24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÖZGÜR CEYLAN ; “YENİDEN DEĞERLENDİRME ORANINI DÜŞÜRME YETKİNİZİ KULLANACAK MISINIZ?”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan,vergi ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan yeniden değerleme oranının bu yıl yüzde 36,20’yeyükselerek rekor kırdığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanının oranı düşürme yetkisi var. Bu yetkisini kullanacak mı?” diye sordu.

 

CHP’li Özgür Ceylan Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada ÜFE’ye göre belirlenen, vergi ve ceza gibi kamu alacaklarındaki yıllık zam oranını belirlemede kullanılan Yeniden Değerlendirme Oranındaki yüksek artışı gündeme getirdi. Özgür Ceylan Ekim ayının başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Amerika’nın, İngiltere’nin hâlini görüyorsunuz değil mi, benzin yok benzin. Almanya’da kuyruklar, Fransa’da kuyruklar, yiyecek bulamıyorlar. Türkiye’de böyle bir sorun yok” diye konuştuğunu hatırlatırken, “Türkiye’de bugün itibarıyla asgari ücretle çalışan bir emekçinin eline geçen net ücret 252 Euro’ya düşmüştür” dedi. Özgür Ceylan 4 Ocak 2021 tarihi itibarıyla asgari ücretin 312 Euro ettiğini belirtirken, “Uygulanan ekonomi politikaları sebebiyle dar gelirlinin kursağına giren ekmek güneş görmüş kar gibi erimekte. Bugün AB ülkeleri arasında en düşük asgari ücret bizde” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP’li Özgür Ceylan, Cumhurbaşkanı’nın“Batıyor!”diye tanımladığı Almanya’da asgari ücretinbin 585 Euro, Fransa’da bin 555 Euro olduğuna dikkat çekerken, “Hâl böyle iken 2022’deki vergi ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan yeniden değerleme oranı bu yıl yüzde 36,20’yle rekor kırdı. Sayın Cumhurbaşkanı oranı düşürme yetkisini kullanacak mı?” diye konuştu.