21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

GÖKHAN VE ERKEK DEPREMİN VURDUĞU KÖYLERDE

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP Ayvacık İlçe Başkanı Mesut Bayram, depremin vurduğu Ayvacık köylerine ziyarette bulundular.

Köşedere, Taşağıl, Tuzla, Gülpınar, Kızılkeçili Köylerini, Yukarıköy ve Kocaköy’ü ziyaret eden CHP’liler, gittikleri yerlerde hemşehrileriyle konuştular, ihtiyaçlarını sorup notlar aldılar ve zararları yerinde tespit ettiler.

Muharrem Erkek, gerçekleştirdikleri ziyaretler sonrasında: “Belediye Başkanımız ve İlçe Başkanımızla depremin vurduğu köylerimizi ziyaret ettik. Can kaybı olmaması mutluluk verici elbette. Ama hemşehrilerimizin içinde bulundukları durum oldukça zor. Soğuk ve bastıran yağmurun da etkisiyle durum iyice zorlaşıyor. Maalesef yoksulluk, depremden daha zarar vermiş köylerimize. Sevindiğimiz yan; AFAD ve Kızılay yetkilileri hemen olaya müdahale etmişler. Bununla birlikte Alevi örgütlerinden, CHP’li belediyelerden, şahıslardan ve her yerden çok sayıda yardım bölgeye ulaştırılıyor. Herkes iyi niyetle bir şeyler yapmaya çalışıyor. İki gündür telefonlarımız susmuyor. ‘Biz nasıl katkı sağlayabiliriz’ diye soran Türkiye’nin dört bir yanından duyarlı yurttaşlarımıza teşekkür ederim. Çeşitli eksiklikler tespit ettik. Sayın Valimize anında durumu ilettik, kendileri de derhal ilgileneceklerini söylediler. Bununla birlikte, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gelişmeleri yakından takip ediyor. Gerekli yardımların yapılması ve koordine edilmesi anlamında talimatlarını verdi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun da süreci bizzat takip ediyor. CHP’li belediyelerden sağlanacak önemli miktarda ve ihtiyaç olan ürünlerden oluşan yardımlar köylerimize ulaştırılacak. El ele verip, yaralarımızı saracağız. Köylerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Unutulmasın ki sel, deprem değil; sahipsizlik vururmuş insanı. Bu arada bölge halkının bize ilettiği endişeyi de paylaşmak istiyorum. Hemşehrilerimiz, bölgenin zengin jeotermal kaynaklara sahip olduğunu, buhara ulaşmak için çok derin sondajlar yapıldığını ve bu sondajların depremi tetiklediğini düşünüyorlar. Bunun doğruluğu noktasında bilimsel bir açıklama gerekmekte ve halkımız bu konuda ikna edilmelidir. Üniversitemiz, bahsi geçen desteği sağlayacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da “geçtiğimiz günlerde sel felaketi yaşayan Ayvacık, şimdi de deprem ile sarsılıyor. Felaketlerin önünde maalesef hiçbir güç duramıyor, ama felaketlerin sonrasında birlik ve beraberlik içinde davranmamız yaraların sarılmasına, eksikliklerin tamamlanmasına neden oluyor. Yaşadığımız depremde de bunu görmüş bulunmaktayız. Kızılay, AFAD, Sayın Valimizin çabaları sorunların çok daha fazla büyümesini engellemiş durumda. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcımız Sayın Seyit Torun bizzat, beni de arayarak durumlara ilişkin ayrıntılı bilgiler aldılar ve gerekenlerin yapılması noktasında talimatlarını verdiler. Çanakkale Belediyesi olarak, felaketin yaşandığı ilk andan itibaren gücümüz yettiğince ihtiyaçların karşılanması noktasında girişimlerde bulunduk. Bulunmaya da devam edeceğiz.” dedi.

 

About Post Author