14 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

YEŞİM KARADAĞ ; “ASSOS’TA TARİH VE DOĞA KATLİAMI YAPILDI”

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanı Yeşim Karadağ, tarihi ve doğal güzelliklere sahip Assos Antik Limanı’ndaki ıslah çalışmalarının tahribat a yol açtığı iddiasıyla açıklamada bulundu.

Karadağ, Assos bölgesinde çalışmalar devam ederken basına yansıyan fotoğrafları görünce şoke olduklarını belirterek,

“Yıl başında afet bölgesi ilan edilerek bölgede bulunan işletmeleri ve insan hayatını tehdit eden kayalarla ilgili çalışmaların başlatıldığı Türkiye’nin turizm ve kültür cenneti Çanakkale / Maalesef doğa ve tarih harikası olan bu alanın silüeti tamamen bozulmuş olup  bölgenin yeni hali tüm kamuoyunda infiale sebep olmuştur.

Tüm Türkiye’nin bildiği tarihi ve kültürel açıdan çok önemli yere sahip olan Assos antik liman bölgesinde başlatılan çalışmalar bölge turizmi açısından oldukça hassasiyet taşımaktadır.

Bölgede bulunan işletmeler açısından risk yaratan bu durumla ilgili olarak çalışmaların 500 gün süreceği ifade edildiğinde 29 Nisan 2021 tarihinde ‘’Ülke 17 gün Assos antik liman 500 gün tam kapalı’’ başlıklı basın açıklamamızı kamuoyu ile paylaştık. İlgili açıklamamızda çalışmaların birkaç sezona yayılarak yapılmasını ve bölge esnafına destek verilmesi gerektiğini ifade ettik.

Çalışmaların 500 gün sürmesinin bölgedeki işletmeler ve bölge turizmi açısından sıkıntıya sebep olacağını belirttiğimiz açıklamamız kamuoyu baskısı yaratarak bölgede sürecek çalışmaların daha kısa sürede tamamlanması konusunda fikir birliğine varıldı. Nitekim çalışmalar hızlı bir şekilde ilerlese de bugün bölgenin son hali ile ilgili olarak basına ve sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarda maalesef bölgede yapılan çalışmaların bölgedeki doğal güzellikleri tahrip ettiği açıkça ortaya çıkmıştır. Ülkemizde yenileme, restorasyon ve koruma adına yapılan bütün çalışmalar gibi maalesef bu çalışmada ele yüze bulaştırılmıştır.

Gelecek Partisi Kültür ve Turizm Politika İzleme Kurulu Başkanlığı olarak ünü ülke sınırlarını aşan, Aristo’nun felsefe okulu kurduğu Assos’un antik liman bölgesinin doğal güzelliğini tahrip eden bu çalışmalar ile ilgili olarak kimin ihmali varsa sorumluların cezalandırılmasını ve bölgedeki çalışmaların ivedilikle durdurulmasını talep ediyoruz” dedi.k Partisi