19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Meclis üyeleri ile bir araya geldi. Ticaret Borsası Konferans Salonunda düzenlenen sektör temsilcileri istişare toplantısına katıldı.

Vali İlhami Aktaş Başkanlığında gerçekleşen ÇTB Sektör Temsilcileri İstişare Toplantısında konuşan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen ÇTB olarak sürekli olarak arttırdığımız faaliyetlerimizle, büyüyen kurumsal kapasitelerimizle müteşebbisimize İlimiz içinde ve dışında hizmetler sunmaya, onları en iyi şekilde temsil ederek seslerini duyurmaya çalıştık. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık Şehirlerin yarıştığı bu dünyada marka kent Çanakkale’nin, yüksek katma değer üretmesine, rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayarak, sektörel gelişmeleri ve teknolojik yenilikleri takip ederek üyelerimize en iyi hizmeti sunma gayretinde olduk. Her zaman ifade ettiğimiz üzere, Bizler gücümüzü siz değerli Birlik Başkanımızdan alıyoruz. Siz çalışkanlığınızla, tecrübelerinizle tüccarın, sanayicinin, işadamının hakkını koruyorsunuz ve teslim ediyorsunuz dedi. Kaya Üzen daha sonra Çanakkale Ticaret Borsasının takip ettiği projelere değinerek Borsanın yapmış olduğu çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

Sektör Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, aşılama ile birlikte normal hayata dönmeye başladıklarını belirterek, “Bu kapsamda da Çanakkale’yi tebrik etmek istiyorum. Çift doz aşılananların oranı yüzde 77,6 oldu. Ne olur aşılanmayı ihmal etmeyin” dedi.

Pandemi kısıtlamalarının kalkmasıyla yeni bir sürecin başladığını ve ekonominin canlanmaya başladığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Sanayi, pandemi öncesini yakaladı çok şükür. Hatta çalıştıracak eleman bulamıyoruz şikayetleri gelmeye başladı. İhracatımız yıl  sonu itibariyle 220 milyar dolar olacak inşallah. Hizmet sektörleri yeterli desteği alamadığı için henüz tam olarak toparlama sağlanabilmiş değil. Ticaret ve turizm yeni yeni toparlanıyor. Tarım ve hayvancılıkta, yakıt, gübre, yem vb. girdi maliyetlerindeki yüksek artışlar sıkıntıya yol açıyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hisarcıklıoğlu, pandemi döneminin; gıda, tarım ve hayvancılığın nasıl stratejik bir sektör olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirterek, sektör temsilcilerinden gıda, tarım ve hayvancılık işini asla ihmal etmemelerini istedi.

Pandemi sürecinde TOBB olarak iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde kamu idaresine iletmeyi sürdüreceklerini ifade etti.

Çanakkale Ticaret Borsası’nın da bu vizyonla çalıştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimize hizmete devam ediyor. Hem akredite olduğu için bu hizmeti 5 yıldızla veriyor. Kaya kardeşime, yönetimine, meclisine ve tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Sizlerin sıkıntı ve önerileri topluyor, çözüm önerileri hazırlayıp, bize aktarıyor. Yine sizler, hem yönetim, hem de meclis, canla-başla gayret gösteriyorsunuz. Üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyorsunuz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Ticaret Borsası’nın yaptığı işleri ve projeleri de yakından takip ettiğini anlatan TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Çanakkale’nin tescilli 8 coğrafi işaretine sahip çıkıyorsunuz. Bayramiç Beyazı, AB’de de tescil edilen 7 üründen biri oldu. Coğrafi işaret, ürettiğini marka yapmaktır, daha çok kazanmaktır. Burada da doğru bir işi yapıyorsunuz, tebrik ediyorum. İnşallah 20 Ekimde Antalya’da 11. YÖREX’te tüm Türkiye’nin coğrafi işaretli ürünleri buluşturacağız.

Ayrıca, Ezine Gıda İhtisas OSB, Küçükbaş Hayvancılık OSB, Çanakkale/Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas Seracılık OSB, Çanakkale Teknopark, Facebook İstasyon, Dijital Trakya, IPARD

Proje Yazma Desteği çalışmalarınızdan dolayı da sizi kutluyorum. Bakın Borsamız sadece gıda, tarım ve hayvancılıkla uğraşmıyor. Bunları dikey kesen girişimcilik, akademi, destekler ve teknolojik dönüşüm ile de uğraşıyor. TÜRİB’in acentesi olarak da sizlere hizmet sunuyor. Allah sizlerden, tüm bu

çalışmalarınızdan razı olsun. Kaya Kardeşim, aynı zamanda UMAT GTİ’nin de başkanlığını yürütüyor. İpsala Sınır Kapımızı ihtiyaçlarımız doğrultusunda yeniliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hisarcıklıoğlu, Çanakkale’de dahil olmak üzere yangın ve sel afetlerine maruz kaldıklarını, yangın ve sel felaketleriyle ilgili olarak başlattıkları yardım kampanyasında toplanan meblağı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte AFAD’a teslim ettiklerini söyledi.

Kötü günlerde TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak her zaman ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Çünkü biz biliyoruz ki; ülkemiz varsa biz varız” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Meclis Başkanı Abdullah Deniz TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Ticaret Borsası ziyareti ile ilgili duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Toplantının sonunda Borsa Meclis Üyeleri ve iş dünyası temsilcileri, sektörleri ile ilgili yaşadıkları sorunları ve çözüm önerileri TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na aktardılar.

Sektör Temsilcileri İstişare Toplantısında Vali İlhami Aktaş, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Cengiz Günay, Arif Parmaksız, Şadan Eren,Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Meclis Başkanı Abdullah Deniz, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, Gelibolu TSO Başkanı Bülent Çetin, Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Fahrettin Ersoy, TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Birici Şimşek, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkan Vekili Tefik Başarır, ÇASİAD Başkanı Semih Başaran, MÜSİAD Başkanı Şerif Mutlu, Ezine Peynirciler Derneği Başkanı Ali Atak, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Cahit İleri ile Borsa Meclis ve Komite üyeleri, genç ve kadın girişimcileri yer aldı.

 

 

 

 

About Post Author