15 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Uluslararası TROYA Açık Su Yüzme Yarışında Kulaçlar TROYA Yılı İçin Atıldı

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı dolayısıyla ilan edilen Troya Yılı etkinlikleri kapsamında yaklaşık bin profesyonel yüzücünün katılımıyla ‘Troya Açık Su Yüzme Yarışı’ gerçekleşti.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Türk Spor Vakfı (TSV), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, Kepez Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl birincisi düzenlenen ‘Troya Açık Su Yüzme Yarışı’ İkinci Kordon’dan başlayıp, Kepez Belediyesi Halk Plajı’nda sona erdi. Yarışın startını Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Ute Hascher-Brückner ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan birlikte verdi. Startın verilmesiyle yüzücüler boğazın serin sularında 5.8 kilometrelik parkurda kulaçlarını attı.

 

Çanakkale Boğazı’nda kulaç atan isimler arasında Dünya Olimpiyat Şampiyonu Alman yüzücü Ute Hascher-Brückner ile Türk Spor Vakfı Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen’in de yer aldığı yüzme yarışında, sporcular Kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve toplumsal bilince katkıda bulunmak amacıyla mor bone ve tişört giydiler.

 

Uluslararası TROYA Açık Su Yüzme Yarışında Boğazın serin sularında kıyasıya mücadele veren sporcuların ödül töreninde, Vali Orhan Tavlı, Türk Spor Vakfı Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Dünya Olimpiyat Şampiyonu Alman yüzücü Ute Hascher-Brückner tarafından birer konuşma yapıldı.

 

2018 Troya yılında Çanakkale’de sporda, sanatta uluslararası birçok etkinlik düzenlendiğini ifade eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Bugün de 2018 Troya Açık Yüzme Yarışı Kale Grubu ve Türk Spor Vakfı’nın iş birliğinde yapılmakta. Bine yakın sporcu bu yarışmaya katıldı. Çanakkale merkezden Troya’ya doğru yüzecekler. Kendilerine başarılar diliyorum. 2018’de Troya’ya ve Çanakkale’ye Anadolu’nun bu kadim topraklarına herkesi davet ediyorum” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, “Çanakkalemiz bir marka kent. Her köşesi her ilçesi farklı bir değer. Denizin sahilin en güzel yansıması bu bölgede. Ben tüm Türkiye‘deki yüzücülerimizin denizle ilgisi olan sporcularımızı mutlaka Çanakkale’ye davet etmek istiyorum. Bugün Çanakkale için özel bir gün. Troya 2018 Yılı kapsamında 700’e yakın yüzme sporcumuz hep beraber boğazda yarışa başladılar. Bu seferki yüzüşün ayrı bir kıymeti var. Troya 2018 Yılı vurgusuyla beraber bu yüzüşü yapıyoruz. Bir anlamda Çanakkale’den Troya’ya yüzüyoruz. Tarihin iki farklı adımını gündeme getiriyoruz. Hem şehitliğin olduğu mekandan Troya’nın olduğu mekana doğru yüzüyoruz. O yüzden çok önemli bir etkinlik olduğu kanaatindeyim” diye konuştu.
Pek çok uluslararası etkinlik gerçekleştiğini ifade eden Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Troia Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, “Bunlardan bir tanesini bugün görüyoruz. Troya aslında Çanakkale’de doğu ve batıyı birleştiren bir noktada. Sporda, kültürde biz bu tür projelerle Troya’yı Çanakkale’yi bu tür projelerle doğu ve batının merkezi haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bana göre Troya yılı şimdi başlıyor. Troya Müzesinin açılışı başka bir ivme kazandıracak. Herkesi Troya’ya Çanakkale’ye Troya Müzesine davet ediyoruz” dedi.

 

2018 Troya yılı olması sebebiyle bu yıl ilki gerçekleştirilen Uluslararası TROYA Açık Su Yüzme Yarışında, erkeklerde Doğukan Ulaç birinci olurken, Hasan Emre Musluoğlu ikinci, Deniz Akış da üçüncü sırada yer aldı. Kadınlarda ise Nilay Erkal birinci, Ada Sude Korkmaz ikinci, Ruth Hatton ise üçüncü sırada tamamladı.

 

Yarış sonunda dereceye giren sporculara ödüllerini, Vali Orhan Tavlı, Türk Spor Vakfı Üyesi ve Devlet Eski Bakanı Kürşad Tüzmen, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu Başkan Yardımcısı Osman Okyay ve Dünya Olimpiyat Şampiyonu Alman yüzücü Ute Hascher-Brückner ,Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Oktay Tertemiz, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Kültür ve Olimpik Eğitim Komisyonu Başkanı Seyit Bilal Porsun, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sicil Kurulu Başkanı Akın İra, Türkiye Milli Olimpik Komitesi Kurumsal İlişkiler Direktörü Uğur Korkmaz, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Gürsel Şen, Türk Spor Vakfı Denetleme Kurulu Başkanı Nihat Usta, Türk Spor Vakfı Üyesi Akar Çiçek, Türk Spor Vakfı Sayman Üyesi Sinan Mısırlı, Türk Spor Vakfı Üyesi Sema Kasapoğlu, Türk Milli Olimpik Komitesi Üyesi Atilla Cömert, Türk Spor Vakfı Organizasyon Komitesi Kurumsal İlişkiler Koordinatörü Funda Özyurt Argun, Türk Spor Vakfı Organizasyon Komitesi Yarışma Direktörü Celal Porsun, Türk Spor Vakfı  Organizasyon Komitesi Üyesi Cahit İstikbal ve Rateks Tekstil Fabrika Sahibi İlyas Avşar tarafından takdim edildi.

 

 

About Post Author