan bugüne kadar varlığını devam ettiren bu müessesenin bireyleri olarak bu özel günde görevi başında şehit edilen muhtarlarımıza ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz son yıllarda adeta altın çağını yaşayan biz muhtarlar için şu ana kadar yapılan çalışmalarda emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkür eder saygılarımızı sunarız..

İlçemiz Ezine’de’de görev yapan tüm eski ve yeni muhtarların gününü kutluyor, bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş, ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum” 

About Post Author