20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AKSOY UYARDI ; ” 5 GÜN DİKKATLİ OLALIM! “

Ayvacık Orman İşletme Müdürü Murat Aksoy, 5 gün sürecek kuvvetli poyraz rüzgarları nedeniyle vatandaşları uyardı. Aksoy; ” Orman Kanunu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Vatandaşlarımız özellikle bu beş gün boyunca daha dikkatli ve duyarlı olsunlar” dedi.

Ayvacık Orman İşletme Müdürü Murat Aksoy yaptığı açıklamada, bu günden itibaren Ayvacık ve Ezine çevresinde 5 gün boyunca etkili olması beklenen poyraz rüzgarları dolayısıyla vatandaşları daha dikkatli ve duyarlı olmaları konusunda uyardı. Aksoy açıklamasında Pandemi süreciyle birlikte doğaya kaçışın arttığı ve Kurban Bayramı tatili ile bunun daha yoğun yaşandığını belirterek, yangınlar konusunda vatandaşları uyardı.

Bu günden itibaren 5 gün boyunca (22 Temmuz – 27 Temmuz) kuvvetli poyraz rüzgarlarının tüm Çanakkale genellinde olduğu gibi Ayvacık ve Ezine bölgesinde de etkili olacağına dikkat çeken Aksoy, vatandaşların bu süre içerisinde çıkabilmesi muhtemel orman yangınlarına karşı dikkatli ve duyarlı olmasını istediklerini belirterek, ” Ayvacık Orman İşletme Müdürlüğü olarak biz yangınların yaşanmaması için tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Ancak bu noktada vatandaşımıza da büyük sorumluluk düşüyor. Orman Kanunu’nu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak, mangal yapmak kesinlikle yasaktır.Vatandaşlarımız özellikle ormanlık ve ağaçlık alanlarda ateş yakmamaya özen göstersinler. Anız yakmayalım. Sigara izmaritlerini gelişigüzel etrafa atmayalım. Piknik alanlarında cam kırıklarını ve cam şişelerini açık alanda bırakmayalım çöpe atalım.

Vatandaşlarımızdan ormanlık ve açık alanlarda duman görmeleri halinde ise 177 ve 112 Acil telefonlarından yetkililere ihbarda bulunmalarını rica ediyoruz. 

Orman Kanunu gereğince izin verilen yerler dışında Yasak olan alanlarda ateş yakmak, ateşi söndürmeden bırakmak, ormana sönmemiş sigara izmariti atmak, anız ateşi yakmak konularında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanmaktadır.

Bu vesile ile tüm vatandaşlarımızın mübarek Kurban Bayramlarını kutluyor, iyi bayramlar dileklerimizle orman yangınlarına karşı duyarlı davranışlarından dolayıda kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

 

About Post Author