24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kemer ve Bekirli köyleri arasında bulunan şapelde ÇOMÜ öğrencileri tarafından tarihi aşkı ilk kez canlandırıldı.

Biga’da Kemer ve Bekirli köyleri arasında bulunan Sevgililer Şapelinde geçtiğimiz hafta Çanakkale’ye gelen Rus basınının gezisi sırasında ÇOMÜ öğrencileri tarafından canlandırması yapıldı. 

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yer alan Kemer ve Bekirli köyleri arasında bulunan alanda kazı ekibi tarafından gerçekleşen kazı çalışmaları sonucu bu alanda bir “şapel” olduğu tespit edildi. (Şapel: Büyük kiliselerin içinde bir azizin adına ayrılmış küçük ibadet yeri, TDK.)

Kazı çalışmaları sırasında içerisinde sevgililere, piskoposa ait olmak üzere çok sayıda mezar ortaya çıkarıldı. Özellikle genç bir kadın ve erkek bireyin mezar içinde birbirine sarılarak bulunması dikkat çekicidir. Yapı genel olarak incelendiğinde şapel-mezar olarak nitelendirilebilir. Çünkü Geç Bizans döneminde kullanım dışı olan dini yapılar genellikle önemli kişilerin ve din adamlarının mezarlarının bulunduğu yapılara dönüştürülmüşlerdir. Kazı çalışmalarında bulunan sikkeler ve diğer buluntularla değerlendirildiğinde M.S. 8.9. yüzyıla ait bir mezar şapeli olduğu düşünülmektedir.

Birbirine sarılmış kadın ve erkek mezarlarının dünyada çok fazla örneğine rastlanmamakla birlikte Anadolu’da tek örneği Çanakkale’de bulunuyor.  Birbirine sarılmış erkek ve kadının mezarı olmasından dolayı buraya Parion kazı ekibi tarafından “Sevgililer Şapeli” adı verilse de buranın adı çevrede zaten  ‘Aşıklar Tepesi’ olarak anıldığı öğrenildi. Burada şahitlik ettiğimiz aslında yaklaşık olarak 1700 yıldır dilden dile aktarılan bir aşkın destanı, ölümün bile ayıramadığı iki sevgilinin mezarda bile devam eden aşkıydı…

Aşkın ve tarihi yapının koruma altına alındığı şapel kazı alanında, tarihi bir aşkın öyküsünün anlatıldığı bir sahne Çanakkale Bölgesel Turist Rehberler Odası (ÇARO) organizasyonuyla gelen Biga Kaymakamlığı ve İÇDAŞ destekleriyle Rus basını gezisi sırasında ÇOMÜ öğrencileri tarafından ilk kez canlandırıldı.

ÖLÜMSÜZ AŞKIN EFSANESİ

Ölumsüz aşkın geçtigi yer  Parion kentidir. Kent yöneticisi halk arasından bir kızı çok beğenir fakat kız başkasına aşıktır. Yönetici, kızın sevdiği adamı güneşin kurutarak öldürmesi için çarmıha gerdirir ve kale duvarına bağlar. Bununüzerine kız dayanamaz ve rahibe gider. Sevdiği adamla evlenebilmek için Rahibe yalvarır.

Bu durum karşısında çaresiz kalan Rahip, kızı da çarmıha gerer ve sevdiği adamın yanında bulunan duvara asar.

Ahali şapelin etrafında toplanınca merasim başlar. Rahip, ikisine de ayrı ayrı birbirlerini eş olarak kabul edip etmediklerini sorar. Bütün şahitlerin huzurunda birbirlerini eş olarak kabul etmişlerdir.

Sonrasında ölümsüz aşkın sahipleri, 1700 yıl sonra aynı tabutta birbirine sarılmış olarak bulunmak üzere şapel kilisenin içine gömüldüler.