17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Göğüsgeren mesajıda şunları kaydetti ;

” Bundan 101 yıl önce özgürlük ve bağımsızlığa açılan bir gemi Samsun’a yanaştı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 101 yıl önce ülkemizi işgalden kurtarmak için Samsun’a attığı ilk adım, ulusumuzun kaderini değiştirdiği gibi, bu adımla tarihe adını altın harflerle yazdıran Kurtuluş Savaşımızda başlamıştır. 19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen Aziz Milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımıdır.

19 Mayıs, ulusumuzun en karanlık döneminde yolunu aydınlatan tarihin adıdır. Daha dört gün önce İzmir işgal edilmişken ‘geldikleri gibi giderler’ diyenlerin, ‘milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ inancında birleşenlerin başkaldırısıdır. Bugün gençlerimiz bayramlarını sokaklarda, alanlarda kutlayamayacak, Atasını gönüllerince coşkuyla anamayacak. Ama biliyoruz ki Atatürk’ü anmak için onu fikirlerini, duygularını anlamak ve hissetmek yeterlidir. Gençlerimiz, 101 yıl önce Samsundan Havza’ya giderken ‘dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar, güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar’ diye haykıran Atasına hala en gür sesiyle eşlik etmektedir. Atatürk sevgisi bu ulusun ve ulusun yarını olan gençlerimizin kalbinden hiç silinmeyecek, yıllar geçtikçe daha da büyüyecektir

Bu günün gençlerinin, yarının daha büyük Türkiye’sini kuracaklarına olan inancımla, tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet, rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.”