18 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

SERKAN ZEHİR’DEN 18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

Ezine Ziraat Odası Başkanı Serkan Zehir, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıldönümü ve Şehitleri Ana Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Zehir mesajında şunları kaydetti ;

“Bugün 109 yıl önce I. Dünya Savaşı’nın en çetin günlerinde düşman ordularına geçit vermeyen ve Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferinin yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.

Çanakkale, geçmişi binlerce yıla dayalı devlet geleneği olan dünyanın farklı coğrafyalarında vatan mayasını tutturmuş ve bu sebeple insanlık tarihi sahnesinde müstesna bir yeri olan aziz Türk milletinin varlık ve yokluk mücadelesi olarak nitelendirilen Milli Mücadelenin arefesi, yani önsözüdür. Çanakkale Zaferi olmasaydı, belki bir İstiklal Harbi’nden söz etmek mümkün olmayabilirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu liderleri başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir Paşalar olmak üzere nice büyük komutanlar ile yüce Türk milletinin kahraman erleri bu savaşa katılmış ve Çanakkale Zaferi’nden 4 yıl sonra Türk vatanının işgalden kurtuluşu için yapılan Kurtuluş Savaşı’nın mimarları olmuşlardır.

Çanakkale’de bir milletin kaderini değiştiren, vatanımızı ve istiklalimizi, sarsılmaz imanlarıyla eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır. Çanakkale Destanı’nın özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır. 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan,  vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”