18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı T.Selçuk Semizoğlu, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Birlik Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

365 Oda/Borsa Başkanı’nın yer aldığı toplantıda İş Dünyasının Covid-19 sürecinde yaşadığı sektörel sıkıntılar konuşularak, çözüm önerileri dile getirildi.

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu toplantıda;

Ticaret ve ihracatın olmazsa olmazı olan ambalajda, hammadde olarak tekel statüsünde olan Orman Genel Müdürlüğünün fiyat politikasının çok önemli olduğunu belirterek lif yonga tesislerine uygulanan sabit fiyatla tahsis uygulamasının kereste ve ambalaj sektörüne de uygulanması ve bu sektörlerin hammadde ihtiyacının kesintisiz karşılanması gerektiğini dile getirdi. Semzioğlu konuşmasında ayrıca  Orman Dikili Kesim Yönetmeliği başta olmak üzere ormancılık sektörünü ilgilendiren tüm mevzuatın günümüz şartlarına uygun revize edilmesi, kesimlerde makine ve teçhizatın kullanılmasının önünün açılması gerektiğini, Çanakkale Bölgesinde ciddi miktarda taze sebze-meyve üretimi ve ihracat potansiyeli bulunduğunu, Çin’e bu ürünler bazında yapılacak ihracat için Bakanlık tarafından firma isimlerinin listesinin Çin’e sunulduğu ancak Çin’den onay gelmediği bilgisi üzerine özellikle sezonu bitmek üzere olan ürünler için söz konusu onay sürecinin acil hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Başkan Semizoğlu ayrıca, ÇTSO’nun girişimleri ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın destekleri ile Çanakkale Orman varlığının Forest Stewardship Council (FSC) belgesine kavuşmasını sağlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür etti.