13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

DCIM100MEDIADJI_0049.JPG

Bayramiç Çavuşlu Göleti Su Tutmaya Hazır

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde inşa ettirilen Çavuşlu Göleti’nin su tutmaya hazır olduğu bildirildi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU Projesi”nden Çanakkale’nin de nasibini aldığı belirtildi.

DSİ’nin son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek hizmete aldığı aktarılan açıklamada, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” ifadeleri kullanıldı.

“Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak”

Çavuşlu Göleti inşaatının da tamamlandığının müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Çavuşlu Göletinde suyun tutulması ile 2020 yılında toplamda 2.970 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını belirtti.

Aydın açıklamasının devamında şunları kaydetti ;

“Temelden 25 metre yüksekliği ile Bayramiç Çavuşlu Göleti 2 milyon 130 bin metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. Göletin hizmete açılması ile bölgede yapılacak sulu tarımla hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarımla 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon 362 bin liralık gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir.”

 

DCIM100MEDIADJI_0041.JPG
DCIM100MEDIADJI_0047.JPG

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye