13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

????????????????????????????????????

TROYA MÜZESİ’NİN AĞUSTOS AYINDA AÇILMASI BEKLENİYOR

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, müze de sona gelindiğini ifade ederek, Troia kökenli tarihi eserlerin 2018 Troia Yılı’nda Çanakkale’de Ağustos Ayı’nda açılması planlanan Troia Müzesi’nde sergileneceğini belirtti.  

Turan, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Gültekin Yıldız, Çanakkale milletvekili adayları Jülide İskenderoğlu ve Furkan Sezer ile Troya Müzesi şantiyesini ziyaret etti.

İnşaat alanında incelemelerde bulunup teknik ekipten bilgi alan Turan, yaptığı açıklamada, Troya kökenli tarihi eserlerin ağustos ayında açılması planlanan bu müzede sergileneceğini belirtti.

Turan, müzenin tamamlanmasıyla Troya ile ilgili farklı müzelerdeki çok sayıda eserin bu müzede toplanacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Troia Hazinelerini 1873 yılında kaçıran Heinrich Schliemann döneminden kalan altın eserler ile Boğazköy Tableti, Topkapı Sarayı’ndan Fatih Sultan Mehmet’in de okuduğu Homeros’un “İlyada” kitabı, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde bulunan 2012 yılında Amerika’dan getirilen 24 parça hazine, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Homeros heykeli ile beş adet sikkenin Ağustos Ayı’nda açılması planlanan Troia Müzesi’nde sergilenecek.

Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan,  Troia Hazinelerinin ülkemize geri kazandırılması için Troia Müzesi açılışını önemsediklerini dile getirerek, “Troia Müzesi bölgemizi ayağa kaldıracak yatırımlardan en önemlilerinden bir tanesi. Troia binlerce yıllık hatırasıyla beraber toplumumuza büyük bir turizm imkanı sunuyor. Ancak müzemizin olmaması büyük bir eksiklikti. Müzemizin son aşamasına geldik. Birkaç ay içerisinde Cumhurbaşkanımızın katılımıyla büyük bir törenle açmayı planlıyoruz. Şuan çevre düzenlemeleri yapılıyor. Müzemiz dış görüntüsünde eskitilmiş olarak sunulan, harika bir müze, devasal bir müze. Şimdiye kadar Troia hazinelerini Avrupa, Yunanistan, Rusya başta olmak üzere,bir çok ülkede eserler var. Biz bunları zaman zaman hukuk ve müzeler aracılığıyla en son mecliste kurulan komisyon aracılığıyla istediğimizde, en çok önümüze gelen engel sunum nerede olacak sorusuydu. Çünkü Troia’nın eserlerinin İstanbul, Ankara’da sunulması değil, çıkarıldığı yerden sunulması esastır deniliyordu. Dolayısıyla çıkarılan buradan kaçırılan, gönderilen eserlerin iade edilmesi için çok büyük bir imkan elde edilmiş olacak. Bundan sonra umud ediyorum tüm yazışmalara müze gerekçesiyle olumlu cevap alınacaktır. Zaten şuan İstanbul, Ankara olmak üzere tüm müzelerimizde olan eserlerin, buraya hemen getirilmesi anlaşmaları yapıldı. Müzemizin açılmasından sonra ki süreçte, Avrupa başta olmak üzere tüm diğer ülkelerde ki Troia hazinelerinin tekrar buraya kazandırılması çalışmasına başlayacağız. İstiyoruz ki eserler çıkarıldığı yerde, esas evinde sergilensin. Troia’nın tam böbeğinde, merkezinde bu güzel eserin olması da bu iadenin kapısını açacaktır” dedi.

 

 

 

About Post Author