20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Bu Toprakların Kalesi 59 Yaşında

Kale Grubu, Seramik Bayramını 145 milyon liralık yatırımla kutladı

28072016_1_0001

 

 

Kale Grubu’nun “59’uncu Kuruluş Yıldönümü” ve geleneksel “Seramik Bayramı” grubun doğduğu topraklar olan Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen törenlerle yapıldı.

 

Grubun yeni granit fabrikası ve yeni duvar karosu masse hazırlık tesisleri açılırken, yeni sinterflex fabrikasının temeli atıldı. Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Kurucumuz ve Onursal Başkanımız rahmetli İbrahim Bodur’dan aldığımız sanayi bayrağını Çanakkale ruhuyla daha yükseklere çıkarma azim ve kararlılığındayız” dedi.

Kale Grubu’nun 59 yıldır kesintisiz devam eden “Seramik Bayramı” törenleri, bu yıl ilk kez Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı rahmetli Dr. (h.c) İbrahim Bodur’un yokluğunda gerçekleştirildi. Kale Grubu’nun temellerinin atıldığı Çan ilçesindeki fabrikalar topluluğunda yapılan törenlere eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çanakkale Valisi Hamza Erkal başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda davetli, iş ortağı, çalışan ve misafir katıldı.

 

Gerçekleştirdiği sanayi atılımlarıyla Türk seramik sektörüne öncülük eden Kale Grubu’nun “Kuruluş Yıldönümü” ve “Seramik Bayramı” kutlamaları, 26 Temmuz Salı günü start aldı. Törenler yüzme yarışı finali ve spor turnuvalarında derece alanlara ödüllerin verilmesiyle başladı. Ardından sünnet töreni ve mevlit okunmasıyla süren etkinliklerle 106 minik sünnet edilerek, bugüne kadar Seramik Bayramları kapsamında sünnetleri gerçekleştirilen çocuk sayısı 15 bin 100’e ulaştı. Kaleseramik Fabrikaları’nın havuzbaşı sosyal tesislerinde verilen geleneksel akşam yemeğinin ardından, sünnet çocukların geçiş töreni gerçekleşti.

 

27 Temmuz Çarşamba günü konferans salonunda düzenlenen 59. Yıl Seramik Bayramı Resmi Töreni’nden sonra, programlar kapsamında, granit fabrikası açılışı, 2. Sinterfleks fabrika temel atma töreni ve yeni duvar karosu masse hazırlık açılışları yapıldı. Bu üç yatırımın toplam tutarının 145 milyon lirayı buldu.

 

Etkinlikler kapsamında yüzme yarışı finali ve spor turnuvalarında derece alanlar ödüllendirildi. Sünnet töreni ve mevlitler okundu. Bu yıl Çan ilçesinden 106 çocuk sünnet ettirildi. Böylece Seramik Bayramları kapsamında sünnetleri gerçekleştirilen çocuk sayısı 15 bin 100’e ulaştı.

 

28072016_1_0002

 

“Yeni Yatırımlar ile Yola Devam Edeceğiz; Durmayacağız!”

 

Törende konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, grubun Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur’un yokluğunda yapılan bu ilk seramik bayramında geleneği bozmayıp fabrika açılış ve temel atma töreni yaptıklarını belirterek “Rahmetli babam İbrahim Bodur’un şiar edindiği Çanakkale ruhuyla sanayi yolculuğumuzu hızlanarak devam ediyoruz” dedi.

 

59 yıl önce İbrahim Bey’in Çan’da diktiği fidanın büyüdüğünü, kökleri nüfusu 1000 olan bir ilçeden önce Türkiye’ye; sonra dünyaya yayılan bir çınara dönüştüğünü ifade eden Okyay sözlerini şöyle sürdürdü: “Kale, ithal ikame hedefiyle kurulan bir şirketten, kendi AR-GE sini yapan, ilk milli projelere imza atan, kendi teknolojisini üreten, yerli sanayiyi destekleyen, kendi sistemlerini geliştiren bir şirketler grubuna dönüştü. Bu topraklardan dünyanın dört bir yanına uzanan, yatırım yapan bir sanayi devi haline geldi.”

 

Zeynep Bodur Okyay konuşmasında, bugün de açılışını yaptıkları ve başlattıkları projelerin Çan’a, ülkeye ve yaptıkları işe her daim güvenlerinin en somut kanıtı olduğunu belirtti ve ekledi: “59 yıl önce katıldığımız sanayi kervanında milli projeler ile, katma değer artırıcı yeni yatırımlar ile yola devam edeceğiz; durmayacağız!  Tüm bunlarla birlikte tüm Grupta 2019 yılına kadar yapacağımız yatırımların tutarı 400 milyon liraya yaklaşacak.”

 

 “Demokrasimiz Adına, El Birliği ile Çalışmalıyız”

 

Ülkenin yaşadığı darbe girişimine de değinen Okyay, ülkece atlattığımız bu badireden sonra demokrasiye her zamankinden daha güçlü sahip çıkılmamızın gerektiğini söyleyerek “Artık yaraları sarma ve bütünleşme zamanı. Şimdi, ülkemizin geleceğine güvenle bakma, üzerimize düşeni itidalli ve tedbirli şekilde yapma zamanı. Ülkemiz bu tür iptidai kalkışmaların akla dahi getirilemeyeceği güç ve büyüklüğe gelinceye kadar hep birlikte, demokrasimiz adına, müreffeh yarınlar için el birliği ile çalışmalıyız. Kale Grubu’nun da bayraktarlarından olduğu Türk özel sektörü, dün olduğu gibi yarın da daha müreffeh bir ülke için canla başla çalışmaya devam edecek” dedi.

 

28072016_1_0003

 

“Yatırımlarımıza Devam Edelim, Üretimlerimizi Sürdürelim”

 

Seramik Bayramı Resmi Töreni’nde bir konuşma gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 15 Temmuz gecesi meydana gelen darbe girişimine ve Türkiye’de kaos ortamı yaratmak isteyenlere karşı millet olarak el ele verdiğimizi ifade ettikten sonra: “En önemlisi de 16 Temmuz sabahında hayatı normale döndürdük. İşte ülkemizde her şeyin normal seyrinde ilerlediğini gösteren bir etkinlikteyiz” dedi.

Bu seneki Kuruluş Yıldönümü ve Seramik Bayramı’nın, önceki yıllara göre büyük bir farkla, İbrahim Bodur’suz gerçekleştiğini ifade eden Özlü,“Rahmetli İbrahim Bodur, ülkemizin ve Anadolu’da sanayileşme kültürünün gelişmesinin en önemli aktörü idi. Yalnızca birkaç şehirde değil, her yerde üretim yapılabileceğini kanıtladı. İdeal bir sanayici portresini bizlere sunan çok değerli bir isimdi” şeklinde konuştu.

 

 “İhracatımızın yüzde 95’ini sanayi ürünleri oluşturmakta ve amacımızın daha yüksek katma değerli ürünleri üretmek olmalıdır“ diyen Bakan, “Rahmetli İbrahim Bodur’un ‘Ticaret bireyleri, sanayi toplumları zengin eder’ ifadesi tüm meseleyi açıklar nitelikte. Bu amaç için çok güçlü bir zemin oluşturmalı ve yükselmeliyiz. Bu yükseliş için de güçlü bir demokrasi ve güçlü bir ekonomiye ihtiyaç vardır. 15 Temmuz gecesi ile demokrasimizin gücünü gösterdik. Aynı şekilde ekonomimiz de bu dönemde büyük ve başarılı bir sınav verdi” dedi.

 

Hükümetimizin açıkladığı olağanüstü halin millete değil devlete yapıldığını söyleyen Faruk Özlü konuşmasını şu sözleriyle tamamladı: “Sanayi kurumları ve tüm özel sektörlerden isteğimiz; yatırımlarımıza devam edelim, üretimlerimizi sürdürelim. Yabancı dostlarınıza, iş ortaklarınıza gerçek Türkiye’nin batıda aksettirilen ülkeyle hiçbir alakası olmadığını belirtelim”

 

KALE GRUBU HAKKINDA

1957 yılında Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş. ile temelleri atılan Kale Grubu, Türkiye’de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük etmiş, bu alandaki yatırımları ile bir dünya devi haline gelmiştir. Zaman içerisinde makine ve parça imalatı, savunma, kimya, elektrik malzemeleri, enerji, bilişim, nakliye, turizm ve gıda sektörlerinde yatırımlar yaparak büyüyen Kale Grubu, bugün her biri kendi alanlarında lider 17 şirkete sahip, Çanakkale başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli lokasyonları ile İtalya ve Rusya’da fabrika ve marka yatırımları olan, 5 bini aşkın çalışanı ile faaliyet gösteren Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından biridir. Kale Grubu, bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi, yapı kimyasalları sektöründe üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa’da ise 5’inci şirket durumundadır. Ayrıca yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak havacılık ve savunma konusunda uluslararası alanda itibar kazanmış bir yapıya sahiptir. 100 ülkede, 400’ü aşkın noktada Kale markalı ürünler tüketicilerle buluşmaktadır.

 

Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur’un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve sağlık olmak üzere kültür, sanat, bilim ve spor konularında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nı kurmuştur.

 

28072016_1_0004