19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

26 Eylül Pazar günü Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Gelibolu Maratonu Lansmanı yapıldı.

Hamidiye Tabyalarında gerçekleşen toplantıya Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Organizatör Özgür Emekçioğlu ile basın mensupları katıldı.  

Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bu yıl 6. sı düzenlenecek olan maratona 11 ülkeden 2.500 sporcunun katılacağını belirterek, Maratonun yarın sabah Kilitbahir Kalesi önünden start alacağını söyledi.

Kaşdemir konuşmasında şunları ifade etti ;

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleri ile düzenlenen Uluslararası Gelibolu Maratonu, 42 kilometre, 25 kilometre, 10 kilometre ve 1915 metre anı koşusu şeklinde 4 parkurdan oluşuyor. Burası çok önemli bir parkur. Dünya tarihinde çok önemli savaşların geçtiği, adı şu an barışla anılan önemli bir bölge tarihi Gelibolu Yarımadası. Bu kapsamda, sadece tarihi ile değil coğrafyasında düzenlenen önemli sportif faaliyetleri ile de ayrı bir özelliği taşıyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek maraton gelecek yıllarda daha da önem kazanarak, daha fazla sporcuyla birlikte koşulacak, tüm dünyanın ilgi göstereceği bir parkur haline gelecektir.  Önce insana sağlığı buna karşı tüm tedbirlerimizi aldık. 11 ülkeden 43 yabancı sporcu gelecek. Katılımın gelecek yıllarda artacağını düşünüyoruz. Dünyada en saygın en popüler bir maraton olmayı hayal ediyoruz. Bununla ilgili ciddi çalışmalarımız olacak. Bu tip organizasyonla tarihi alan başkanlığı olarak ev sahipliği yapacağımızı belirtiyoruz . Burası Türkiyenin ve dünyanın buluşma noktası olacak.”

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ise Gelibolu Yarımadası’nın çok önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapacak olmasından mutluluk duyduklarını anlattı.

Turset Proje Yönetimi Genel Koordinatörü Özgür Emeklioğlu da maratonun pandemi kurallarına uygun olarak yapıldığını hatırlattı.

Bu konuda çok titiz olduklarını dile getiren Emeklioğlu, maratona katılmak isteyenlerin Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yayınladığı tebliğe göre en az iki aşı yaptırmış ve PCR testi en az 48 saat önce negatif çıkan sporculardan oluşacağını söyledi.

Uluslararası Gelibolu Maratonu’nun ödül töreni ise saat 13.30’da Tarihi Namazgah Tabyası’nda yapılacak.

 

 

About Post Author