19 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’Lİ ERKEK’TEN ASSOS SORULARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Ayvacık İlçesi’nde bulunan Assos Antik Liman Mevkisinde yapılan çalışmalardaki özensiz tutuma dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Erkek soru önergesinde şu soruları yöneltti ;

“BİNLERCE YILLIK TARİHİN ÜZERİNDE ÖZENSİZLİK SERGİLENMEKTE”

“Çanakkale ilimiz Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer almakta olan Assos Antik Liman Mevkii’nde bir Kaya Islah Çalışmaları bir süredir devam etmektedir. Bu çalışmalar doğrultusunda 2021 yılının Haziran ayı başı itibariyle otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve benzeri toplam 19 tesis kapatılarak tahliye edilmiştir. Planlama, ihale ve sonrası süreçlerin büyük tartışmaya neden olduğu çalışmayla ilgili yerel ve ulusal basına yansıyan görüntüler tepkilere yol açmıştır.Buna göre; binlerce yıllık tarihi bölgenin üzerinde iş makineleri önlem almadan gezinmekte, büyük bir özensizlik sergilenmektedir.

HERHANGİ BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?”

Bu bağlamda ; Bölge halkı tarafından da büyük tepkilere yol açan inşaat bu koşullarda devam edecek midir? Durdurulması yönünde bir çalışmanız var mıdır? Pandemi koşulları da göz önüne alındığında,büyük bir dar boğazın içine giren ve üstelik turizm sezonunda tasfiye edilen otel, pansiyon, restoran ve benzeri toplamda 19 tesis için bir yardım planınız bulunmakta mıdır? Çalışmayı gerçekleştirilen firma ile yapılan sözleşmede tarihi dokunun bozulmaması için ne gibi önlemler söz konusudur?  Sorumsuz ve özensiz davranışlarla ilgili herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Yetkililerle ilgili herhangi bir yaptırımda bulunulacak mıdır?

About Post Author