22 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Turset Proje Yönetimi tarafından düzenlenen “Uluslararası Gelibolu Maratonu” koşuldu.

Bu yıl 6. sı düzenlenen ve 11 ülkeden 43’ü yabancı 2 binden fazla katılımcı ile koşulan maraton renkli görüntülere sahne oldu.

Eceabat ilçesi Kilitbahir köyündeki Kilitbahir Kalesi’nde ‘Pes Etmeyenlerin İzinde’ mottosu ile bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Gelibolu Maratonu saat 09.00’da start aldı. Maraton koşusu; 10 kilometre, 25 kilometre ve 42 kilometre yanı sıra, 1915 metre Saygı Koşusu şeklinde 4 parkurda koşuldu.

1915 Saygı Koşusu’na katılan Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, “Çok güzel bir havada ‘Pes Etmeyenlerin İzinde’ 1915 metre koştuk. Gelibolu Maratonu; sloganıyla, çağrısıyla başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına yapılan bir koşu. Çok güzel bir hava var. Katılım da çok yüksekti. Tüm katılımcıları kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ise kendisinin de1915 metre Saygı Koşusu’na katıldığını belirerek,, “Çanakkale Tarihi Alan’daki maraton devam ediyor. Biz 1915 metrelik olan kısmı tamamladık. Gelen insanların yüzlerinde çok büyük neşe ve tebessüm var. Zaten bu topraklar insanlara güven, neşe ve huzur verir. Bu topraklar müstesna topraklar. Bu seneki ana fikrimizde ‘Pes Etmeyenlerin İzinde’ diye bir motto belirledik kendimize. 106 yıl önce burada pes etmeyenler galip geldi. Vatanını seven ve savunanlar pes etmediler ve galip geldiler. Biz de pes etmeyenlerin torunları olarak bugün onları hatırlamak için bir organizasyon yaptık. Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıktığı topraklar. Bu kadar önemli toprakların olduğu yerde, bu güzel insanların buluşması bizleri mutlu etti. Bugün tarihi bir an yaşıyoruz. Burası dünyanın en güzel ve tematik parkuru. Önümüzdeki yıl korona virüsü süreci bittiğinde inşallah burada 10 binlerce kişinin buluştuğunu hayal ediyoruz. Çünkü, Çanakkale Tarihi Alan, dünyada buluşma noktası olacak. Bunu hep birlikte yapacağız. Bu topraklar bunu hak ediyor ve herkesi Çanakkale’ye bekliyoruz” diye konuştu.

10 kilometrelik parkuru 34 dakikada tamamlayan Bedri Şimşek ise, “Parkur gerçekten zor ama buna rağmen bu atmosferde koşmak gerçekten ilham verici. İlk defa koştum bu parkurda. Her şey çok güzeldi. Buranın tarihi dokusunda koşunca gerçekten yorulduğunuzu bile hissetmiyorsunuz” şeklinde konuştu.

Uluslararası Gelibolu Maratonu’na; Vali İlhami Aktaş, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Avustralya Konsolosu Lucas Robson, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Kalkan ve 11 farklı ülkeden 48 sporcunun yanı sıra toplamda 2 bin 500 kişi katıldı.

Maratona katılan İpek Yılmaz ise, 1915 metre Saygı Koşusu’na, bebek arabasındaki 3,5 aylık oğlu Ayaz Alp ile birlikte katıldı.

Uluslararası Gelibolu Maratonu’nun ödül töreni Namazgah Tabyası’nda gerçekleştirildi.

10 kilometre parkurda erkeklerde Birinciliği Bedri Şimşek, İkinciliği Fatih Korkunç, Üçüncülüğü Aytaç Çıdacı aldı.

10 kilometre parkurda kadınlarda birinciliği Tuğçe Karakaya, ,İkinciliği Sera Sayar, Üçüncülüğü Bakiye Balcıoğulları aldı.

25 kilometre parkurda erkeklerde birinciliği Ümit Er, İkinciliği Levent Kuva, Üçüncülüğü Hasan Akyol aldı.

25 kilometre parkurda kadınlarda birinciliği Gülşah Öztaşkıran, İkinciliği Yasemin Hamamcı, Üçüncülüğü Esen Cıvlan aldı.

42 kilometre parkurda erkeklerde birinciliği Ergün Kızılaslan, İkinciliği Serhat Acar, üçüncülüğü Selim Korkmaz aldı.

42 kilometre parkurda kadınlarda birinciliği Gülşen Eser, İkinciliği Tonea Kabil, Üçüncülüğü  Süreyya Acar aldı.